Informacje

20.09.2011 18:44 Władze chwalą się efektem prac

Chłodna już odnowiona. Jak Wam się podoba?

SERWISY:

Pokazać lokalną historię, ale w nowoczesnej realizacji - takie było założenie projektu odnowienia Chłodnej. Władze dzielnicy zaprezentowały właśnie efekt zakończonych prac. - Chcemy, żeby ulica była wizytówką i żywym centrum dzielnicy - deklarują.

Pierwsza okazja, żeby sprawdzić, czy odmieniona przestrzeń spodoba się warszawiakom, pojawi się już niedługo. 1 października z okazji skończenia prac odbędzie się tam całodzienne święto nawiązujące do tradycji Kercelaka i folkloru przedwojennej Warszawy.

Przywrócić dawną urodę

- Przed wojną Chłodna była jedną z najładniejszych warszawskich ulic - przypomniał zastępca burmistrza woli Ryszard Modzelewski . - Chcemy, żeby znów była wizytówką dzielnicy - dodał. Dlatego właśnie podkreślenie historii było głównym wątkiem projektu rewitalizacji.

Zachowano i zakonserwowano orginalne elementy z przełomu XIX i XX wieku: kostkę brukową i szyny tramwajowe.

W ramach projektu odrestaurowano też historyczną kamienicę pod numerem 20. Wzdłuż ulicy stanęło 46 stylizowanych latarni, tzw. pastorałów, a u zbiegu Chłodnej i Żelaznej odkryto i wyremontowano dawny właz do rozdzielni elektrycznej - pamiątkę  z czasów elektryfikacji Woli. 

Historyczne pamiątki i symbole

Pojawiły sie także elementy przypominające dawną zabudowę: jej granice oznaczono czerwonymi cegiełkami w deptaku i płytkami z numerami przedwojennych posesji.

U zbiegu z Żelazną powstała natomiast nowoczesna, oszczędna instalacja przypominająca wojenne dzieje Chłodnej - symboliczne odwzorowanie kładki, która przebiegała nad murem getta. Kilka słupów ustawionych po obu stronach ulicy łączą światłowody zawieszone dokładnie na wysokości wojennej kładki. Wieczorami będą podświetlane. Pierwsza iluminacja nastąpi 1 października.

Pasami z czarnej kostki oznaczono dawne schody i wejścia na kładkę. Na słupach na dole znajdują się też cztery miniaturowe fotoplastikony, w których można obejrzec historyczne zdjęcia okolicy.

Niezależnie od nowej instalacji po drugiej stronie skrzyżowania zostanie na swoim miejscu przypominający ten sam obiekt mural, odsłonięty w 2007 r. przez Marka Edelmana.

 

Deptak dla mieszkańców i artystów

Ale zrewitalizowana Chłodna to nie tylko przypominanie przeszłości. Ma się zmienić w nowoczesne miejsce spotkań. Skwery między jezdniami wypełniają zieleń, ławki i elementy małej architektury - wszystko zaprojektowane w prosty, geometryczny sposób, bez historycznej stylizacji.

Nowością jest wyłączenie z ruchu północnej jezdni i ulicy Białej. Zmieniono je w deptak, dzięki czemu powstało miejsce na spotkania, imprezy, kameralne koncerty. - Będą mogli się tu prezentować artyści, robiąc np. czasową wystawę rzeźby - podpowiada rzeczniczka urzędu dzielnicy Monika Beuth-Lutyk.

900 metrów za 13 milionów

Rewitalizacja 900-metrowego odcinka Chłodnej i Elektoralnej rozpoczeła się 14 września 2010 r. i trwała rok. Projekt został wykonany zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Prace obejmowały przebudowę ulic z historycznej kostki brukowej i nawierzchni asfaltowych oraz skwerów po obu stronach kościoła św. Karola Boromeusza. Przełożono także zabytkowe tory tramwajowe, zmodernizowano odwodnienie i oświetlenie ulicy oraz zaprojektowano zielen i elementy małej architektury.

Całość kosztowała w sumie ok. 13 mln zł.

js

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • historydipl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 16:00 ~historydipl

  W Warszawie coraz mniej zabytkowych kamienic! STARE DOMY I KAMIENICE zachowane na przykład przy ul. Łuckiej koło Żelaznej, ul. Waliców, ul. Icchaka Pereca, przy Grzybowskiej, Krochmalnej, Chłodnej, niszczejące są wciąż przy ul. Próżnej, przy ul. Okopowej (przy ul. Spokojnej, między Spokojną a Kolską - była do niedawna jedna z ostatnich w okolicy przedwojennych kamienic, niestety po pożarze bezprawnie zburzono ją, ostatnie są też na ulicy Prostej - tu przy Towarowej i Pańskiej np 98, Powązkowskiej 44, ostatki przy Burakowskiej. Może kamienice te i domy w tej części Warszawy nie zawsze mają taką ornamentykę jak niszczejąca kamienica przy Hożej 42 (koło nowego budynku ze studiem Dzień Dobry Tvn) czy np. Foksal 15 czy wiele ozdobnych podupadających kamienic na Pradze, ale są to ostatnie przykłady w okolicy. Kiedy wreszcie Miasto zmieni mentalność i zamiast robić same chodniki, marmury, słupki i inne "nowe" rzeczy na które idzie dużo pieniędzy weźmie się wpierw za ratowanie przedwojennej zabudowy??? Są na to też środki z UE, sponsorzy. Mieszkańcy są niestety często z przydziałów PRL-owskich. Pomijając okrutną wojnę i czasy komunizmu, który polskie miasta zniszczył wstawiając gierkowskie i gomułkowskie bloki (w których i tak mieszkania dostawali partyjniacy a zwykli ludzi czekali 20 lat). W polskim kapitalizmie też nie szanuje się zabytków i pozwala w centrum budować agresywnym dveloperom! Kiedyś np. zniszczono jakieś kamienice pod wielki blok JWWConstruction. Trzeba ratować przedojenną architekturę i ją konserwować!! Pomóżcie póki zniszczą nam ostatki przedwojennej Warszawy !!!!!

 • spacerowicz z Chłodnej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 21:17 ~spacerowic…

  przed zabetonowaniem Chłodnej, zwanym rewitalizacją było przynajmniej trochę trawników a teraz, za tak ciężkie pieniądze jakie wydano na ten remont, tylko parę ławek, sama kostka różnego typu i słupki ... a tuż obok - na ostatnim skrawku trawników - butelki i śmietnisko...
  Jaki sens mają robione (na utrapienie mieszkańcom Chłodnej) całodzienne koncerty z estradą między blokami i targowisko - niby Kercelak, który przecież był kiedyś w zupełnie innym miejscu ??

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2011 08:53 ~mmm

  23.09.2011 18:16 ~wiecej tol…
  Do olecki. Idz spac! A jak Ci sie w miescie nie podoba zawsze mozesz wyjechac. Np. do lasu, tam bedzie cisza spokoj i malo rowerzystow.  Nie rozumiem, rozumiem, rozumiem, a nie nie rozumię - Polaku !

 • wiecej tolerancji, kazdy ma prawo zyc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2011 18:16 ~wiecej…

  Do olecki. Idz spac! A jak Ci sie w miescie nie podoba zawsze mozesz wyjechac. Np. do lasu, tam bedzie cisza spokoj i malo rowerzystow.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 06:03 ~olo

  Historyczne pierzeje oddane przez czerwoną kostkę, posadzenie pastorałów - to za mało. A przy nowoczesnych elementach, tych wszystkich klockach, kółkach wyszło istne cocojambo.
  Do tego dzisiejszy prowincjonalny charakter zabudowy ulicy z bloczyskami, budami i innymi maszkarami w powiązaniu z tym nowym zamieszaniem daje jeszcze mniej przyjemny efekt. Jakoś mi się to wszystko nie klei.
  Można się było pokusić o jakąś nową spójną jakość zamiast tych wątpliwych nawiązań do przeszłości.

 • olecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 22:34 ~olecki

  Ślijmy maile do Policji!
  Dość terroryzowania warszawiaków przez rowerzystów! Pokażmy, że jest nas dużo i nie można nas lekceważyć!

  Poniżej treść listu.
  Skopiuj, wpisz swój adres zamieszkania, podpisz imieniem oraz nazwiskiem i wyślij na adres Komendy Stołecznej Policji:

  prewencja.ksp@policja.waw.pl


  imię nazwisko
  adres zamieszkania


  Pan nadinspektor Adam Mularz
  Komendant Stołeczny Policji


  Szanowny Panie Komendancie!

  Od dłuższego czasu mieszkańcy Warszawy borykają się z patologiczną sytuacją łamania przez rowerzystów prawa drogowego na wszelkie możliwe sposoby. Na porządku dziennym są takie zachowania jak przejeżdżanie rowerami po przejściach dla pieszych, szaleńcza jazda i lawirowanie między pieszymi na chodnikach, przejeżdżanie przez rowerzystów na czerwonym świetle.

  W mieście daje się zauważyć niedobrą tendencję do przymykania przez służby mundurowe oczu na wybryki rowerzystów. Nic więc dziwnego, że wśród użytkowników roweru zapanowało poczucie pełnej bezkarności i aroganckie przekonanie, że pieszy jako słabszy uczestnik ruchu winien usuwać się przed rowerem na bok i każdorazowo ustępować rowerowi pierwszeństwa.

  Osoby starsze, niepełnosprawne i rodziny z małymi dziećmi są nieustannie narażone na potrącenie przez rowerzystów czy to w dzień powszedni, czy w czasie weekendowego spaceru.
  Zwrócenie uwagi rowerzystom łamiącym prawo skutkuje agresją, wulgarnymi wyzwiskami, a często nawet przemocą fizyczną z ich strony. Należy wreszcie ukrócić taki stan rzeczy. Osoby starsze, niepełnosprawne i mające małe dzieci chcą się wreszcie czuć bezpiecznie i nie być narażane na staranowanie przez rowerzystów na chodniku czy przejściu dla pieszych.

  Zwracam się więc do Pana Komendanta z prośbą o zmobilizowanie podległej Panu Komendantowi formacji do podjęcia aktywnych działań w celu przywrócenia porządku i przestrzegania prawa wśród rowerzystów.

  Proponuję przeprowadzenie przez Policję na terenie całego miasta zmasowanej akcji dyscyplinującej w postaci nakładania grzywien n

 • ~elektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 15:42 ~~elektor

  Rewitalizacja to za dużo powiedziane, bezsensowna reorganizacja ruchu, wykostkowanie wszystkiego co się da, wcześniej było więcej zieleni niż teraz. W ciągu ulicy elektoralnej zlikwidowane miejsca parkingowe, pachołki postawione w sposób utrudniających wjazd na drogę wewnętrzną posesji. Cudo. Najlepszy jest ten fragment ulicy przy Żelaznej ogrodzony słupkami który ani nie jest deptakiem ani ulicą. Tradycyjnie wiele szumu a efekt marny za grubą kasę.

 • chłodny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 15:08 ~chłodny

  Warto było czekać ten rok. Efekt naprawdę niezły. A czepiać się że są ławeczki i latarnie to nieporozumienie.Pijakowi ławeczki są zbędne, jak pijaczek chce "odpocząć" to i tak odpocznie. Ale od tego jest straż miejska i policja. I co najważniejsze mniejszy ruch, bo była juz tu prawie marszałkowska..

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 14:12 ~olo

  Mieszkam tam. Prawda jest taka ze przyjeżdza tam kilka autokarów Żydów dziennie na wycieczki i tylko po to była ta rewitalizacja. Oczywiście każdą wycieczkę ochraniają panowie z mosadu. A ławeczki tylko dla pijaków-faktycznie jest sie czym chwalic...

 • Edwart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 13:30 ~Edwart

  I na pierwszym planie ławeczki. Bo nic tak nie przyciąga ludzi jak ławeczka, na której można spędzić cały dzień! Tak ławeczka to synonim rewitalizacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »