Informacje

17.03.2012 07:26 Problemy popularnej klubokawiarni

Chłodna 25 bez koncesji?
"Może otworzę tu kebab"

SERWISY:
Spór, stary jak najstarszy warszawski lokal powraca, tym razem przy Chłodnej 25. Mieszkańcy kamienicy nie zgadzają się na sprzedaż alkoholu w popularnej klubokawiarni. Koncesja wygasa w kwietniu, a bez niej lokalowi grozi bankructwo.

Bronisław Wildstein na promocji prawicowego pisma? Był. Sławomir Sierakowski dyskutujący o odcieniach polityki? Także. Kazik Staszewski o prawach autorskich? Jak najbardziej. Jeszcze kilka lat temu często gościł tu rzecznik Hanny Gronkiewicz-Waltz Tomasz Andryszczyk. Spotykały się tu różne poglądy i ścierały różne opcje polityczne, bo przecież "każda rewolucja artystyczna zaczyna się w kawiarni".

Cytat z Tadeusza Kantora można zobaczyć nad barem w klubokawiarni Chłodna 25. Barem, w którym już niedługo nie będzie można kupić alkoholu. 22 kwietnia wygasa koncesja na jego sprzedaż, a bez tego Chłodna 25 może po prostu zbankrutować.

Kawiarnia vs wspólnota

Klubokawiarnia powstała 7 lat temu. Zawsze była bardziej kawiarnią, niż klubem, choć początkowo nie brakowało tu hucznych imprez i głośnych koncertów.
- Trudności w kontakcie ze wspólnotą były zawsze, ale do tej pory udawało się wypracować kompromis. Kiedyś niektórzy byli po mojej stronie, teraz wszyscy nagle się odwrócili i w ogóle nie chcą z nami się spotkać - mówi Grzegorz Lewandowski, właściciel klubu.

Popularność Chłodnej 25, jako miejsca gorących sporów i ważnych dyskusji spowodowała, że Lewandowski zaangażował się w działalność publiczną - był przewodniczącym komisji dialogu społecznego ds. kultury.

Przez lata profil lokalu się zmieniał. Koncerty były coraz cichsze, a imprezy ustąpiły przedstawieniom teatralnym. Nie malała tylko temperatura sporów, które po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych często toczą się też przed lokalem. Mieszkańcy kamienicy mają tego dość - wspólnota jednogłośnie zadecydowała, że nie chce już, by w lokalu sprzedawano alkohol.

Idealna cisza w środku miasta?

- Jest ciszej niż kiedyś, ale nie idealnie - tłumaczy Alan Steinbarth, członek zarządu wspólnoty. - Dla mieszkańców to za mało. Im przeszkadza wentylator od podwórka i to, że ludzie z piwem stoją blisko klatki schodowej. Uciążliwy jest też dym papierosów palonych przed klubem. Tym bardziej, że wspólnota na nim praktycznie nie zarabia. Korzyści ma tylko dzielnica - wylicza.

Steibarth twierdzi, że dyskusja wciąż jest możliwa, ale zastrzega, że to Lewandowski musi ustąpić. Co mogłoby usatysfakcjonować wspólnotę? - W większości mieszkają tu starsi ludzie. Oni chcieliby, by po godz. 18 było idealnie cicho.
Bez zgody wspólnoty o koncesji na alkohol nie ma mowy. - Przepisy mówią, że zezwolenie na sprzedawanie alkoholu, można wydać tylko za zgodą zarządcy danego budynku. Zarządcą w tym przypadku jest wspólnota mieszkaniowa, która takiej zgody nie wydała - tłumaczy rzeczniczka dzielnicy Wola Monika Beuth-Lutyk.
Choć z wynajętego lokalu Wola czerpie dochody, mediować w sprawie koncesji nie zamierza. - Właściciele mieszkań zagłosowali przeciwko, dlatego nie możemy nic zrobić - mówi rzeczniczka.

Kebab Chłodna 25?

Czy klubokawiarni naprawdę grozi zamknięcie? - Bardzo możliwe, że zmieni się w miejsce bezalkoholowe. Choć trudno będzie to utrzymać, łatwo się nie poddamy. Może piwnicę zostawię artystom, a na górze powstanie kebab lub lumpeks? - ironizuje Lewandowski. I dodaje: - Jeśli zbankrutujemy, będzie to pierwszy wymierny skutek rewitalizacji ulicy Chłodnej, która podobno miała być "żywym salonem dzielnicy".

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl // roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • buuuubu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 15:25 ~buuuubu

  Wszelakie kluby, puby, dyskoteki itd powinny być miejscami wyciszonymi akustycznie! Niestety „ogródków na świeżym powietrzu” jakich się teraz mnóstwo porobiło (np. Stacja Powiśle, Plac Zabaw) nie da się wyciszyć więc nie powinny funkcjonować jak dyskoteki – bo nie ma czegoś takiego jak „klubokawiarnia” to ABSURD! – albo klub (dyskoteka do 6 nad ranem) albo kawiarnia!! Jeśli kawiarnia to książki, kawa, może być i w miarę głośna muzyka ok ale tylko do 22, a jeśli dyskoteka to w piwnicy i może być i do 6 rano zabawa bez trzymanki.
  Jak ktoś chce się głośno bawić pić alko i tańczyć przez całą noc to idzie do specjalnie przystosowanego do tego miejsca – zamkniętego klubu, najczęściej gdzieś w piwnicy (np. Hybrydy). Problemem jest to, że takie cwane gapy właściciele specjalnie robią 2 w jednym żeby mieć więcej klientów i więcej kasy. Otwierają taką dyskotekę którą nazywają kawiarnią i w dzień się ładnie bawimy na leżakach na trawce a w nocy hulaj dusza do 5 nad ranem przy głośnej muzyce. I tu pojawia się problem – bo zapominają, że otworzyli kawiarnię a nie dyskotekę bez ścian i sufitu, w dodatku w miejscu publicznym- koło przystanku, parku, przedszkola, w bloku etc.. Jak wygląda taka „prawdziwa, szerząca kulturę kawiarnia” można się przekonać idąc do mieszczących się obok 3 miejsc – Tarabuk, Kawka, Czuły Barbarzyńca. Tam sprzedaje się kawę, są książki i leżaki i stoliki na zewnątrz, i bagbinton i ciastka etc – problemem jest to że nie sprzedaje się tam alko i nie puszcza głośnej muzyki więc przychodzą tam tylko osoby które naprawdę chcą się z kimś spotkać, porozmawiać, coś poczytać. A takie miejsca jak Stacja Powiśle to zwykłe meliny, w farbowanych ciuszkach, które pokazują prawdziwe oblicze kiedy robi się ciemno.

 • PLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2012 10:57 ~PLA

  Mnie nie dziwi że ludzie nie chcą sklepu z alkocholem w okolicy przecież tam by tylko menele sie schodziły i pewnie by rzucali butelkami.

 • niewyspani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2012 23:37 ~niewyspani

  Jakbyście wynajmowali nad jakąkolwiek kawiarnią i o 23-24 w niedzielę zaczynała się muzyka, wynoszenie krzeseł i dźwięk jakiś butelek to byście głupot w komentarzach nie zostawiali. A miało już być tak miło, cicho i spokojnie...

 • laLa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2012 11:05 ~laLa

  A może można sprzedawać ogóreczki a alkohol dodawać gratis?!

 • antyplatfusobywatelski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 10:07 ~antyplatfu…

  donald mistrz w nasyłaniu sanepidu to załatwi

 • Mieszkaniec Chłodnej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 15:16 ~Mieszkanie…


  zaproś pana Grzegorza niech Ci w Mieszkaniu otworzy Klubokawiarnie

 • mieszkaniec Chłodnej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 15:07 ~mieszkanie…

  Emerytka~Emerytka

  I słusznie panie Grzegorzu, jak oni panu robią na złość to otworzyć im kebab całodobowy bez alkoholu oczywiście ale z takimi "wspaniałymi" zapachami ze im się odechce. Karaluszków też pewnie w bloku przybędzie....za pół roku przyjdą pana prosić o przywrócenie poprzedniego profilu lokalu. Na marginesie, uwielbiam pana lokal ale palarnia jakaś by się przydała, w moim wieku to wystawanie na zewnątrz...nie przystoi starszej pani.


  Niech otwiera Kebab byle było Cicho i tak będzie musiał zrobić porządną wentylację i ją dobrze zamaskować ponieważ budynek podlega pod konserwatora zabytków i nikt Mu nie pozwoli puszczać rurek po elewacji.

 • mieszkaniec Chłodnej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 15:07 ~mieszkanie…

  Emerytka~Emerytka

  I słusznie panie Grzegorzu, jak oni panu robią na złość to otworzyć im kebab całodobowy bez alkoholu oczywiście ale z takimi "wspaniałymi" zapachami ze im się odechce. Karaluszków też pewnie w bloku przybędzie....za pół roku przyjdą pana prosić o przywrócenie poprzedniego profilu lokalu. Na marginesie, uwielbiam pana lokal ale palarnia jakaś by się przydała, w moim wieku to wystawanie na zewnątrz...nie przystoi starszej pani.


  Niech otwiera Kebab byle było Cicho i tak będzie musiał zrobić porządną wentylację i ją dobrze zamaskować ponieważ budynek podlega pod konserwatora zabytków i nikt Mu nie pozwoli puszczać rurek po elewacji.

 • Mieszkaniec Chłodnej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 15:02 ~Mieszkanie…

  Jak poprzedni Burmistrz wpadał do tego Typa na piwo i klepali się po plecach to po przyjeździe straży miejskiej nic sobie Typek nie robił bo straż miejska podlegała Burmistrzowi teraz się Burmistrz zmienił i już nie jest tak wesoło.Po za tym mieszkańcy mieli już dosyć darcia ,,Ryjy" przez klientele tego Typa o 2-gej w nocy

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2012 12:07 ~Mieszkaniec

  mmm~mmm

  mieszkańcu, skoro nazywasz Chłodną 25 "pseudo klubo kawiarnią", to napisz proszę, jak definiujesz standardową klubo kawiarnię? możesz nie lubić tego konkretnie lokalu ale słowo "pseudo" uwypukla twoją mizerię w tym dyskursie. podobnie różne pacany używają określenia pseudoekolodzy na ekologów. tylko dlatego, że się z nimi nie zgadzają. idąc twoim poziomem nazywam cię uroczyście pseudmieszkańcem. i co, ma sens taka rozmowa? ma?

  do mmm
  Proponuję więcej pokory i kultury w sposobie aktykuowania zdań. Dobrze podsumował właściciela tego lokalu gandallf zamiast czerpać tylko zyski za wszelką cene powinien zainwestować w lokal ale najwidoczniej nie ma z tego takiej kasy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »