Informacje

03.06.2011 14:51 zamieszanie z autostradą

Chińczycy się poddają.
Nie chcą budować A2

SERWISY:

Chińskie konsorcjum Covec poinformowało, że chce zrezygnować z dalszej budowy autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Taką informację przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Chińskie konsorcjum poinformowało nas o zamiarze zerwania umowy - mówił na antenie TVN24 Andrzej Maciejewski z GDDKiA. Według jego słów Covec poprosił o rozmowy, które miałyby umożliwić prowadzenie dalszych robót. Jak zapewnił, dyrekcja jest na takie rozmowy otwarta, żeby dać stronie chińskiej szanse na spełnienie żądania wyrażonego w ultimatum. Spotkanie miałoby odbyć się w przyszłym tygodniu.

To odpowiedź na ultimatum

Jak dodał Maciejewski, chińskie oświadczenie nastąpiło po postawieniu wczoraj konsorcjum ultimatum, w którym dyrekcja domagała się przedstawienia planu naprawczego dla budowy. Zostało ono sformułowane, bo od wielu tygodni prace na "chińskich" odcinkach budowy praktycznie stanęły, a podwykonawcy skarżyli się, że nie otrzymują należności.

Przedstawiciel GDDKiA powiedział, że wczoraj odbyło się spotkanie z podwykonawcami, na którym poinformowano ich o procedurze odzyskania pieniędzy.

Rozmówca TVN24 dodał, że trudno obecnie mówić o przyczynach tak znaczącej utraty płynności finansowej przez chińskie konsorcjum. Strona chińska zapewniała nas o zgromadzonych własnych środkach w wysokości 300 milionów złotych. Okazało się, że to oświadczenie nie miało potwierdzenia w rzeczywistości.

Podkreślił też, że fakt rozwiązania umowy upoważnia Skarb Państwa do wystąpienia z roszczeniem wobec Covec na kwotę ok. 740 mln zł.

Zdążą na Euro?

Na pytanie, czy zbudowanie autostrady w zaplanowanym terminie jest możliwe, Maciejewski odparł, że "wystarczy tylko intensywna praca" i droga powstanie przed piłkarskimi mistrzostwami. Ale podwykonawcy już tak wielkimi optymistami nie są.

- Są przedsiębiorstwa, którym chińskie konsorcjum zalega z płatnością 20 mln zł. Dla niektórych, to być albo nie być - mówi Piotr Duda, reprezentant podwykonawców. I dodaje, że powrót do pracy pod sztandarem GDDKiA zależy w dużej mierze od regulacji długu. 

Premier: To przejściowe problemy - czytaj na tvn24.pl

Autostrada A2

Fragment autostrady A2 od Strykowa (woj. łódzkie) do Konotopy (woj. mazowieckie) ma być gotowy w maju 2012 r. i kosztować łącznie ok. 3,2 mld zł. Ten 91-km odcinek podzielono na pięć fragmentów: 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa).

Pierwszy i trzeci znich buduje Covec, który wygrał przetargi, oferując najniższą cenę.

Czytaj też na tvn24.pl

sk/ran//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 14:11 ~pio

  nie wezel Zyrardow a Wiskitki!!!nie powielac bledu!!

 • cala_prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 23:42 ~cala_prawda

  Prawda jest taka że firmy polskie chca wykonczyc konkurencje. A najciekawsze jest to ze niby za duzo mniejsze pieniadze robia a podwykonawcami sa polskie firmy. Widac zlodziejstwo polskich firm.

 • lukas _84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 20:01 ~lukas _84

  ~diego

  pośmiewisko Polacy robią z siebie nie tylko z euro.. Ten naród ma wrodzoną głupotę od wieków

 • ...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 19:53 ~...

  Taa tak to jest jeśli wybiera się ofertę najtańszą. Nie rozumiem czemu chińczycy w ogóle wygrali przetarg. Przecież to od razu było widać, że za takie pieniądze po prostu się nie da wybudować, albo będzie to fuszerka.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 18:53 ~kilovolt

  He, he, a przecież prawda jest prozaiczna, Chińczycy po prostu się przeliczyli, chcieli spróbować budowy autostrady i im nie wyszło. A przecież gdyby rzeczywiście mieli wymagane przez GDDKiA rezerwy finansowe to polskie firmy mogłyby im skoczyć, nie oglądając się na nikogo zapewne by ją skończyli. A tak po tej nauczce Polskę będą omijać z daleka, nie mówiąc już o kupowaniu tutaj czegokolwiek, a będzie to niestety ze stratą dla nas.

 • diego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 18:41 ~diego

  I bardzo dobrze. Może w końcu ktoś zmieni te chore przepisy przetargowe, bo sama cena wykonania usługi widać jest niewystarczająca. Ze wszystkim jest tak, że za coś dobrze wykonanego trzeba odpowiednio zapłacić. Jaka cena taka usługa. Śmiechu warte to całe Euro 2012. Pośmiewisko z siebie zrobimy na cały świat to raz a dwa, że nikt nie mówi o tym ile później będzie to wszystko kosztowało, czyli utrzymanie stadionów, infrastruktury i innych. Samo wydarzenie Euro nie przyniesie tak wysokich zysków, żeby starczyło na następne lata. Co do dróg to powinny być już naście lat temu zrobione, ale za dużo się kradło i za mało myślało w przód. Jak dla mnie to farsa

 • idzieNowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 16:59 ~idzieNowe

  do ~mag Drogi MAG i inni, nie denerwujmy się - co się odwlecze to nieuciecze. Chiny mają tyle pieniędzy, że niedługo kupią sobie bankruta Grecję, pół Europy i zadłużoną Polskę. I cwaniactwo się skończy. Tyle, że Chińczycy doskonale zapamiętają to, kto ich wrobił i wyrównają sobie te rachunki. To cierpliwy, okrutny i pamiętliwy naród. Ale wiesz co - to może nawet wyjdzie na dobre. Absurdy w tym kraju doszły już do takiego stopnia, że wszyscy zaczynają sobie szkodzić nawzajem. Ale do czasu...

 • Chyba tak?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 16:59 ~Chyba tak?

  Mysle, ze ONI z tymi Chinczykami to tak z premedytacja. Teraz KOLESIE przejma budowe i LODY gwarantowane.

 • telesfor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 16:53 ~telesfor

  ~hexcom. Masz słabą wiedzę na ten temat. Słyszałeś pewnie o rozbiorach Polski 1772, 1793, 1795.

 • :)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 16:39 ~:)

  autostrada zawieszona
  wina kibola

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »