Informacje

13.06.2011 18:50 koniec rozmów z firmą Covec

Chińczycy chcą
dokończyć A2

SERWISY:

Firma Covec nie będzie kontynuować budowy autostrady A2. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy i będzie domagać się odszkodowania. Firma chciałaby dokończyć budowę, ale za większe pieniądze.

- Teraz analizowane są  - w oparciu o przepisy prawa - dwie ścieżki: jedna to przetarg, a druga to negocjacje - powiedział wicedyrektor GDDKiA Andrzej Maciejewski.

GDDKiA analizuje oferty

- Mamy do czynienia z dwoma odcinkami A i C i dla nich będą wybierani wykonawcy. Może to być jedna firma lub dwie. Nie wiadomo, czy będzie to przetargowa procedura, czy negocjacje. Przez 14 dni będzie się uprawomocniać decyzja o odstąpieniu od kontraktu. Chińczycy wiedzą już o tym - mówił Maciejewski na konferencji prasowej.

- Rozmawialiśmy dotąd z 16 firmami. Kolejne się zgłaszają do nas i będziemy analizować te oferty. Prawo zamówień publicznych daje nam możliwość wznowienia prac już w lipcu. Firmy sprawdzają plac budowy, mają określić kiedy i za ile mogą pracować - dodał.

Maciejewski zapowiedział, że GDDKiA zamierza dochodzić od Chińczyków odszkodowania - 741 mln zł. Ma to być rekompensata za utracone dochody z poboru opłat od kierowców na bramkach. - Gwarancje bankowe to 130 mln zł i na to są zabezpieczenia na kontach Covec - dodał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

Covec się skarży

Po dłuższym czasie milczenia chińskie konsorcjum wydało oświadczenie - pierwsze od chwili wyrzucenia go z budowy autostrady A2. Jak pisze, jest zaskoczone polską decyzją, ale wciąż jest gotowe dokończyć budowę - tylko będzie to kosztowało. Skarży się też, że było traktowane gorzej niż wykonawcy innych odcinków trasy spod Łodzi w okolice Warszawy.

CZYTAJ OŚWIADCZENIE FIRMY COVEC

Oświadczenie Covecu skomentował w TVN24 wicedyrektor GDDKiA Andrzej Maciejewski. Jego zdaniem, firma mogłaby wrócić, ale na dotychczasowych warunkach.

Dwa z pięciu

Konsorcjum Covec miało wybudować dwa odcinki A2 między Strykowem pod Łodzią a Konotopą na przedmieściach Warszawy. Ich łączna długość to ok. 50 km. Pozostałe trzy odcinki budują Strabag (17,6 km), Mostostal Warszawa (16,9 km) i Budimex (7,1 km) - tam prace toczą się bez większych przeszkód.

Chińskie konsorcjum wygrało przetarg na budowę oferując cenę radykalnie niższą, niż wynikała z tzw. ślepego kosztorysu opracowanego przez GDDKiA. Już wówczas branża budowlana spekulowała, że cena jest zaniżona. Powszechne było jednak przekonanie, że Chińczycy są gotowi dołożyć do tej budowy, by w ten sposób wejść na rynek Unii Europejskiej.

tvn24.pl/ec/roody//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 17:59 ~Tom

  Chinczycy chca dokonczyc trase ?? A ja chce byc poslem i zarabiac 12 tys za slodkie nierobstwo !!!!.

 • grr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 12:56 ~grr

  @budowniczy

  Pomijając narzekania "polaków" to trasa S8 jest spartolona. W kilku odcinkach jest ok ale w większości to jest to mega drogi bubel (mowa o samej nawierzchni).

 • Lojer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 10:32 ~Lojer

  @Tomek - Prawo Zamówień Publicznych a konkretnie art 67 ust 1 pkt 3 w brzmieniu: 67.1. Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia. Jak najbardziej zachodzą tu przesłanki z cyt. art. a konkretnie nie ma czasu na ponowna procedurę a nie da się przejechac całym odcinkiem autostrady bez ukończenia tych dwóch odcinków robionych przez COVEC. Proste.
  Jednak ci w rządzie to maja łeb - za marne 740 mln. wycieli praktycznie cała chińską konkurencję w Polsce :D

 • budulec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 10:03 ~budulec

  Ale S8 ma sporo poprawek więc i tak drogo i tak niedokładnie.

 • mister_d

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 09:57 ~mister_d

  wszyscy widzę narzekają na Chińczyków, nawet ktoś zgłosił uwagę na to że u nich wszystko jest na czasie, ale nikt nie zwrócił uwagi na fakt że to państwo miało zapłacić w terminie pieniądze (pierwszą transze), że by dotrzymać terminy z umowy, ale praktyki w Polsce są takie że się płaci nie terminowo... wybudujcie a my wam zapłacimy jak nie w tym to na pewno w przyszłym roku :)... ale nie można liczyć i na to że się wybiera tanio a potem i obraca cudzymi pieniądzmi, a o Chińczyków się nie martwcie, oni na pewno znajdą lepsze i bardziej opłacalne rynki niż Polskie....

 • Kalior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 09:55 ~Kalior

  To jest POkłosie zmian wprowadzonych przez PIS po aferach przetargowych, w które byli zamieszani prominentni działacze SLD i PO. Wcześniej przetargi były przeprowadzane w oparciu o kilka kryteriów - cena (najważniejsza), stopień zgodności oferty z SIWZ, wiarygodność, wypłacalność, jakość. W praktyce było tak, że rodzina i znajomi królika dostawali maksymalne noty za wiarygodność i wygrywali. PIS zdobył popularność bo nagłośnili kilka takich afer, a po wygranych wyborach zmienili zasady - teraz wygrywa ten, który zaoferuje najniższą cenę. Gwarancje jakości się nie liczą. Głupi PIS wylał dziecko wraz z kąpielą. PO, SLD, PSL i reszta tego tałatajstwa też ponoszą winę.

 • budowniczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 09:45 ~budowniczy

  Jak powstała trasa S8 przez Bemowo to wszyscy narzekali że tak drogo i kto zgodził się za taka cenę a teraz wszyscy "fachowcy" z forum krzyczą że było wybrać dobrego drogiego wykonawce zamiast tanich chińczyków!
  Polak to zawsze znajdzie powód do narzekań ;(

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 09:07 ~Tomek

  Ciekawe, jakie to prawo daje możliwość wyboru firmy z wolnej ręki. A przetarg u nast trwa średnio 260 dni...

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 07:31 ~vpw

  Kierowcy beda stac w korkach a rzad wezmie 700 baniek za straty na bramkach. Super

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 07:29 ~Yami

  Zamiast wybrać najtańszych było wybrać najlepszych. Jak zwykle oszczędności. Gów.o by spod ziebie zjedli najchętniej. Może to będzie nauczka na przyszłość

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »