Informacje

31.05.2016 13:52 Zatrzymani anarchiści

Chcieli wysadzić radiowozy,
by odegrać się za Poznań?

SERWISY:

Podkładając ładunki zapalające pod radiowozy trzech anarchistów chciało zemścić się za zatrzymanie i aresztowanie poznańskiego działacza Łukasza Bukowskiego - taką śledczą hipotezę bada policja i prokuratura, według nieoficjalnych informacji tvn24.pl.

Trzech anarchistów, związanych z jednym z warszawskich squotów, policjanci zatrzymali przed tygodniem "na gorącym uczynku". Tuż po tym, jak podłożyli dwa domowej roboty ładunki zapalające pod policyjnymi autami, zaparkowanymi w pobliżu komisariatu Warszawa-Włochy.

- Najbardziej prawdopodobny motyw ich działania to zemsta za zatrzymanie i aresztowanie działacza Łukasza Bukowskiego - mówi nam jeden ze śledczych, prosząc o zachowanie anonimowości.

Mężczyzna trafił do poznańskiego aresztu 27 kwietnia. Został skazany za naruszenie nietykalności policjanta której miał się dopuścić w 2011 roku, kiedy blokował eksmisję niepełnosprawnego małżeństwa Katarzyny i Ryszarda Jencz. Anarchista odmówił poddania się karze grzywny, dlatego sąd zmienił ją na pozbawienie wolności.

Na początku maja w jego obronie odbyła się pikieta, w której wzięło udział około 300 osób. Początkowa miała pokojowy przebieg; przemawiali działacze organizacji lokatorskich. Skandowano hasła "Łukasz Bukowski jesteśmy z tobą", "dość łamania praw lokatorów" czy "eksmisje stop". Kiedy pikieta dobiegała końca, jeden z anarchistów chciał napisać na murze poznańskiego aresztu "Uwolnić Łukasza". Zdążył napisać tylko pierwsze słowo.

- Próbował zrobić napis na murze, po czym, po pokojowej demonstracji, policja zaczęła urządzać sobie polowanie na demonstrantów, jak w najgorszym stanie wojennym, jak ubecy. W dodatku w cywilu to robili, no i o to poszło. Próbowałem jednego odciągnąć, ale jak się zorientowałem, że policja, która podbiega, nie idzie nam z odsieczą, tylko bierze udział w tej samej akcji, to odstąpiłem. Przecież nie będę sam walczył z całym państwem polskim, uzbrojonym po zęby - relacjonował były poseł i działacz lewicowy Piotr Ikonowicz, który był obecny na miejscu i sam został zatrzymany.

Zatrzymani i wypuszczeni

Tego samego dnia policjanci zatrzymali trzech uczestników pikiety, których zwolniono dopiero wieczorem. Spowodowało to zaostrzenie nastrojów demonstrantów, którzy spod aresztu przeszli pod jeden z poznańskich komisariatów. Doszło tam do kolejnych przepychanek. Ostatni incydent miał miejsce, gdy policja zatrzymała autokar z działaczami, którzy przyjechali z Warszawy. Chcieli wylegitymować jednego z nich, którego podejrzewali o zniszczenie elewacji na komisariacie. I znów doszło do przepychanek.

- Sprawdzamy, czy trójka zatrzymana za podłożenie ładunków, była wtedy w Poznaniu. Oni sami odmówili składania zeznań, milczą. Sąd zdecydował, że trzy miesiące spędzą w areszcie tymczasowym - przyznaje nam jeden ze śledczych.

W poniedziałek Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wręczył nagrody pieniężne trzem stołecznym policjantom, którzy zapobiegli podpaleniu policyjnych samochodów.

Robert Zieliński

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kriskret1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 06:49 kriskret1

  po 10 lat cie,zkich robot !!!

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 22:12 ~Mietek

  Mainstreamowe media oddają przysługę władzy bezkrytycznie powielając przekaz policji (tej samej instytucji, która kilka dni wcześniej zabiła we Wrocławiu chłopaka - a na jego ciele były liczne ślady bicia) w sprawie, która wygląda bardzo dziwnie i niepokojąco (prowokacja?). Tym bardziej w kontekście szykowanej ustawy.

  Media się cieszą - mają szokujący temat. Ludzie się boją albo wyładowują frustrację. Do człowieka, który zakłada na ten temat prześmiewczy fanpage na facebooku wpada policja. Wszystko się kręci. I wszyscy już znają wyrok, chociaż o sprawie nie wiadomo defacto nic.

  Co to znaczy, że policja wiedziała o sprawie? Inflirtuje jakieś środowiska? - może sama planuje takie akcje? Może podsłuchuje ludziom telefony? - a ma sądowy nakaz? Jakie jeszcze inne środowiska są niebezpieczne? - albo mają nam się wydawać niebezpieczne? Pytań jest mnóstwo, odpowiedzi żadnej. Tylko spektakl.

 • Ona33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 12:36 ~Ona33

  Lewactwo zawsze było zagrożeniem i to najlepszy dowód na to.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 19:29 ~Andrzej

  Anarchiści często byli postrzegani jako niebezpieczni i agresywni, prawdopodobnie przez szereg głośnych, brutalnych działań takich jak, zamieszki, zamachy, powstania i akty terroryzmu popełnione przez niektórych anarchistów. Terroryzm i zamachy są potępiane przez większość anarchistycznych ideologii, jednakże nie istnieje zgoda w kwestii usprawiedliwienia i użyteczności przemocy. Niektórzy anarchiści sprzeciwiają się przymusowi, podczas gdy inni popierają go, w formie niestroniącej od przemocy rewolucji, prowadzącej do anarchii lub utopii.

 • fffffffffffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 18:57 ~fffffffffffff

  Sprawa grubymi nićmi szyta. Niech dziennikarze przypatrzą się, co z delikwentami dalej będzie się działo. Jakiś awans struktura dobrej zmiany?

 • alksow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 18:21 ~alksow

  benzyna w butelce po napoju i to jest BOMBA ? to kazdy kto posiada gaz w zapalniczce tez jest terrorysta? idiotyczne pis wprowadzi taka ustawe terrorystyczna ze polactwo sie obudzi z reka w nocniku ale kurski powiedzial ze 80% polactwa to ciemny lud :)

 • leszekma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 18:20 leszekma

  Ta świeczka musiała być zabójcza! Czy saperzy sobie poradzili?

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 17:50 ~klm

  śmieci do utylizacji

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 15:32 ~szakal

  Po co pyra mści się w Warszawie? Boi się, że swoi zrobiliby mu z tyłka kalafior?

 • BB55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 15:19 ~BB55

  Jaka bomba ? Dwie mineralne, sznurek i świeczka. Nie róbcie jaj.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »