Informacje

22.07.2017 20:20 Wawer: Ponad 1000 podpisów pod petycją

Chcieli wydłużenia linii autobusowej. Ratusz odpowiedział: nie da się

SERWISY:

Ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją do władz Warszawy, w której proszą o wydłużenie linii 219 z PKP Radość do skrzyżowania Zagórzańskiej i Złotej Jesieni. Według nich, obecne autobusy dojeżdżają tam za rzadko i niepunktualnie. Ratusz na apel odpowiada krótko: nie ma takiej możliwości.

Z apelem o wydłużenie trasy zwróciła się do miasta również radna Platformy Obywatelskiej Ewa Masny-Askanas. Napisała interpelację, do której dołączyła wspomnianą petycję z 1061 podpisami od mieszkańców Wawra.

Spóźniają się do pracy i szkoły

Radna przekonuje, że dodatkowe 10 kilometrów na trasie autobusu 219 znacznie ułatwiłoby mieszkańcom z Aleksandrowa dojazd do węzła komunikacyjnego przy przystanku PKP Radość. Obecnie - jak podkreśla - jest on bardzo utrudniony.

"Autobus linii 213 łączący Aleksandrów z PKP Radość kursuje co pół godziny, a kursy są bardzo często opóźnione z powodu konieczności przejazdu przez tory kolejowe w Falenicy i Radości. Niepunktualność i niska częstotliwość kursowania 213 powoduje, że mieszkańcy mają trudności w dotarciu na czas do połączeń przesiadkowych, a dzieci z Aleksandrowa do szkół znajdujących się w Radości" - argumentuje Masny-Askanas.

Jak dodaje, mieszkańcy korzystający z tej linii muszą czekać na swoje autobusy na przystankach, które nie posiadają wiat. Jest to szczególnie uciążliwe w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz czy wiatr. "W związku z tym proszę też o rozważenie możliwości postawienia na tej trasie wiat" - apeluje radna.

Na koniec dopowiada, że na przedłużonej linii 219 mogliby skorzystać nie tylko mieszkańcy z Aleksandrowa, ale też z okolic ulicy Izbickiej. Obecnie korzystają jedynie z autobusów na linii 213 i 161. Gdyby mieli do dyspozycji jeszcze 219, zyskaliby dodatkowe kursy i większą różnorodność tras.

Ratusz mówi "nie"

Wiceprezydent Renata Kaznowska w odpowiedzi informuje, że Zarząd Transportu Miejskiego pomysł przedłużenia linii zna, a nawet poddał go analizie. Jej efekt podpisanych pod petycją może rozczarować. Zastępczyni Hanny Gronkiewicz-Waltz przyznaje bowiem wprost, że realizacja tego pomysłu nie jest możliwa.

"Zmiana trasy wyżej wymienionej linii autobusowej wydłużyłaby czas podróży, jak również negatywnie wpłynęłaby na regularność i punktualność  kursowania linii na jej całej trasie" - pisze Kaznowska.

Ponadto podkreśla, że linie 213 i 219 są ze sobą skoordynowane na odcinku Mrówcza-Lucerny-Kadetów i kursują co 15 minut. "Zmiana obecnego układu spowodowałaby utratę koordynacji oraz pogorszenie częstotliwości kursowania" - przekonuje Kaznowska.

Trwają analizy nad poprawą komunikacji

Wiceprezydent informuje, że w siedzibie ZTM odbyło się spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie (pod koniec czerwca). Obecni na nim zaproponowali wydłużenie trasy 219 takimi ulicami jak Zagórzańska, Złotej Jesieni czy  ks. Szulczyka. "W ocenie Zarządu Transportu Miejskiego kursowanie przedmiotowej linii po wskazanej trasie jest niemożliwe ze względu na brak przygotowania infrastruktury drogowej" - czytamy w odpowiedzi Kaznowskiej.

Na koniec wiceprezydent uspokaja jednak rozczarowanych mieszkańców Wawra i informuje, że ratusz prowadzi analizy nad "kompleksowym projektem zmian", które mają poprawić komunikację na terenie. Konkretów jednak nie zdradza.

Czytaj także o problemach z budową obwodnicy, która ma przebiegać przez Wawer. Obwodnica "po taniości", tunel bez dachu, krótkie estakady:

kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paprocki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:13 ~paprocki

  Przecież na dzielnice jeżdżą autobusy, po co wydłużać linię?

 • pinki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:06 ~pinki

  przeciez linie autobusowe i przewoźnik ma swojego prezesa, dlaczego ludzie takie pierdolety wysyłaja do urzedu miasta?

 • szymon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 11:58 ~szymon

  Nalezy zrozumiec stanowisko ratusza, wiadomo ze ludzie sa zawiedzeni, ale to nie do konca jest sprawa ratusza

 • NIck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 08:50 ~NIck

  MBe~MBe

  Nigdy w życiu nie kupię mieszkania na peryferiach Warszawy. Zdecydowanie bardziej wolę lepiej skomunikowane lokalizacje, nawet kosztem mniejszego metrażu. Szkoda życia na codzienne przepychanie się przez prawie całą Warszawę, aby dojechać do domu, szkoły, pracy, na większe zakupy.  Strabag przniosla się z okoli pl Hallera pod Pruszkow. Wiec nigdy nie wiesz czy twoja firma przeniesie się gdzies pod Warszawe i będziesz antysloikiem bez komunikacji.

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 00:34 ~Nieciej

  Oni chyba zapomnieli jak do Falenicy dojażdżały tylko pociąg (Otwock/Celestynów/Pilawa/Dęblin, bez wplecionej między nimi SKM-ki)i Cetka, a do Aleksandrowa była linia podmiejska z Falenicy dowożąca do Patriotów (C/609) i kolei (j.w.), a potem 186 po przyłączeniu zabitego dechami przysiółka do stolicy - we łbach się teraz jaśniepaństwu poporzewracało i autobus z Gocławia lub Marysina ma ich zawozić po samą willę praktycznie na wsi co 10 minut. Nie, bo nie - są ważniejsze potrzeby.

 • pasażer Stanisław Paluch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 17:14 ~pasażer…

  Autobusu 125 też nie chcą przywrócić na ul. Targową.

 • Rozbawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 15:27 ~Rozbawiony

  Trzeba znaleźć sobie taką pracę, do której będą dowozić limuzyną. Na przykład w ratuszu

 • fewwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 10:49 ~fewwe

  NIedasie. To najczęstsze słowo używane przez urzędników ratusza.

 • Gucio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 10:24 ~Gucio

  Pamiętam, że po likwidacji ostatniej linii z Ząbkowskiej jeżdżącej Mostem Śląsko-Dąbrowskim władza również odrzuciła petycję, by chociaż 190 skierować Ząbkowską zamiast Al.Solidarności. Tak więc mieszkanie blisko centrum nie daje gwarancji dobrej komunikacji. Obecna władza psuje ją również w centrum, np. na Pradze jest gorsza niż na Białołęce.

 • driver mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 10:19 ~driver mza

  brak możliwości :D
  skąd ja to znam :D :D :D :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »