Informacje

16.05.2017 06:28 Warszawski Dzień Różnorodności

Chcieli robić paradę i Dzień Różnorodności. Ratusz powiedział "nie"

SERWISY:

Stowarzyszenie Lambda zaproponowało władzom miasta, że wraz z Paradą Równości zorganizuje Warszawski Dzień Różnorodności. Oferta została odrzucona, choć innej nie było. - Czy miasto nadal nie jest gotowe na Paradę Równości? - pytają działacze Lambdy.

Warszawski Dzień Różnorodności to impreza, która odbywa się w stolicy od trzech lat. Jej organizator wybierany jest przez ratusz w konkursie. W poprzednich dwóch edycjach zwyciężyło stowarzyszenie Lambda, które złożyło ofertę wraz z Fundacją Odpowiedzialnego Biznesu.

- Celem wydarzenia jest przybliżenie sytuacji osób należących do różnych grup mniejszościowych zamieszkujących Warszawę. Udział biorą w nim organizacje działające na rzecz osób starszych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, nieheteroseksualnych, transpłciowych, osób o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, różnym kolorze skóry, wyznaniu czy światopoglądzie - wylicza Marta Turska z Lambdy Warszawa.

Połączenie z Paradą Równości

Działacze organizacji przyznają, że w poprzednich edycjach impreza miała dość ograniczony zasięg (wzięło w niej udział około 1300 osób). Chcieli to poprawić i uznali, że połączą siły z Fundacją Wolontariat Równości, która organizuje paradę. - Połączenie miało sprawić, że przekaz, że Warszawa jest otwarta i różnorodna, dotrze nie do 1300, a do 30 000 osób - mówi Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości.

Obydwie organizacje złożyły w ratuszu wspólną ofertę na organizację Dnia Różnorodności i spotkały się z odmową. "Uzasadnienia jeszcze nie podano" - czytamy w oświadczeniu Lambdy, której działacze nie kryją zaskoczenia decyzją urzędu.

- Miasto miało okazję dotrzeć z przekazem o tym, że jest otwarte i różnorodne do większej niż kiedykolwiek grupy osób, ale z nieznanych dla nas przyczyn nie zdecydowało się na współpracę - mówi Julia Maciocha. - W związku z tym Warszawski Dzień Różnorodności nie odbędzie się tym roku - dodaje.

Ratusz odrzuca ofertę

Karolina Malczyk z Centrum Komunikacji Społecznej potwierdza, że oferta Lambdy i Fundacji Wolontariat Równości została odrzucona, mimo że była jedyną propozycją.

- Nawet jeśli oferta jest jedna, to nie znaczy, że zapewnia należyte wykonanie zleconego zadania i otrzyma wsparcie finansowe - oświadczyła w rozmowie z tvnwarszawa.pl. - Komisja złożona osób z Komisji Dialogu Społecznego i urzędników przeanalizowała tę ofertę i uznała, że nie będzie jej rekomendować - dodała.

O powodach takiej decyzji mówić na razie jednak nie może. Tłumaczy, że najpierw odpowiednie zarządzenie w tej sprawie musi podpisać prezydent Warszawy. Dokument ostatecznie potwierdzi też rekomendację komisji. - Bardzo rzadko się zdarza, by prezydent nie zaakceptowała zdania komisji - przyznaje Malczyk i dodaje, że zarządzenie ma się pojawić już w najbliższych dniach.

Urzędniczka informuje, że taka jest procedura. Po podpisaniu decyzji przez Hannę Gronkiewicz-Waltz uzasadnienie zostanie przesłane też działaczom Lambdy, którzy złożyli już odpowiedni wniosek o jego wydanie.

Pytana, czy sama widzi jakieś przeciwwskazania, by Warszawski Dzień Różnorodności organizować w dniu Parady Równości przyznaje jedynie: - Tych imprez, które się odbywają w tym dniu w pobliżu Pałacu [Kultury i Nauki - red.] jest kilka. To są duże imprezy. Komisja o tym też dyskutowała. I tylko tyle mogę na razie powiedzieć.

Kiedy pytamy, czy wobec odrzucenia jedynej oferty impreza w ogóle się odbędzie, odpowiada: - Zależy mi na organizacji tego warszawskiego wydarzenia. O jego formie i założeniach porozmawiamy raz jeszcze na posiedzeniu Komisji Dialogu Społecznego.

Parada przed siedzibą PiS

Sama Parada Równości odbędzie się w Warszawie już 3 czerwca. Jej uczestniczy wyruszą spod PKP Warszawa Śródmieście, dalej pójdą do placu Zawiszy, następnie Koszykową obok siedziby Prawa i Sprawiedliwości, do placu Konstytucji i Marszałkowską do placu Defilad.

Tam zorganizowane będzie Miasteczko Równości, a nim namioty organizacji pozarządowych. Wieczorem zaplanowano zabawę taneczną.

kw/r/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 14:43 ~Olo

  Nie dla promocji zboczeń! Żadnej równości! I żądam tolerancji dla moich poglądów!!!

 • Piotru70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 12:29 Piotru70


  MichałezjkMichałezjk

  w Polsce maszerować mogą tylko naziści z ONR, katofaszyści z PIS i innym ciemnogród. Marsze, które nie podobają się władzy nie mogą maszerować. Bo to jest wolność wg standardów PIS
  pozwala lub nie PO~pozwala lub nie PO

  Chyba PO.
  HGW to wciąż jeszcze PO :)

  Ciemnogród nie wie co się wokół nich dizeje. To normalne u lewactwa, oni mają swój świat.

 • polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:45 ~polo

  Nareszcie cos sie dzieje,brac sie za to towarzystwo,praca a nie spacery i smiecic.

 • hahah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:44 ~hahah

  Sebbax, akurat gatunkowi ludzkiemu nie zagraża nic poza głupotą tegoż gatunku, który niszczy jedyną planetę, jaką ma, i robi bardzo wiele, by chorować i zdychać przedwcześnie. A tobie mogę jedynie współczuć, że nie wykraczasz poza poziom zwierzaka, który ma rozsiać swój materiał genetyczny i nic ponadto.

 • Cykliczni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:42 ~Cykliczni  wyzwoliciel~wyzwoliciel

  Szkoda ze pomimo zmiany rzadu Ratusz Warszawy nadal dyskryminuje wiekszosc mieszkancow i pozwala na takie prowokacyjne parady.
  stonka~stonka

  Na szczęście "rząd" przyjął ustawę o zgromadzeniach cyklicznych i przez następne kilka lat wyznawcy religii smoleńskiej prowokować będą osoby rozumne.
  Edek~Edek

  Łżesz. Istoty rozumne nie dają się prowokować.

  Od tych cyklicznych demonstracji i święty by się wkurzył.

 • pozwala lub nie PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:36 ~pozwala lub nie PO

  MichałezjkMichałezjk

  w Polsce maszerować mogą tylko naziści z ONR, katofaszyści z PIS i innym ciemnogród. Marsze, które nie podobają się władzy nie mogą maszerować. Bo to jest wolność wg standardów PIS

  Chyba PO.
  HGW to wciąż jeszcze PO :)

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:13 ~adam

  piotr~piotr

  I BARDZO DOBRZE..
  KONIEC Z TYM PUBLICZNYM OBNAŻANIEM SIĘ DEWIACJI...
  DO ROBOTY SIĘ BRAĆ LUB ZAMKNĄĆ Z ZAKŁADACH..


  w głowach się przewraca z braku konkretnego zajęcia..

 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:11 ~Kris

  bardzo dobrze że ich nie będzie

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:08 SEBBAX

  tolerant~tolerant

  Homoseksualizm był zawsze. W starożytnym Rzymie bodaj nawet próbowano to uznawać za oznakę boskości. I nadal będzie. Normalnym ludziom on nie przeszkadza i są na niego tolerancyjni. Ale granicą tolerancji jest zmuszanie tych normalnych do uznawania czegoś co nie jest normalne za normalność. I to już jest nietolerancja ze strony mniejszości wobec większości.

  czym innym jest tolerowanie wynaturzeń - a czym innym jest propagowanie i reklamowanie wynaturzeń... a homoseksualizm nie jest naturalny - natura wiąże rodzaj żeński z męskim, aby było przetrwanie gatunku...

 • Michałezjk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:00 Michałezjk

  w Polsce maszerować mogą tylko naziści z ONR, katofaszyści z PIS i innym ciemnogród. Marsze, które nie podobają się władzy nie mogą maszerować. Bo to jest wolność wg standardów PIS

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »