Informacje

15.12.2011 18:57 walka o bielańskie szkoły

Chcieli głodować w szkole, strażnicy ich nie wpuścili

SERWISY:

 


Kilkudziesięciu rodziców w czwartek po południu chciało rozpocząć głodówkę na znak protestu przeciw likwidacji szkoły podstawowej przy ulicy Arkuszowej 202 na Bielanach. Plany pokrzyżowała im straż miejska i policja. Funkcjonariusze nie wpuścili rodziców do budynku.

Przed godziną 16:00 w budynku szkoły pojawiło się dwoje rodziców. – Zostaliśmy wyproszeni ze szkoły, pani dyrektor wezwała straż miejską i policję. Zrobiono wszystko, aby uniemożliwić nam rozpoczęcie głodówki – żali się Sławomir, jeden z rodziców.

B

ardzo szybko do dwójki rodziców dołączyli kolejni. W ciągu kilkudziesięciu minut na placu przed szkołą zgromadziło się około 100 osób. Pojawiły się też transparenty i okrzyki pod adresem części radnych i zarządu dzielnicy Bielany.

"Nie pozwolimy na łamanie prawa"

Marek Lipiński, wiceburmistrz Bielan w rozmowie z tvnwarszawa.pl zapowiadał, że rodzice nie zostaną wpuszczeni na teren szkoły. - Ostatnie zajęcia w szkole skończyły się o godzinie 20. Po tej godzinie, będzie monitoring i jeżeli ktoś obcy pojawi się na terenie szkoły zostanie usunięty, bo nie możemy pozwolić sobie na łamanie prawa – ostrzegał.

Prawa strzec przyjechało na miejsce w sumie około 20 strażników miejskich wspomaganych przez kilku funkcjonariuszy policji. Przy Arkuszowej pojawił się także Romuald Modzelewski, naczelnik V oddziału terenowego straży, który dowodził akcją. Z dziennikarzem tvnwarszawa.pl nie chciał rozmawiać, odsyłał tylko do biura prasowego. Tam usłyszeliśmy, że strażnicy przyjechali na prośbę dyrekcji szkoły, a patrole są tam prewencyjnie, aby interweniować w razie potrzeby.

- Strażnicy zagrodzili jedyne wejście na teren szkoły, nie mogliśmy więc rozpocząć protestu - opowiadał jeden z rodziców.

Protestujący zapowiadają, że będą o szkołę przy Arkuszowej nadal walczyć. - Wrócimy tu w piątek - zapowiedzieli.

Burzliwa sesja

W środę na burzliwej sesji rady dzielnicy Bielany radni pozytywnie zaopiniowali wniosek o likwidację szkoły przy ulicy Arkuszowej. Stało się tak mimo wielotygodniowych negocjacji, podczas których rodzice przedstawiali plan ratowania placówki.

Dzielnica, jako jeden z argumentów za likwidacją podawała względy finansowe. Do szkoły chodzi 182 uczniów, z czego tylko 40 proc. to dzieci z Bielan. Reszta jest z sąsiedniego Izabelina. Roczny koszt utrzymania jednego ucznia w tej szkole to 9 284 złote. Dzielnica musi dopłacać, bo tzw. subwencji oświatowej dostaje jedynie 5 168 złotych. Istnieje możliwość, by do nauki dopłacała gmina Izabelin, jednak do dzisiaj od wójta dzielnica nie dostała żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

- Naszym zdaniem filia zostanie zamknięta bardzo szybko. To będzie po prostu stopniowe wygaszanie filii, tak aby za jakiś czas całkowicie ją zlikwidować – uważa Pani Monika, matka jednej z uczennic. Jeden z ojców dodał: nam absolutnie nie podoba się ten pomysł, gdyż będzie to obumieranie placówki. My na prowadzenie filii nie znajdziemy sponsorów, będzie nam trudniej.

Ostatecznie ustalono, że szkoła będzie zlikwidowana, ale uczniowie zostaną w budynku przy ul. Arkuszowej. Powstanie tam filia szkoły podstawowej przy ulicy Balcerzaka 1.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gabriel_leonard_kaminski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 14:10 gabriel_le…

  Co tam mrówy Z, przecież oni mają Was za mszyce - będą Was doić aż do końca Waszych nędznych dni na tym łez padole zwanym bantustanem środkowej Europy!!!

 • albert mokotow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.12.2011 14:22 ~albert mokotow

  osoba wypowiadajaca sie na materialach video jest niegodna i pazerna, widac to po oczach. nie ufam takim ludziom

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2011 13:48 ~ola

  Do An
  Owszem dzieci będą się uczyć na Arkuszowej ale zmieni się cała kadra, więc będą wyrwane ze środowiska.
  Poza tym część szkoły można wynajmować ale nie na szkołę prywatną, my chcieliśmy tam utworzyć oddziały przedszkolne, ponieważ również przedszkola nie ma naszym terenie.
  Dodatkowo nauka języków obcych, stomatolog itp., nie było mowy o szkole prywatnej.

 • Krzyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2011 17:34 ~Krzyś

  Oby było jak najwięcej relacji w mediach i internecie każdego dnia http://www.youtube.com/watch?v=cyigvkDY_2Y

 • emil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2011 01:41 ~emil

  Lipiński- likwiduje bo tylko tyle potrafi!
  Do tego jest tak uparty, że odrzuca "przyniesione na tacy" pieniądze, które pozyskali rodzice od sponsora.
  Najbardziej irytuje mnie fakt, że to z moich podatków pan Lipiński ma wysoko płatną posadkę, którą wykorzystuje działając na niekorzyść mieszkańców Bielan, którzy poparli go w wyborach!!!!

  Jestem w stanie zrozumieć, że w okolicy Szkoły Podstawowej 79, mamy zbyt mało uczniów by utrzymanie jej było opłacalne.
  Nie jestem w stanie zrozumieć jednak jego wypowiedzi, że przez ostatnie lata szkoła była monitorowana i dofinansowywana, równocześnie że obserwowano stały spadek zainteresowania szkołą i narastające problemy. Ja bym bardzo chciała wiedzieć, jakie kroki przez te wszystkie lata podjął pan Lipiński jako Organ Zarządczy tej szkoły w celu jej wypromowania, uatrakcyjnienia, zmotywowania mieszkańców i wreszcie porozumienia z burmistrzem Izabelin-a w/s ponoszenia kosztów edukacji "jego" dzieci? Czy nie powinniśmy rozliczyć pana Lipińskiego za wszystkie szkody jakie czynił naszym bielańskim dzieciom ? Likwiduje szkoły, likwiduje oddziały, klasy są przepełnione ( powyżej 30 uczniów w zerówkach i klasach 1-3), za nic ma Rozporządzenie Ministra Edukacji w/s Reformy Programowej, nie interesuje go wymiar społeczny podejmowanych przez niego decyzji - czy to na pewno jest osoba wystarczająco kompetentna do zarządzania tak odpowiedzialną dziedziną?
  Cieszymy się, że dziecko idzie do szkoły, staje się samodzielne, bedzie miało nowych kolegów i koleżanki, będzie aktywne i chętne do nauki. Tymczasem, dzięki drastycznym cięciom kosztów przez pana Lipińskiego, dziecko przebywa w przeludnionej klasie, w takim hałasie, że nawet nauczyciele poddając się zaczynają używać megafonów(!!!!) by wydać dzieciom kolejne polecenie!!!! Po kilku godzinach zajęć edukacyjnych (z których niewiele wynoszą), zabrakło pieniędzy na zajęcia fizyczne "gry i zabawy" (właśnie je zabrali)więc dzieci siedzą w bibliotece i ...oglądają

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 23:24 ~mmm

  owszem uczyc sie beda ale nie dlugo, bo prawnie zamknac filie jest latwiej niz szkole, poza tym nie zmienia to faktu ze nie bedzie prowadzony nabor i szkola zniknie

 • PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 23:01 ~PO

  "ASD" "JOE" błagam to ludzie z PO. Nie reagujmy na takie opinie. Zastanówmy się kto niezainteresowany naszą sprawą robi na naszym forum?????? tylko PO-wcy

 • An

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 21:32 ~An

  Może nie umiem czytac ze zrozumieniam ale z tego artykułu wynika, że DZIECI NADAL BĘDĄ SIĘ UCZYĆ NA ARKUSZOWEJ. Jeśli to prawda to ośmieszacie się wpisami mówiącymi o biednych dzieciach wyrwanych ze środowiska itp.
  Zresztą jeśli dzieci musiałyby uczęszczać do szkoły odległej o ponad 3km to muszą mieć zapewniony darmowy dojazd- oczywiście tylko dzieci z rejonu.

  Inna sprawa z utworzeniem szkoły prywatnej w części budynku- czy to przypadkiem nie był pomysł rady rodziców aby wynająć część szkoły?

 • MZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 21:26 ~MZ

  ~`wojtek` Wojt gminy Izabelin zadeklarował się płacić na "swoje' dzieci ,ale burmistrz bielon niechce tej kasy.

 • !!!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 21:23 ~!!!

  Drogi Wojtku wójt Izabelin- a podpisał partycypacje dotyczącą dofinansowywania swoich uczniów w naszej szkole. Jak nie jesteś w temacie to się NIE ODZYWAJ !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »