Informacje

18.10.2012 10:08 od listopada nowe parkomaty

Chcesz zaparkować? Podaj rejestrację

SERWISY:

Od listopada, aby zapłacić za parkowanie w centrum stolicy, kierowcy będą musieli podać  numer rejestracyjny auta. Trzeba będzie go wystukać na klawiaturze nowych parkomatów kupionych przez Zarząd Dróg Miejskich. Po co zmieniać coś co działa, i do czego przyzwyczaili się warszawiacy? - Pozwoli to ukrócić oszustwa- przekonuje Zarząd Dróg Miejskich.

Pierwsze maszyny do Warszawy przyjadą na początku przyszłego tygodnia. - 240 nowych parkomatów stanie w ścisłym centrum miasta. Koszt zakupu wszystkich to 4,8 mln złotych - mówi Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich.

Stare parkomaty zostaną  zdemontowane i wykorzystane w przyszłym roku, kiedy to w marcu strefa płatnego parkowania zostanie poszerzona m.in. o Muranów.

Bat na oszustów

Każde nowe urządzenie będzie miało klawiaturę, na której aby zapłacić za parking, trzeba będzie wystukać numer rejestracyjny auta. Rejestracja znajdzie się na wydruku potwierdzającym opłatę  Zdaniem urzędników,  to ukróci oszustwa. Jakie?

Jak informuje ZDM, często zdarzało się, że ktoś nie płacił za parkowanie, dostawał mandat, później pożyczał od znajomego bilet z parkomatu i składał reklamację. - My wtedy nie mamy podstaw, aby takiej osobie nie wierzyć - wyjaśnia rzeczniczka ZDM.

"Kierowcy sobie poradzą"

Kierowcy obawiają się, że wpisywanie numeru rejestracyjnego będzie kłopotliwe. Przede wszystkim może to wydłużyć płacenie za parkowanie, może też zaciąć się klawiatura. - Nie bójmy się czegoś, co ma usprawnić system płatności. Takie same parkomaty są ustawione w różnych europejskich miastach, a także w Nowym Jorku i tam ludzie sobie jakoś radzą, dlaczego u nas kierowcy mają sobie nie poradzić - pyta retorycznie Gałecka.

Czy wpisywanie takich danych jak numer rejestracyjny pojazdu jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych? - Wszystko było uzgadniane z generalnym inspektorem ochrony danych. Zresztą numeru rejestracyjnego nie można traktować, jako danych osobowych - wyjaśnia Gałecka.

Jaka dodaje, dane nie będą przechowywane w parkomacie, tylko od razu będą trafiały na serwer główny ZDM, gdzie następnie będą archiwizowane. - Do tych danych nie ma nikt dostępu - zapewnia rzeczniczka.

Płatność kartą zbliżeniową

Parkomaty będą też wyposażone w system, który umożliwi płacenie zbliżeniowymi kartami debetowymi - PayPass i PayWave. Dodatkowo urządzenie będzie zasilane baterią słoneczną, a w razie, kiedy np. przysypie śnieg zostanie uzyta zwykła bateria.

Po raz pierwszy Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę na montaż i konserwację parkomatów z firmą spoza kraju. Parkoen s.a.s. France na całym świecie posiada 180 tysięcy parkometrów, między innymi w Anglii, w Krajach Beneluksu czy w USA.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antytusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 09:48 ~antytusk

  to jest skandal , system policyjny

 • jag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2013 11:29 ~jag

  A moze by ktos sprawil zeby parkometr zwracal nam pieniadze za niewykorzystany czas postoju! np. jak wykupie czas 2h bo zakladam ze tyle mi zajmie zalatwienie sprawy a sie okaze ze w 15 min zalatwie to 1h 45 min zaplacone przezemnie to zysk dla ZDM! a jak sie spoznie 10 min bo mi sie dluzej zejdzie to KARA!

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2012 21:05 ~Andrzej

  1. Można korzystać z SMS Parking
  2. Można wpisywać fikcyjne dane, także wyrażać co się myśli o wymogu podania nr-u rejestracyjnego, np rejestracja WAL SIE 001 i inne. Bilet parkingowy wg definicji (tu definicja z regulaminu warszawskiego)
  "bilecie kontrolnym – rozumie się przez to dowód wniesienia opłaty za parkowanie
  z jednoznacznie wyznaczonym czasem parkowania"
  Nie mam mowy o wymogu podania rejestracji.

 • tola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2012 11:51 ~tola

  To jest przekręt. Ktoś musiał zarobić.Z tekstu wynika,że parkujący w śródmieściu już nie będą mogli oszukiwać a ci na muranowie jeszcze będą mogli. PYTANIA: ile było przypadków oszustw, jakie są "straty" z powodu rzekomych oszustw i jakie będą zyski miasta dzięki nowym parkomatom. Czy warto wydawać miliony aby kilku osobom udowodnić oszustwo za kilkanaście złotych? Czy HGW dostała działkę i jaką. Gdzie byli radni wawy. Te pytania zalecam stawiać przy kolejnych wyborach prezydenta polskiej stolicy przekrętów.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2012 17:05 ~Ola

  A pomyślał ktoś może o ludzich mieszkających pod warszawą typu sulejówek? Tam już rejestrację są na WM czyli mińskich a do pracy jakoś trzeba dojechać. Nie mówię o pracy 8 - 16 ale wiele młodych ludzi pracuje w warszawie w nocy a nocnych do sulejówka nie ma. To może niech ztm pomyśli o wprowadzeniu nocnych linni do sulejówka a znikinie problem parkowania późną porą.

 • ŚcisłeCentrum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2012 19:30 ~ŚcisłeCentrum

  a może stawki dzięki temu będą inne za abonement wychodzi 30zł a za godzine parkowania 3, to może teraz zrobić tak żeby poza warszawskie rejestracje (za blokowanie miejsc parkingowych mieszkańców, którzy już ten abonament mają) płacili więcej, a próbę oszustwa (jak już ktoś wcześniej napisał że można podać inny numer) karać np. 2 krotnie wyższym mandatem :) a mieszkańcom wawy parkowanie zrobić tańsze ze względu że i tak zanim zaparkują to muszą długo czekać aż się miejsce zwolni...pod blokiem ciotki, babki czy kochanki ;P (i abonamenty tańsze zrobić bo zanim się w centrum bod domem zaparkuje to dobre 30 min. [chyba że piątek albo święto jakieś to i dłuże bo wtedy to do 19 nie ma miejsca...] musze w samochodzie siedzieć zanim auta z rej. KR, DW, PO, GD, albo inne odjadą i zrobią miejsce do prawidłowego zaparkowania, żebym mógł do domu dojść nie zostawiając auta na środku drogi ani na chodniku blokując przejści albo wyjazd z bramy...)

 • dobre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2012 19:11 ~dobre  Marek~Marek

  No to teraz już sprawa prosta. Stawka dla przyjezdnych 10 razy wyższa !
  Jaro~Jaro

  Jaki problem?
  Wprowadzisz nr z rejestracją WI jakiegoś auta poruszającego się po ulicy i już płacisz jak miejscowy.
  hmmm~hmmm

  chociażby taki problem że numer rej. auta nie bedzie się zgadzał z bilecikiem co będzie oszustwem i zagrozi mandacikiem 2 razy większym niż brak bileciku i dodatkowo do tego 10 razy większym za oszustwo z rejestracją.

  popieram ~hmmm i ~marek dla rodowitych powinno być za grosze w końcu się tu mieszka i pracuje, podatki sie płaci na każdym kroku, a przyjezdni i przejezdni powinni płacić więcej za blokowanie miejsc parkingowych mieszkańców którzy mają wykupione identyfikatory a nie mają gdzie parkować, ja mieszkam w ścisłym centrum i jak wracam po pracy to zawsze musze czekać aż sie miejsce zwolni przez jakiegoś KR... WWL... PO... GD... NO... czyjakiś innych a zawsze widze jak wsiadając do samochodu najpierw mandacik wyciągają z za wycieraczki... a ja płace i nie mam gdzie zaparkować!!!

 • marecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2012 17:54 ~marecki

  i po ch...j ? czemu ma to służyć ? nie mają na co pieniędzy wydawać ?

 • Ceube

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2012 15:28 ~Ceube

  W jakim celu mają być archiwizowane nr'y rejestracyjne? Później będą sobie robić statystyki za który nr kto, ile i gdzie płaci? Nr na wydruku ok, ale "archiwizacja" NIE!

 • Bat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2012 15:01 Bat

  Admin~Admin

  Do tych danych nie ma nikt dostępu - zapewnia rzeczniczka.

  No idiotyzm. Do każdych danych ktoś ma dostęp.
  Poza tym po co przechowywać dane o numerze? lepiej wydrukować numer rej na bilecie i skasować daną.

  I wówczas będziesz mógł powiedzieć kontrolerowi, że właśnie zgubiłeś bilet. Nieźle kombinujesz, kombinuj dalej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »