Informacje

30.08.2013 10:14 jak załatwić procedury?

Chcesz głosować w referendum?
Sprawdź, co musisz zrobić

SERWISY:

Nie tylko zameldowani mieszkańcy będą mogli głosować ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Kto może wziąć udział w referendum i jakie formalności musi załatwić? Sprawdziliśmy.

Większość formalności i zasad jest jasna. Wątpliwości budzi jedynie tryb weryfikacji oświadczeń o zamieszkaniu w Warszawie - nie reguluje go prawo wyborcze, a pracownicy urzędów wypowiadają się w tej sprawie niechętnie.

Kto może głosować?

1. Zameldowani w Warszawie na pobyt stały

2. Niezameldowani mieszkańcy Warszawy

3. Zameldowani  w Warszawie na pobyt czasowy

Osoby z pierwszej grupy, jeśli będą chciały zagłosować w referendum, nie muszą niczego załatwiać. W dniu referendum (13 paździenika, w godzinach 7.00 - 21.00) przychodzą po prostu z dokumentem tożsamości do swojej obwodowej komisji wyborczej.

Druga grupa musi złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców. Osoby z trzeciej grupy również muszą złożyć taki wniosek.

Jak załatwić wpis do rejestru wyborców?

Wniosek o wpis do rejestru wyborców musimy złożyć w urzędzie dzielnicy, w której mieszkamy.

Do wniosku (można go pobrać TUTAJ) należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego oraz deklarację dotyczącą miejsca zamieszkania (do pobrania TUTAJ).

Urząd ma 3 dni na wydanie decyzji o wpisaniu do rejestru wyborców lub o odmowie wpisania - tak stanowią przepisy. Jednak jak zastrzega Anna Lubaczewska, szefowa Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, w praktyce procedura może się przedłużyć - jeśli urzędnicy nie zdążą albo wniosek będzie zawierał błędy.

Od decyzji urzędników możemy się odwołać do sądu rejonowego, w terminie 3 dni od jej otrzymania. Sąd rozpoznaje skargę w postępowaniu nieprocesowym, również w terminie 3 dni od dnia jej doręczenia.

Wymagane dokumenty

(źródło: urząd miasta)

1. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
2. Kserokopia ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
3. Pisemna deklaracja, w której wnioskodawca podaje swoje imiona, nazwisko, obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
4. Dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (do wglądu).

Do kiedy mamy czas?

O dopisanie do rejestru wyborców możemy wnioskować cały czas, bo jest on prowadzony stale, nie tylko na potrzeby konkretnych wyborów czy referendum. Jeśli jednak chcemy zagłosować w październikowym referendum, musimy pilnować terminów.

- Wniosek będzie można złożyć najpóźniej przed wydrukowaniem spisów wyborczych, czyli w ostatni dzień roboczy, poprzedzający dzień głosowania (piątek 11 października - red.) - przekazał Jarosław Jóźwiak z Ratusza.

- Jeśli zależy nam na udziale w głosowaniu, lepiej nie czekać do ostatniego dnia - radzi Lubaczewska z Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

Dzielnice, które będą przyjmować wnioski, te podkreślają, że im wcześniej załatwimy formalności, tym lepiej. Bernadetta Włoch-Nagórny, rzeczniczka Białołęki zaznacza, że jeśli ktoś złoży wniosek w piątek przed referendum, urzędnicy mogą już nie zążyć z dopisaniem go do rejestru.

- Z praktyki wynika, że zawsze jest duży wzrost tuż przed dniem wyborów czy głosowania w referendum, co znacznie utrudnia pracę wydziałów ewidencji ludności, a tym samym weryfikację najpóźniej przyjętych wniosków - potwierdza Tadeusz Olechowski, rzecznik prasowy Bielan.

- Jeżeli ktoś przyjdzie 11-go, możemy nie zdążyć zweryfikować i wpisać go do rejestru wyborców - przestrzega z kolei Janina Rogg, wiceburmistrz Ursynowa.

Weryfikacja

Tu mogą pojawić się problemy, urzędnicy muszą - zgodnie z Kodeksem wyborczym - sprawdzić, czy deklaracja, że mieszkamy w dzielnicy, jest prawdziwa. Ale prawo wyborcze nie reguluje, jak mają to zrobić.

Musimy się liczyć z tym, że urzędnik poprosi nas o dodatkowe dokumenty, np. umowę najmu mieszkania.

Czytaj więcej na ten temat.

Tylko w jednym rejestrze

Ratusz i KBW podkreślają, że jeśli ktoś zostanie wpisany do rejestru w Warszawie, zostanie automatycznie wykreślony z rejestru w miejscu, w którym był wpisany wcześniej, np. w mieście, gdzie jest zameldowany na stałe.

Urzędy przesyłają między sobą informacje na ten temat. - Nie ma możliwości przepisania się jednorazowo - tłumaczy Jóźwiak.

Głosowanie 13 X

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7 - 21.

Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób.

Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli większość opowiedziałaby się za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, jej mandat wygasłby wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa.

Milena Zawiślińska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lemoniada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 21:31 ~Lemoniada

  bezpartyjny~bezpartyjny

  Chichot historii...

  Po to nasi przodkowie walczyli o wolność i demokrację, byśmy teraz słuchali, by na referendum nie iść...?


  Zgadzam się w 100%! Kiedy przeczytałam dzisiaj rozpaczliwy apel HGW aby pomóc jej nie biorąc udziału w referendum to nabrałam przekonania i motywacji żeby zagłosować na TAK. Niesłychane by prezydent czy burmistrz premier czy wojewoda poseł czy radny ktokolwiek z wyboru społecznego w demokratycznym kraju nawoływał publicznie i otwarcie do rezygnacji z prawa głosu - fundamentalnego prawa obywatela każdego demokratycznego państwa. Ta skandaliczna wypowiedź absolutnie dyskwalifikuje każdą taką osobę z zajmowania jakiejkolwiek funkcji publicznej. Tak jak nie byłam przekonana tak teraz jestem absolutnie przekonana na tak za odwołaniem. Cyniczna, wyrachowana gra obliczona na położenie referendum poprzez frekwencję. Miałem nadzieję że prawdziwa cnota sama się obroni jednak tu żadnej cnoty nie ma. Jest cynizm wyrachowanie populizm, tupet. Ja chcę mieć prezydenta reprezentanta nie księgową z mentalnością bufetowej.

 • bezpartyjny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 00:36 ~bezpartyjny

  Chichot historii...

  Po to nasi przodkowie walczyli o wolność i demokrację, byśmy teraz słuchali, by na referendum nie iść...?

 • ffrefqerf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 19:51 ~ffrefqerf

  a właśnie że ma

 • greta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 13:27 ~greta  Zab~Zab

  Nie idźcie na referendum ... to całe zamieszanie nie ma sensu lepiej rok wyczekać i zagłosować w przyszłym roku - kolejna z zagrywek PIS
  art~art

  akurat pis nie ma żadnego związku z referendum
  organizatorem jest wws.
  ignorancie
  fakty~fakty


  nie? a kto steruje i pewnie finansuje (bo nikt nie zaineresował się ile i skąd poszły pieniędze na kamanie zbierania podpisów o referendum) wws? pomyśl ignorancie


  Oj oj...młody laiku o móżdżku leminga...jak ty mało wiesz o swiecie. A jak głosno piskasz...
  Niestety pis tego nie finansuje, choc chciałbys bardzo zeby tak było. Kilkaset tysiecy mieszkanców pójdzie nie dlatego ze pis, wws czy ktokolwiek tak chce. Pójdą bo sami chcą. Maja dosc złodziejskich rządów HGW i PO...widza jak śą okradani... nie czekamy na złapanie złodzieja az zaswita - tylko policja interweniuje natychmiast, w srodku nocy, gdy pojawia sie podjerzenie włamania.
  Tak samo jest z ta bandą liberałów aferałów - trzeba uciąć hydrze łeb natychmiast...nie czekac az sie ich namnoży...

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 10:01 ~Nick

  @ inżynier

  Chyba jsteś z napływu i awansu społecznego z poPGRowskiej wiochy. Akurat forma "śmiecie" jest również poprawna. A nawet jesli by nie była, to dlaczego od razu wyjeżdżasz z brakiem matury???
  Pewnie sam masz kompleks na tym punkcie...
  Napisałeś, ze nie miałeś podwyżki. Więc lepiej sprawdź w księgowości wspólnoty/spółdzielni. Zobaczysz, jaki dług uzbierałeś, płacąc po staremu... Oznacza to, że żyjesz na koszt sąsiadów, bo to oni dopłacają do twoich śmieci !!!

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2013 18:26 ~anna

  Ide na referendum , tyle lat Polacy czekali na mozliwosc dobrowolnego udzialu w wyborach i decydowaniu o losie kraju czy stolicy , ze nie pojscie byloby po prostu obywatelskim zaniechaniem !
  Bede glosowac za odwolaniem obecnej p.prezydent miasta.
  Wszystkie chwyty ( smici , bilety itd. ) beda dzialac przez krotki czas , za miesiac wszystkie ceny wzrosna podwojnie!
  No i absolutnie nie zycze sobie przy Wilenskim pomnika tzw.braterstwa broni!!!

 • MrT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 19:35 ~MrT

  Nawet tu POwska propaganda działa. Pokażmy , że mamy dość oszustw, bałaganu i zabójczych cen, dzielenia społeczeństwa na POludzi i Podludzi, że mamy dość ich drwin z obywatelskich praw.

  A ta sonda to głupota, gdy każdy niewarszawiak, czy nie-Polak może sobie kliknąć. Wiadomo, że większość ludzkości nie weźmie udziału w tym referendum, bo to oczywiste :)))

 • ASDER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2013 19:32 ~ASDER

  PO CO REFERENDUM. MIASTO W POROWNANIU DO INNYCH DOSC DORBRZE ZARZADZANE. POLACY TO SK** PIENIACZE.

 • fakty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 08:37 ~fakty


  Zab~Zab

  Nie idźcie na referendum ... to całe zamieszanie nie ma sensu lepiej rok wyczekać i zagłosować w przyszłym roku - kolejna z zagrywek PIS
  art~art

  akurat pis nie ma żadnego związku z referendum
  organizatorem jest wws.
  ignorancie


  nie? a kto steruje i pewnie finansuje (bo nikt nie zaineresował się ile i skąd poszły pieniędze na kamanie zbierania podpisów o referendum) wws? pomyśl ignorancie

 • NeverPatriot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2013 01:41 ~NeverPatriot

  art~art

  akurat pis nie ma żadnego związku z referendum
  organizatorem jest wws.
  ignorancie


  A kto niby twoim zdaniem, jak nie ten PISowski rynsztok ? Tylko te parchy są zdolne do takich zagrywek! Nie okażę im szacunku nigdy (i każdemu, pozbawionemu mózgu ich wyborcy - ludzkiej pomyłce również) - niech mnie cmokną !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »