Informacje

01.05.2011 12:53 1 maja - Święto Pracy

"Chcemy chleba i pracy"

SERWISY:

 

Około 100 osób uczestniczyło w wiecu przed siedzibą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie z okazji obchodzonego 1 maja Święta Pracy, podała PAP. W tym roku OPZZ zrezygnował z dorocznego pochodu ze względu na beatyfikację Jana Pawła II. Relację z manifestacji zamieścił na swoim profilu TO3, Reporter 24.

Szef OPZZ Jan Guz podkreślił, że tego dnia związki chcą wspólnie zamanifestować i przypomniećrządzącym o podstawowych prawach pracowniczych.

- Od 120 lat ten dzień jest dla nas najważniejszy. Myślę, że ci wszyscy, którzy dzisiaj przepychają się do pierwszych ław przy ołtarzach będą także pamiętali o tym, co głosił wielki Polak, dziś błogosławiony – powiedział podczas spotkania Guz.

Jego zdaniem w Polsce brakuje dialogu społecznego. - Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem, bez dialogu i porozumienia. To jest najlepszy moment, żeby ten budżet skonsultować ze społeczeństwem. Jeśli oni dziś nie chcą rozmawiać, to coś ukrywają. Przyjaciele, piep... ten budżet, te słupki i te deklaracje, i tak one nie mają większego znaczenia. Chcemy chleba i pracy - zwrócił się do zgromadzonych szef OPZZ.

"Więcej samoorganizacji"

Sławomir Broniarz, szef ZNP wchodzącego w skład OPZZ mówi o potrzebie większej społecznej samoorganizacji.

- Gdzie są ci bezrobotni zatrudnieni na umowy śmieciowe, poszukujący pracy absolwenci szkół wyższych i niezadowolone pielęgniarki? Gdzie są ci wszyscy, którzy potrafią codziennie narzekać i liczą na to, że związki zawodowe za nich to wszystko zrobią. Jeżeli w dalszym ciągu nie potrafimy się zjednoczyć, nie potrafimy walczyć o swoje prawa, to nie oczekujmy litości ze strony rządzących - mówił Broniarz.

Hasło tegorocznych obchodów 1 maja "Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie" jest nawiązaniem do polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca. Związkowcy postulują potrzebę zmian w polskim prawie pracy tak, aby było ono zbliżone do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej.

Złożyli kwiaty

Przed wiecem przedstawiciele organizacji i partii lewicowych złożyli kwiaty m.in. pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej. Co roku upamiętnia się w ten sposób bojowników o wolność Polski, więzionych w murach Cytadeli w latach 1834-1918.

1 maja – święto międzynarodowe

Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 r., który został brutalnie stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów. Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o ośmiogodzinny dzień pracy i godziwe warunki pracy i płacy.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto. W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAP/aq/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • OSoChosi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2011 08:47 ~OSoChosi

  Likwidacja bezrbocia? Czyli co? Rozstrzelac bezrobotnych? Zatrudnic na siłę? Co za pomysl?

 • bez robotny od roku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2011 21:21 ~bez…

  eh.......że nie wiedziałem o tym..... POPIERAM WAS........niestety człowiek w tym mieście nie znajdzie pracy za godziwe pieniądze.......
  ostatnio na rozmowie o prace proponowano mi 1680 pln z czego mam opłacić koszta działalności gospodarczej..........śmiech, odmówiłem, około 1300 pln koszta działalności, 19% podatku dochodowego czyli 1680 - 1300 - 319 = 60 pln, tyle pozostaje wynagrodzenia

 • Easy Jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2011 20:41 ~Easy Jerzy

  Rzuciłbym im trochę chleba, ale akurat ostatnio dałem kaczkom w parku saskim.

 • Tychy_Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2011 16:37 Tychy_Tomek

  "umowy śmieciowe"czyli tzw : Umowy o prace Tymczasową..NAZWA POPRAWNA!!!

 • DM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2011 15:51 ~DM

  "Na Zachodzie 1 Maja wyruszają pochody. Tysiące ludzi domagają się pracy, godnych pensji, równouprawnienia. To będzie kolorowy, radosny, w niektórych miastach groźny tłum. W Berlinie znów pewnie dojdzie do zadym.(...)W kraju bogactwa i dobrobytu - Norwegii - wciąż toczy się bój o jeszcze lepsze prawa pracownicze. Pochody są barwne i liczne." GW, D. Bartoszewicz, 1.05.2011r.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »