Informacje

25.05.2017 19:50 deklaruje patryk jaki

"Chcę w poniedziałek zwołać pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej"

SERWISY:


- W poniedziałek chcę zwołać pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej, które podejmie decyzje, w sprawie jakich nieruchomości będą wszczynane postępowania - powiedział dziennikarzom przewodniczący komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Według Jakiego w piątek ma zostać powołana rada społeczna, która będzie opiniowała wszystkie decyzje komisji weryfikacyjnej powołanej do zbadania reprywatyzacji w Warszawie.

- Będzie się ona składała z przedstawicieli wszystkich - z czego się bardzo cieszymy - najbardziej znaczących stowarzyszeń w Warszawie, które zajmowały się reprywatyzacją - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceminister sprawiedliwości.

- W poniedziałek chcę zwołać pierwsze posiedzenie (komisji - red.), które podejmie decyzję, w sprawie jakich nieruchomości będziemy wszczynali postępowanie. Wszystko się ruszy. Mam nadzieję, że w przeciągu co najmniej miesiąca poznamy pierwsze decyzje - zadeklarował Jaki.

Członków powoła Sejm

Dopytywany, które nieruchomości trzeba zbadać jako pierwsze, odpowiedział, że ma swoje typy, ale nie chce ich przedstawiać, bo to mogłoby spowodować "ruch na rynku".

W komisji weryfikacyjnej ma być łącznie ośmiu członków: czterech przedstawicieli PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. Członków powoła jeszcze w czwartek wieczorem Sejm.

Komisja może np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

175 postępowań

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią przyznano ostatniemu przedwojennemu właścicielowi, obywatelowi Danii.

Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N. Trwa 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rekord

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 09:03 ~Rekord

  saneka~saneka

  panie Jaki, nie macie konstytucyjnego legalizmu władzy, konstytucję wyrzuciliście do śmietnika nie drukując konstytucyjnych wyroków TK, na jakiej więc podstawie prawnej bez konstytucji chcecie urządzać ten sąd ludowy ?

  W każdym zdaniu kłamstwo. Niezły rekord.

 • dawidov

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 21:31 dawidov

  Jaki to balwan jakich malo

 • saneka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 20:36 ~saneka

  panie Jaki, nie macie konstytucyjnego legalizmu władzy, konstytucję wyrzuciliście do śmietnika nie drukując konstytucyjnych wyroków TK, na jakiej więc podstawie prawnej bez konstytucji chcecie urządzać ten sąd ludowy ?

 • xxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 20:07 ~xxc

  Ale Jaki nie ma możliwości przewodniczyć czy zasiadać w komisji bo nie ma kwalifikacji :D Zapomniał?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »