Informacje

16.08.2012 09:56 Patriarcha przybędzie do Polski

Chce pojednania z Polakami.
Cyryl I w Warszawie

Patriarcha Moskwy i całej Rusi - Cyryl I - dziś, o godz. 13 przybędzie do Polski. W trakcie jego wizyty ma zostać podpisane wspólne przesłanie Kościołów prawosławnego w Rosji i katolickiego w Polsce wzywające oba narody do pojednania i wzajemnego przebaczenia.

Cyryl I uważany jest za liberała i zwolennika większego udziału Cerkwi w polityce. Jego konserwatywni oponenci wytykają mu ekumenizm i rzekomą sympatię do katolicyzmu. Komentatorzy podkreślają, że po objęciu przez Cyryla urzędu patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cerkiew stała się bardziej otwarta na kontakty z Kościołem katolickim i Zachodem.

Chce pojednania Polaków i Rosjan

Patriarcha dąży także do poprawy relacji z Kościołem katolickim w Polsce, wzywa do pojednania Polaków i Rosjan.

W czerwcu 2010 r. przyjechał na miejsce katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, by uczcić pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar. Odprawił tam litiję - nabożeństwo za zmarłych. Patriarcha wyraził przekonanie, że "Rosję i Polskę czeka lepsza przyszłość, w tym w sferze stosunków dwustronnych".

W tym samym czasie, podczas pobytu w Katyniu, Cyryl podkreślał, że "miejsce to powinno być miejscem świętych wspomnień, które pomogą nam jasno zrozumieć sens procesu historycznego, a jednocześnie - miejscem wspólnej modlitwy".

W lipcu tego roku, podczas uroczystości poświęcenia w lesie katyńskim cerkwi Zmartwychwstania Chrystusa, patriarcha powiedział, że "Katyń to tragedia dwóch narodów: rosyjskiego i polskiego". Wyraził też nadzieję, że uroczystość ta jest "kolejnym krokiem ku zbliżeniu narodów rosyjskiego i polskiego".

Nawiązał wówczas też do jego zbliżającej się wizyty w Polsce. Powiedział, że cieszy się, iż w najbliższym czasie będzie mógł odwiedzić miejsce pielgrzymek wyznawców prawosławia na Górze Grabarce. Podkreślił też, że cieszy go również możliwość spotkania z władzami polskiego Kościoła rzymskokatolickiego i władzami Rzeczypospolitej Polskiej.

Erudyta. W kontakcie z prezydentem i premierem

W Rosji Cyryl cieszy się opinią osoby o szerokiej erudycji, fundamentalnej wiedzy i błyskotliwym intelekcie. W Europie ma reputację hierarchy, zdolnego zarówno do skutecznej obrony tożsamości rosyjskiej Cerkwi, jak i rozwoju stosunków z Zachodem, w tym z Kościołem katolickim, który zna bardzo dobrze. Włada biegle trzema językami: angielskim, francuskim i niemieckim.

Cyryl często zabiera głos w kwestiach dotyczących rosyjskiej polityki. Często też spotyka się z prezydentem i premierem. W styczniu, po protestach przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych w głosowaniu z 4 grudnia, patriarcha wezwał rosyjskie władze do wysłuchania opozycji, domagającej się wolnych i uczciwych wyborów. Ostrzegł, że Rosji nie stać na kolejną rewolucję.

Biskup, arcybiskup, metropolita

Cyryl (Włodzimierz Michajłowicz Gundiajew) urodził się

20 listopada 1946 roku w Leningradzie. Po ukończeniu szkoły średniej studiował w seminarium duchownym, a następnie w Akademii Duchownej w Leningradzie.

W roku 1970 ukończył studia i uzyskał tytuł kandydata nauk teologicznych. Już wcześniej wstąpił do klasztoru, a potem został przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego przy Światowej Radzie Kościołów. W kolejnych latach został rektorem Seminarium i Akademii Duchownej w Leningradzie. Później zyskał godność biskupa, a następnie - arcybiskupa.

W latach 80. abp Cyryl objął katedrę smoleńską i wiaziemską, a potem - smoleńską i kaliningradzką. Następnie kierował Wydziałem Zagranicznym Patriarchatu Moskiewskiego i został stałym członkiem Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 1991 roku abp Cyryl otrzymał godność metropolity smoleńskiego i kaliningradzkiego.

Doktor honoris causa warszawskiej ChAT

Cyryl gościł w Polsce w 2004 roku jako metropolita smoleński i kaliningradzki, a jednocześnie kierownik Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Moskiewskiego, kiedy to został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie.

Abp Cyryl był przedstawicielem wielu międzynarodowych teologicznych konferencji naukowych, w imieniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego prowadził dialog z przedstawicielami Kościoła rzymskokatolickiego, wchodził w skład zagranicznych delegacji RKP.

Metropolita Cyryl angażował się też w prace mediów prawosławnych w Rosji. M.in. prowadził programy telewizyjne oraz był głównym redaktorem periodyków.

Od 3 lat rządzi Cerkwią w Rosji

Po śmierci patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Aleksego II w grudniu 2008 r. Cyryl pełnił funkcję strażnika patriarszego tronu, czyli tymczasowej głowy RKP. Na urząd patriarchy moskiewskiego i całej Rusi został wybrany przez Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego 27 stycznia 2009 r., zaś jego uroczysta intronizacja odbyła się 1 lutego tego samego roku.

Patriarcha Cyryl prowadzi cotygodniowy program "Słowo pasterza". Odbył wizyty duszpasterskie do większości eparchii Kościoła, w tym tych położonych poza Rosją europejską (Syberia, Sachalin). Za swoje pierwszoplanowe zadanie uważa kontynuowanie aktywności poprzednika, Aleksego II, w zakresie odbudowy zniszczonych w ZSRR świątyń i reaktywowania parafii. Uzyskał m.in. zgodę władz Moskwy na budowę 200 nowych cerkwi w Moskwie.

W 2010 Rosyjski Instytut Biograficzny ogłosił patriarchę człowiekiem roku w Rosji w kategorii "religia", uzasadniając tę decyzję jego "ogromnym wkładem w duchowe odrodzenie Rosji". Patriarch jest też autorem publikacji książkowych, rozpraw i artykułów prasowych o tematyce teologicznej.

WIĘCEJ NA TVN24.PL

PAP/MON/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polish

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2014 02:40 ~polish

  każdy dszień utwierdza mnie żeby rosjanom mówić: NIET, PASZŁA TY !

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 15:20 ~Dziadek tetryk

  kociolub~kociolub

  Spróbujcie zrozumieć że rosjanie to tacy sami ludzie jak wy, że słowo 'Rosjanin"nie znaczy KGBowiec i morderca, jak chce psychopatyczna ideologia kaczyzmu.Spróbujcie zrozumieć że stalinowscy bandyci wymordowali o wiele więcej rosjan,swych rodaków niż polaków.I przestańcie wreszcie kacze pachoły szczuć ludzi na siebie.A żeby grzebać się w histori należy ją znać,nie tylko w jedną strone

  Ani nie spróbują, ani nie zrozumieją....
  Dowodem może być wpisany na dole jako pierwszy internauta ~oko, który imiona JP II umiał napisać z dużej litery, natomiast imienia Metropolity już nie...
  I dodam że LEPIEJ będzie, jak wg opinii wyżej wspomnianego ~oko obecny Prezydent przyjmie tego Dostojnego Gościa choćby i "po rosyjsku", niż miałby to zrobić jego poprzednik "po polsku". Bo idę o zakład, że po takim jego "szczerym, polskim przyjęciu", to kolejna taka wizyta, nie odbyła by się chyba nawet i za 100 lat !

 • kociolub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 14:49 ~kociolub

  Spróbujcie zrozumieć że rosjanie to tacy sami ludzie jak wy, że słowo 'Rosjanin"nie znaczy KGBowiec i morderca, jak chce psychopatyczna ideologia kaczyzmu.Spróbujcie zrozumieć że stalinowscy bandyci wymordowali o wiele więcej rosjan,swych rodaków niż polaków.I przestańcie wreszcie kacze pachoły szczuć ludzi na siebie.A żeby grzebać się w histori należy ją znać,nie tylko w jedną strone

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 12:54 ~Tomek

  "Katyń to tragedia dwóch narodów: rosyjskiego i polskiego" - tak, oprawcy spać nie mogli po tych masowych mordach.
  A jakie to winy, według Michalika, mamy wobec narodu Rosyjskiego? Że się broniliśmy w 1920 r.? Że wybuchło Powstanie w Warszawie? Czy że domagamy się zwrotu wraku?
  Ps. Jakoś wcześniej nie chcieli przyjąć papieża, więc nie wiem po co on tu teraz przyjeżdża. Niech ten kagiebista siedzi u siebie i moralizuje...

 • lilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 12:06 ~lilka

  a co na to biznesmen rydzyk?

 • hks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 10:58 ~hks

  Cyryl czy Aleksy?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 10:55 ~nick

  O jakie chodzi pojednanie? Ktoś jest z kimś skłócony? Chyba Michalik z Cyrylem, którzy będą się obejmować przed kamerami. Prawosławni nie są w Polsce dyskryminowani, cieszą się sympatią katolików (szczególnie na wschodzie kraju, gdzie czasem bywam, a tam prawosławnych jest najwięcej). Katolicy w Rosji chyba bnie są mordowani. Zawsze gdy słysy się misjonarza przyjeżdżającego z Rosji, to mowi że ciężko, dalekie dojazdy, ale najgorzej mają misjonarze w Indiach, Indonezji itp. bo tam codziennie mordują chrześcijan. Czuję że to pojednanie to sztuczne wymyślanie jakiegoś problemu między dwoma krajami. Poza tym Michalik jako przedstawiciel Kościoła nie powinien Kościoła upolityczniać. Kościół jest ponadpolityczny.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 10:41 ~Dziadek tetryk

  Ciekawe, czy zaślepieni w nienawiści do Rosji i Rosjan wyznawcy "spisku smoleńskiego" uwierzą w jeden z przekazów tego artykułu informujący o tym, że w byłym "Związku Sowieckim" MOZNA BYŁO zostać księdzem, zakonnikiem i do tego skończyć studia teologiczne !

  Wczoraj w moim kościele młody ksiądz opowiadając o Bitwie Warszawskiej użył sformułowania: "ci bolszewicy to byli ludzie niewierzący, ludzie którzy NIGDY nie słyszeli o Bogu". Czyżby "zapomniał", że w 1920 roku to ustrój komunistyczny dopiero się lepił, a ci WSZYSCY biorący udział w Wojnie 1920 r. "bolszewicy" to byli ludzie urodzeni "za cara", a więc OCHRZCZENI i do momentu zwycięstwa Rewolucji Pździernikowej i wcielenia do Armii Czerwonej REGULARNIE chodzący do cerkwi ? Zapomniał ? Nie wiedział ? A może było to nie wygodne, bo przecież tych przez wielu nie uznawanych za ludzi "bolszewików" trzeba było przestawić w jak najgorszym świetle ?

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2012 10:16 ~oko

  Ciekawe że jak żył Jan Paweł II
  to cyryl wcale sie nie kwapił z pojednaniem...... a teraz nagle tak nas kocha...w sumie bul go przyjmie po swojemu po rosyjsku!!! będzie sie czuł jak u siebie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »