Informacje

07.01.2018 13:41 Nowe przepisy weszły w życie

Chcą zmienić nazwę ulicy Kaczyńskiego. Ale teraz wojewoda musi się zgodzić

SERWISY:

Na najbliższej sesji rady miasta Platforma Obywatelska zamierza zmienić zdekomunizowaną przez wojewodą ulicę Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Na zmianę potrzebna jest jednak zgoda wojewody oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wszystko przez nowelizację ustawy o dekomunizacji, która właśnie weszła w życie.

Konieczność wyrażenia zgody przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) i wojewodę na ponowną zmianę nazw zdekomunizowanych ulic czy placów oraz skrócenie czasu - do końca marca 2018 roku - na usunięcie pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny - takie obostrzenia wprowadza wspomniana nowelizacja. Parlament uchwalił ją 14 grudnia 2017 roku. Projekt ustawy przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Wskazywali, że wymóg dotyczący zgody wojewody i IPN zapewni "stałość nowej nazwy, co jest korzystne dla mieszkańców i przedsiębiorców, którzy nie będą musieli martwić się o to, że nazwa będzie zmieniana kilkukrotnie, co wprowadziłoby zamęt prawny".

Zapewnia stabilność przepisów

Posłowie w uzasadnieniu pisali również: "Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego (…) miała zakończyć rozpoczęty po zmianie ustroju proces dekomunizacji obiektów publicznych, zwłaszcza ulic. Niestety, wykonanie zapisów ustawy napotyka w niektórych miejscach na trudności, wobec czego w niniejszym projekcie zaproponowane są rozwiązania, które doprecyzowują sposób wykonania zapisów tzw. ustawy dekomunizacyjnej oraz zapewniają stabilność nowych nazw ulic i pozostałych obiektów".

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw obiektów symbolizujących lub propagujących komunizm albo inny ustrój totalitarny. Jeśli tego nie zrobiły, wojewoda - po uzyskaniu opinii IPN - mógł wydać zarządzenie zastępcze nadające ulicy nazwę zgodną z ustawą.

W Warszawie Zdzisław Sipiera wydał takie zarządzenie w stosunku do 50 nazw ulic. Przemianował m.in. ulicę Kruczkowskiego na Herberta, Modzelewskiego na Jacka Kaczmarskiego, Rzymowskiego na Gintrowskiego czy najbardziej kontrowersyjną al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego.

Platforma nie chce Kaczyńskiego

Tej ostatniej nie chcą radni Platformy Obywatelskiej. Na najbliższej sesji mają zamiar przegłosować uchwałę, która zmieni tę nazwę na Trasę Łazienkowską. - Mieszkańcy są bardzo niezadowoleni ze zmiany nazwy i oczekują od nas, jako od radnych, jakichś działań. Wybraliśmy Trasę Łazienkowską, bo to jest nazwa użytkowa, której mieszkańcy używają od lat - tłumaczyła nam niedawno radna PO Aleksandra Gajewska.

Platforma Obywatelska ma wprawdzie w radzie miasta absolutną większość, ale wchodząca w życie nowelizacja może pokrzyżować ich plany.

Nowelizacja, która w niedzielę weszła w życie wprowadza też przepis, że zarządzenie zastępcze wojewody podlega wykonaniu począwszy od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy. Zgodnie z nowelą, w przypadku niewykonania zarządzenia zastępczego w ciągu 30 dni od jego wejścia w życie, to wojewoda zapewni jego wykonanie na koszt jednostki samorządu. Te będą miały 30 dni na zwrócenie kosztów, na podstawie przedstawionych dokumentów finansowo-księgowych.

Według autorów ustawy (posłów PiS), takie rozwiązanie jest niezbędne, gdyż w razie zwłoki organów samorządowych "mieszkańcy danej ulicy, przedsiębiorcy, ale także organy publiczne znajdują się w sytuacji, kiedy obowiązuje już nowa nazwa (ulicy), ale w publicznych dokumentach i rejestrach oraz tabliczkach informacyjnych funkcjonuje nadal stara nazwa".

Nowelizacja przewiduje, że skarga do sądu administracyjnego na zarządzenie zastępcze wojewody przysługuje jednostce samorządu jedynie w przypadku, gdy brak możliwości zmiany nazwy podlegającej dekomunizacji "wynikał z przyczyn niezależnych" od tej jednostki.

Krótszy czas na usunięcie pomników

Nowelizacja przewiduje także skrócenie czasu, jaki mają na usunięcie pomników upamiętniających komunizm czy inny ustrój totalitarny właściciele terenu, na którym się one znajdują. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami był to 21 października 2018 roku, zgodnie z nowelą będzie to 31 marca 2018 roku.

Jeżeli właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdował się pomnik, nie uczestniczył w procedurze wzniesienia go, koszty jego usunięcia zwróci mu wojewoda - ze środków Skarbu Państwa.

Nowelizacja przewiduje, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

 

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • NIKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2018 13:12 ~NIKA

  Arciszewskiego też nie chcę!!! Poproszę Słonecznikową, Kocią, albo nawet 13-tą :D. Byle żadnego nazwiska nie było, bo mi znowu za kilka lat zmienią.

 • John Harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2018 10:52 ~John Harry

  Proponuję kompromis. Niech zostanie nazwisko Kaczyński - ale imię Bogusław. Nikt nie zaprzeczy, że był to człowiek wielce zasłużony dla rozwoju polskiej kultury i jej promocji na świecie. To dobry patron.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 19:38 ~warszawiak


  nemesis~nemesis

  A my nie chcemy zmiany na Trasę Łazienkowską! Kaczyński jest OK.

  Zasłużył sobie
  abc~abc


  Czym?


  Mlaskaniem bez sensu, głównie. ;)

 • Historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 16:47 ~Historyk

  Bandyckie napady, a nie walka z Niemcami były prawdziwą formą działalności AL.

 • rdzenny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 16:37 ~rdzenny

  Trasa Łazienkowska jest OK. Tej nazwy używali moi dziadkowie. Niech będzie Trasa Łazienkowska.

 • John

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 14:07 ~John

  PIĘKNY LOLO~PIĘKNY LOLO


  A MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO??  Muzeum klęski?

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 13:58 ~Gama

  Cała Polska "zapakana" tym Kaczyńskim. Ludzie czy wyście poszaleli ? Rozumiem w Warszawie. gdzie się pewnie urodził ? ale żeby w całej Polsce. Kto to ten Kaczyński ? Uczony, pisarz, bohater narodowy, światowej sławy artysta ? Nie, to Jarkacza brat. Tyle w tym temacie.

 • Armia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 13:38 ~Armia

  W walce z polskimi organizacjami niepodległościowymi stosowali najbardziej niegodziwe metody, posługując się zdradą, zasadzkami, wydawaniem do Gestapo, czy wręcz współpracą z Niemcami, wspólnie zwalczając instytucje polskiej konspiracji i jej działaczy.

 • trtrw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 12:40 ~trtrw  nemesis~nemesis

  A my nie chcemy zmiany na Trasę Łazienkowską! Kaczyński jest OK.

  Zasłużył sobie
  abc~abc


  Czym?

  PIĘKNY LOLO~PIĘKNY LOLO


  A MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO??


  Gdyby nie poprzednicy Kaczyńskiego to nie byłoby Muzeum Powstania - wszedł na gotowe (prace przygotowawcze trwały od kilku lat, były projekty, dokumentacja itd.), wielka mi zasługa. Jeszcze mamusia order dostała, chociaż całe Powstanie spędziła w Swiętokrzyskim.
  Pan Kaczyński poza tą jedną "zasługa" miał znacznie więcej ant-zasług (wstrzymywanie i spowolnienie inwestycji, rozwalenie rodzącego się wspólnego biletu na kolej i ZTM itp) co go dyskwalifikuje jako kandydata na jakąkolwiek ulicę nawet na przedmieściach.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 12:40 ~Adam

  Jeszcze Polska nie zginęła.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »