Informacje

03.12.2018 09:45 złożyli petycję

Chcą zakazu parkowania na chodnikach.
Biuro Sejmu poparło aktywistów

SERWISY:

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze starają się o zmianę dwóch przepisów dotyczących parkowania na chodnikach. Złożyli w tej sprawie petycję do Sejmu. Ich pomysł uzyskał pozytywną opinię Biura Analiz Sejmowych. Jednak od wprowadzenia poprawek do ustawy dzieli ich jeszcze długa droga.

Opinią biura MJN pochwaliło się na Twitterze.

 

Propozycja zmian w prawie o ruchu drogowym pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej. Pod koniec września aktywiści zapowiedzieli, że składają do Sejmu petycję. Chcieliby, żeby parkowanie auta na chodniku w całości było nielegalne. Jedyną możliwością byłoby wjechanie na jego część kołami jednego boku lub przedniej osi auta.

Wyjątki od tej reguły miałyby nadal prawo wprowadzać miasta, wyznaczając miejsca parkingowe. Natomiast w całości na chodniku mogłyby stawać, jak do tej pory, motocykle, motorowery i rowery.

- Dajemy dowolność: i mieszkańcom, jeśli uważają, że w ich okolicy brakuje takich miejsc, i samorządowi, żeby wyznaczył te miejsca w cywilizowany sposób. By nie było tak, że tam, gdzie są wąskie gardła, mogą parkować samochody. Z definicji uznajmy, że chodniki są do chodzenia, a nie do zastawiania ich autami. Piesi potrzebują przestrzeni - tłumaczył we wrześniu Jan Mencwel, prezes MJN.

Druga zmiana dotyczy możliwości odholowania nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu przez służby. Dziś może się to zdarzyć wyłącznie, gdy samochód nie tylko stoi na zakazie, ale jeszcze utrudnia ruch i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Według MJN na holownik powinno trafiać każde nielegalnie zaparkowane auto.

"Mogłyby poprawić sytuację"

Petycję MJN zaopiniowało Biuro Analiz Sejmowych. Eksperci przyznali, że aktywiści słusznie zwracają uwagę na problem parkujących aut, które nie zostawiają przepisowego półtora metra wolnego chodnika dla pieszych. Zdaniem autora opinii, proponowane zmiany mogłyby poprawić sytuację, jednak z pewnością okazałyby się kontrowersyjne i wywołałyby sprzeciw kierowców.

"Być może wystarczającym rozwiązaniem jest podjęcie próby skutecznego egzekwowania istniejących przepisów, tak aby umożliwić pieszym bezpieczne poruszanie się po przeznaczonej dla nich przestrzeni" - czytamy w opinii.

Drugą propozycję BAS ocenia jako "zadanie trudne do wykonania". Nie przekreśla jednak szans na wprowadzenie takich regulacji. "Być może w ostatecznym rozrachunku przyczyniłaby się do przestrzegania przez polskich kierowców podstawowych znaków zakazów. Decyzja ta, jak należy się spodziewać, spotkałaby się ze znaczącym sprzeciwem kierowców, niemniej leży w kompetencjach ustawodawcy" - dodaje autor dokumentu.

"Dekomunizacja" chodników

Obywatelski projekt zmiany przepisów wymaga zebrania 100 tysięcy podpisów. MJN zdecydowało się na petycję, ponieważ dzięki sejmowej komisji ds. petycji możliwe jest ominięcie tego trybu. Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. Ale jeśli zyska zielone światło, zasiadający w niej posłowie będą mogli wnieść projekt nowelizacji ustawy.

Aktywiści zaznaczają, że ich pomysł to "dekomunizacja" chodników, bowiem obecnie obowiązujące przepisy zostały wprowadzone w stanie wojennym. - To były przepisy, które służyły temu, by budować opresyjne państwo. Chodziło o to, by Służba Bezpieczeństwa mogła zastawiać chodniki, łatwiej inwigilować obywateli. Służyło to pewnego rodzaju terrorowi - wyjaśniał Mencwel. Jeszcze w latach 70. parkowanie na chodnikach było możliwe tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Zobacz nasze materiały o nieprawidłowo zaparkowanych samochodach:


kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • specjaliści kanapowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 10:11 ~specjaliś…


  kuriuzjom~kuriuzjom

  Już teraz nie ma gdzie parkować bo pani HGW od 12 lat nie potrafiła zadbać o miejsca parkingowe.
  Jak zlikwidują parkowanie na chodniku to Warszawa utonie w smogu a ilość ludzi chorujących na raka wzrośnie lawinowo.
  Pomysł zupełnie bez sensu.
  Rocco~Rocco


  A możesz podać jakieś przykłady miast gdzie doszło do sytuacji o których piszesz? Bo miasta które ja wizytowałem, i w których parkowanie na chodnikach było zabronione - były od smogu bez wyjątku wolne. Przypadek?

  Bo może w tych miastach nie palą w piecach śmieciami.
  W Warszawie latem również o smogu się nie słyszy, znafco.

 • Rocco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 22:59 ~Rocco

  kuriuzjom~kuriuzjom

  Już teraz nie ma gdzie parkować bo pani HGW od 12 lat nie potrafiła zadbać o miejsca parkingowe.
  Jak zlikwidują parkowanie na chodniku to Warszawa utonie w smogu a ilość ludzi chorujących na raka wzrośnie lawinowo.
  Pomysł zupełnie bez sensu.


  A możesz podać jakieś przykłady miast gdzie doszło do sytuacji o których piszesz? Bo miasta które ja wizytowałem, i w których parkowanie na chodnikach było zabronione - były od smogu bez wyjątku wolne. Przypadek?

 • kuriuzjom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 20:55 ~kuriuzjom

  Już teraz nie ma gdzie parkować bo pani HGW od 12 lat nie potrafiła zadbać o miejsca parkingowe.
  Jak zlikwidują parkowanie na chodniku to Warszawa utonie w smogu a ilość ludzi chorujących na raka wzrośnie lawinowo.
  Pomysł zupełnie bez sensu.

 • tomisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 19:31 ~tomisław

  Nie chcemy takich aktywistów. Gdzie konsultacje społeczne? Ta cała lewacka organizacja "miasto jest nasze" to nic innego jak kilku deskorolkarzy, rolkarzy, rowerzystów i "gejmingowców".

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 18:00 ~aga

  Na osiedlu administrowanym przez spółdzielnię KOŁO tam jest cyrk może by się ktoś zainteresował.Mieszkańcy płacą ogromne pieniądze za każdy centymetr osiedla ,postawiono znak uniemożliwiający zatrzymanie się choćby wypakować zakupy.Ludzie nie mają wind w bloku więc parkują w bezpieczny nie kolidujący sposób aby donieść zakupy do mieszkania.Osoba zajmujaca się miejscami postojowymi na osiedlu nie zadbała o to aby było miejsce dla gości albo postój czasowy za to bardzo chętnie robi zdjęcia nosi do strazy miejskiej i konsekwencje dla mieszkańca wiadome,tAK OGRANICZA SIE PRAWA MIESZKAŃCÓW.

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 17:48 ~hehehe


  rrr~rrr

  Wytłumaczcie mi. Chodnik szerokości 1 metra, ulica 5 metrów. I parkuje kierowca dwoma kołami na chodniku, zostawiając pieszym 40 cm. A na jezdni i tak 2 samochody sie nie mina. Rownie dobrze moglby stanac przy chodniku na jezdni. Dlaczego? Dlaczego u nas w Poslce jest przekonanie ze nie wazne jak szeroka jest jezdnia i nie wazne jak wazki chodnik, to i tak przynajmniej 1 kołami trzeba na ten chodnik najechac... ehhh
  Jurek~Jurek

  Bo czasem musi przejechać szerszy pojazd niż samochód. Na przykład ciężki wóz strażacki albo śmieciarka. Ale rowerzysta na to nie wpadnie, bo przecież rower jest dobry na wszystko.

  I parkują tylko wozy strażackie?

 • wawar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 14:47 ~wawar

  Aktywiści ,wypad z miasta.
  Rowerzyści - obowiązkowe OC dla poruszania się po mieście ciągami komunikacyjnymi w celu ochrony nie tylko samochodów ale i pieszych.
  W momencie wprowadzenia takiego zakazu poszerzenie bezdyskusyjne ulic z zawężeniem "łanów" chodników.

 • Pilot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 14:06 ~Pilot

  FundacjaAdUrbem~FundacjaAdUrbem

  Aktywiści chcą wam zabrać większość miejsc parkingowych! Nie pozwolimy na to!

  Setki tysiący chodników w Polsce było projektowanych na parkingi i teraz te miejsca parkingowe muszą zostać! Precz z słupkozą precz z aktywistami

 • Rocco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 13:39 ~Rocco

  Ale co was dziwi chęć uregulowania spraw, z którymi uporały się już dawno nie tylko kraje Europy zachodniej, ale ostatnio już nawet za nasza wschodnią granicą:
  - zakaz palenia śmieciami
  - zakaz wyrzucania śmieci do lasów
  - zakaz parkowania na chodnikach
  Co jest w tym narodzie takiego, że nawet pańszczyznę udało się znieść w tym kraju dopiero zaborcy?

 • peter2018

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2018 13:06 ~peter2018

  I koniecznie zakaz wjazdu do miasta gratów ze szrotu starszych niż 10 lat! to jest podstawa, żeby uniknąć umierania warszawiaków z powodu smogu, który robi tutaj TYLKO wieś!!! i skończą się korki, wypadki i problemy z parkowaniem,
  MIASTO JEST NASZE_ o to musicie jak najszybciej zadbać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »