Informacje

11.01.2017 19:23 "Dajmy Warszawie odetchnąć!"

Chcą zakazu palenia węglem i drewnem. Ponad 8 tysięcy podpisów pod petycją

SERWISY:

Warszawski Alarm Smogowy wraz z fundacją Akcja Demokracja domaga się od władz Mazowsza  wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem w prywatnych piecach. Aktywiści rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją. Poparło ją już ponad 8 tysięcy osób. "Dajmy Warszawie odetchnąć!"- apelują.

"Według ratusza w kilku tysiącach domów w Warszawie pali się węglem. Przypadki najgęstszego smogu występują zimą, właśnie wtedy, gdy w piecach w stolicy i otaczających ją miejscowościach pali się najintensywniej" - czytamy w petycji.

Jej autorzy chcą przeciwdziałać temu zjawisku. W związku z tym postanowili zwrócić się do Zarządu Województwa Mazowieckiego, z żądaniem wprowadzenia uchwały antysmogowej, która miałaby objąć co najmniej, Warszawę i okalające ją gminy. Podobną uchwałę przyjęto w 2016 roku w Krakowie. Na jej podstawie zakazano używania węgla i drewna do palenia w prywatnych piecach.

"Fatalna jakość powietrza zagraża naszemu zdrowiu i życiu – powoduje nowotwory, groźne choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia. Szczególnie szkodzi matkom w ciąży, dzieciom, uprawiającym sport na „świeżym" powietrzu i osobom starszym" - napisano w petycji.

Pod apelem podpisało się ponad 8 tysięcy osób.

"Sytuacja niespotykana od 10 lat"

Problem smogu nasilił się w ubiegły weekend. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony środowiska poziom szkodliwych pyłów w centrum stolicy w niedzielę o 8 rano wynosił 262 µg/m3, a w samo południe aż 437 µg/m3. To były bardzo duże przekroczenia norm. Służby apelowały o niewychodzenie z domu, a w następnego dnia wprowadzono darmową komunikację miejską.

- Z entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość o decyzji ratusza w sprawie ogłoszenia dnia darmowej komunikacji miejskiej z uwagi na niską jakość powietrza. To jednak  za mało, aby rozwiązać problem smogu w stolicy i okolicy. Dobra praktyka z Małopolski pokazuje, że można zacząć od uchwały [antysmogowej - red.] dotyczącej największego miasta, a potem uzupełnić ją regulacjami obejmującymi dalszą część województwa – mówi Emilia Piotrowska, członek zarządu Warszawskiego Alarmu Smogowego.

We wtorek wiceprezydent Warszawy przyznał, że sytuacja w ostatnich dniach była nietypowa i niespotykana w Warszawie od 10 lat.

Pomysły na walkę ze smogiem

Oprócz Warszawskiego Alarmu Smogowego do walki z problemem włączył się także Polski Alarm Smogowy. Przedstawiciele tej organizacji zwrócili się z apelem do Beaty Szydło, o jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skutecznie działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

PAS apeluje o wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych, określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń, oraz stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych.

Pomysły na walkę ze smogiem wpływają także do prezydent Warszawy. Informacje o stanie powietrza w komunikacji miejskiej, częstsze mycie ulic czy współpraca z mediami, które publikowałyby smogowe prognozy - to tylko kilka z długiej listy pomysłów, które przedstawiło stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Pismo do Hanny Gronkiewicz - Waltz złożyli również warszawscy posłowie Nowoczesnej. Ci proponują wspieranie wymiany starych pieców na węgiel kamienny na piece opalane gazem; wprowadzenie tańszego transportu miejskiego oraz tak jak Warszawski Alarm Smogowy - podjęcie uchwały antysmogowej dla województwa mazowieckiego i dla Warszawy.

Posłuchaj, jakie działania w walce ze smogiem zapowiedział wiceprezydent Warszawy:


md//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 10:08 ~arek

  Rysiek z Kranu~Rysiek z Kranu

  Żerań chce przejść, ale z tego powodu jest dużo szumu, bo muszą wybudować gazociąg wzdłuż Kanału Żerańskiego i przy okazji wyciąć sporo drzew.


  Nic dziwnego bo PGNiG stosuje taktyke po trupach do celu. Wytną tyle drzew że to sie w ogóle nie zrównoważy, będzie jeszcze wiekszy problem z powietrzem

 • pel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 11:09 ~pel

  Beta~Beta

  Należy mieć tylko nadzieję, że osoby podpisujące petycję poruszają się środkami komunikacji miejskiej ....

  Podpisałam. Tak poruszam się głównie KM. Jakoś w Londynie się dało, damy radę i u nas.

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 09:40 ~Rysiek z Kranu

  Cezarek13~Cezarek13

  Dlaczego tylko w piecach prywatnych? Elektrociepłownie niech też przejdą na gaz;)

  Żerań chce przejść, ale z tego powodu jest dużo szumu, bo muszą wybudować gazociąg wzdłuż Kanału Żerańskiego i przy okazji wyciąć sporo drzew.

 • craig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 07:44 ~craig

  awaed~awaed

  Gdyby gaz był tani to nikt by nie palił węglem czy drewnem proste. Ciekawe ile osób które podpisały petycję jeździ komunikacją miejską a ilu własnymi samochodami? Miasto nich obniży opłaty za bilety miejskie bo aktualnie za paliwo wychodzi mi na dojazdy do pracy ok 120zł a bilet kosztuje 100zł więc za 20zł to mi się nie opłaca.

  i co sądzisz, że komunikacja warszawska da radę z dodatkową liczbą pasażerów gdyby ci co jeżdżą samochodami przestali nimi wjeżdżać do centrum? korzystałeś w godzinach szczytu z tramwaju czy metra? gdybym miał się kisić z jeszcze dodatkową liczbą pasażerów to chyba robotę bym zmienił, przestał jeździć komunikacją w centrum i zaczął jeździć samochodem poz wawę

 • Cezarek13

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 06:59 ~Cezarek13

  Dlaczego tylko w piecach prywatnych? Elektrociepłownie niech też przejdą na gaz;)

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 20:21 ~Miro

  Powietrze jest gorsze bo powsało dużo nowych mieszkań i domów które trzeba ogrzać na tym samym obszarze miasta.Będzie jeszcze gorzej.

 • Grochowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 19:13 ~Grochowiak

  Palą ,ale oby tylko węglem czy drewnem.Palą świństwami,wystarczy przejść uliczkami Grochowa w osiedlach domków wielorodzinnych(Olszynka i okolice).Smród że aż dusi.Niektórzy smrodzą po zmroku ,nocą.I ktoś to monitoruje?Wątpię.Trujmy się dalej.

 • staciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 17:56 ~staciek

  100% racji

  Miron~Miron

  A ja chcę cofnięcia wszystkich pozwoleń na budowy domów i natychmiastowej rozbiórki budowli postawionych w tz korytarzach wentylacyjnych Warszawy. Żądam pełnej kontroli i wskazania winnych zabudowy tych korytarzy.


 • ToJaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 17:49 ~ToJaja

  Ależ wy piszecie debilizmy.
  Jakoś w Norwegii pali się głównie drewnem i nie ma tam smogu.
  W miastach smog to norma. Szczególnie kiedy samochody stojące w korkach emitują całe mnóstwo syfu.
  Na szczęście nie mieszkam w tym zapapranym najazdowymi mieście, którzy w tygodniu zatruwają miasto, a w weekendy stają się ekologami na swoich wioskach.
  Kiedyś w Warszawie, gdzie palono naprawdę duże ilości węgla nie było smogu. Powietrze było inne. Ale wtedy nie było tak duo samochodów.
  Zaraz ktoś powie, że katalizatory... Większość katalizatorów ceramicznych rozsypuje się po wyjeździe z salony po wjeździe do dużej kałuży.

 • kos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 17:45 ~kos

  Ci co to wymyślili i podpisali petycję to chyba zamiast mózgów mają kamień.
  tyle w temacie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »