Informacje

28.09.2012 07:41 LOTNISKO APELUJE

Chcą zakazać
chińskich lampionów

SERWISY:


Chińskie lampiony wypuszczane w powietrze stanowią zagrożenie dla samolotów startujących i lądujących na Lotnisku Chopina. Rzecznik portu lotniczego apeluje o ostrożność, a najlepiej - przerzucenie się na latawce. Całkowicie zakazać lampionów chciałaby straż pożarna.

Kilka dni temu na Lotnisku Chopina doszło do niebezpiecznego zdarzenia. - Chiński lampion spadł na ziemię i zaplątał się w ogrodzenie. Poruszał nim wiatr. Pilot kołującego samolotu pomyślał, że to lis próbujący przedostać się przez ogrodzenie, który zaraz wpadnie pod koła. Gwałtownie zatrzymał samolot. Przewróciła się stewardessa, która akurat chodziła po pokładzie – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska.

Moda przyszła z Azji

Puszczanie lampionów, na które moda przyszła z Chin i Wietnamu, staje coraz większym kłopotem dla portu lotniczego. Niewinna zabawa może mieć dramatyczne skutki.

- Lampiony to niesterowalne obiekty latające, które w powietrzu zachowują się nieprzewidywalnie. Lecą tam, gdzie je wiatr poniesie. Często spadają na lotnisko, są zagrożeniem dla samolotów, które lądują, bo mogą dostać się do silnika. Są też zagrożeniem dla samolotów kołujących i startujących – tłumaczy Przybylski.

Niebezpieczny ogień

Baloniki-zabawki mogą być niebezpieczne również z innego powodu. Ogień, który służy do podgrzewania powietrza w ich wnętrzu, nie jest niczym zabezpieczony i łatwo może spowodować pożar.

- Lampion, który wystraszył kołującego pilota, zaplątał się w część ogrodzenia oddzielającego pole manewrowe lotniska od bazy magazynowej paliwa lotniczego. Aż strach sobie wyobrażać, co by się stało, gdyby płonący ognik lampionu spadł bezpośrednio na zbiornik znajdujący się 20 metrów dalej – czytamy na blogu rzecznika.

Latawce lepsze

Przy dobrym wietrze lampiony latają bardzo daleko. Przemysław Przybylski przypomina, że jeden z nich przeleciał aż 12 km z Gocławia.

- Każdy taki przypadek jest realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa pasażerów, którzy są na pokładzie. Dlatego apeluję, nie puszczajmy lampionów w okolicy lotniska. Lepiej puszczać latawce, są równie modne i tak samo przyszły ze Wschodu, ale są na uwięzi i mamy nad nim kontrolę – apeluje rzecznik.

Straż nie chce lampionów

Na lampiony narzekają również strażacy. Jak informuje piątkowa "Gazeta Wyborcza" Komenda Główna Straży Pożarnej zwróciła się do UOKiK o zakazanie ich puszczania poinformował. Jak podkreślają strażacy, lampiony moga powodowac pożary i w zasadzie niczym nie różnią się od ogniska.

UOKiK odrzucił jednak wniosek o zakaz. Jak tłumaczy urząd, w UE uznano, że jeśli lampiony są używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem i załączonymi ostrzeżeniami, to stwarzane przez nie zagrożenie jest na tyle niskie, iż nie wymaga interwencji.

bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »