Informacje

04.08.2015 09:30 "Nasz Ursynów" skierował wniosek do wojewody

Chcą wygasić mandat radnego. "Jest konflikt interesów"

SERWISY:

- Piotr Karczewski powinien stracić mandat w radzie Ursynowa, ponieważ jego działania naruszają przepisy antykorupcyjne – przekonuje stowarzyszenie "Nasz Ursynów" i wysyła do wojewody wniosek o wygaszeniu mandatu. - To polityczna zagrywka - komentują radni z ursynowskiego klubu Platformy Obywatelskiej.

Chodzi o radnego Platformy Obywatelskiej, który jest też prezesem Stowarzyszenia Kupców Inwestorów Giełdy "Na Dołku". Zdaniem "Naszego Ursynowa", pełniąc tę funkcję, łamie obowiązujące prawo.

- W naszej opinii radny Karczewski narusza przepisy o samorządzie gminnym. Będąc prezesem stowarzyszenia, które prowadzi bazarek "Na Dołku", narusza zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, w której został wybrany - tłumaczy Piotr Skubiszewski, wiceprezes "Naszego Ursynowa".

Piotr Karczewski prezesem stowarzyszenia kupców jest od 2006 roku. W 2014 roku został zaś radnym Ursynowa.

- Od złożenia ślubowania, czyli od 8 grudnia, pan Karczewski miał trzy miesiące na zrezygnowanie z funkcji prezesa. Nie zrobił tego. Po upływie tego okresu rada dzielnicy miała miesiąc na podjęcie uchwały o wygaszeniu jego mandatu. W praktyce radni mogli to więc zrobić w kwietniu. W związku z tym, że nie podjęli takich działań, a my cały czas obserwowaliśmy działania pana Karczewskiego pod kątem możliwego naruszenia prawa, postanowiliśmy złożyć wniosek do wojewody mazowieckiego – mówi przedstawiciel "Naszego Ursynowa".

Spór o bazarek

Zastrzeżenia stowarzyszenia budzą działania radnego w sprawie nowej lokalizacji bazarku "Na Dołku". W 2016 roku handlarze będą musieli opuścić plac u zbiegu al. KEN, Braci Wagów i Płaskowickiej, bo w tym miejscu zacznie się budowa Południowej Obwodnicy Warszawy.

- Pan Karczewskie chce, aby bazarek był przeniesiony vis a vis, wzdłuż al. KEN, przy blokach przy ul. Polaka. Ta lokalizacja w zeszłym roku została negatywnie oceniona przez radę dzielnicy Ursynów. W grudniu zmieniły się jednak siły polityczne w dzielnicy. Teraz pan Karczewski wykorzystuje mandat radnego, aby przeforsować swoją lokalizację, która niekoniecznie jest zgodna z tym, co chcieliby mieszkańcy. Naszym zdaniem dochodzi tu do konfliktu interesów – wyjaśnia Skubiszewski.

O całej sprawie chcieliśmy porozmawiać z samym zainteresowanym. Nie udała nam się jednak z radnym skontaktować. Działania "Naszego Ursynowa" skomentowali za to jego koledzy z PO.

- Nie doszło do żadnego złamania prawa. To polityczna zagrywka - przekonuje Michał Matejka, wiceprzewodniczący rady dzielnicy i członek PO. - Wojewoda mazowiecki już raz na początku roku zbadał sprawę radnego Karczewskiego i nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości. Zgodnie z przepisami radny nie może działać na majątku gminy, zaś pan Karczewski prowadzi działalność na majątku Skarbu Państwa. To zupełnie co innego – wyjaśnia.

"Narusza wizerunek dzielnicy"

Teraz całej sprawie wojewoda będzie musiał przyjrzeć się jeszcze raz. Członkowie "Naszego Ursynowa" przesłali mu także ekspertyzę prawną.

– W sumie to 44 strony rzetelnie przygotowanych dokumentów. Zdajemy sobie sprawę, iż Piotr Karczewski w Radzie Dzielnicy Ursynów jest przedstawicielem Platformy Obywatelskiej, tej samej partii, co wojewoda, niemniej jednak liczymy na to, iż wojewoda rozpatrzy wniosek z należytą starannością, bezstronnością, respektując obowiązujące przepisy prawa – dodaje Skubiszewski.

Jeśli wojewoda podejmie decyzję o wygaszeniu mandatu Karczewskiego, nowe miejsce w radzie przypadnie także radnemu z PO. – Nie chodzi o zmianę sił politycznych. Nie może być takich podejrzeń, że radny wykorzystuje swój mandat w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. To podważa zaufanie do instytucji publicznej i narusza dobry wizerunek rady dzielnicy i samorządu warszawskiego – argumentuje Skubiszewski.

jk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 13:44 ~Sprawiedliwy

  Wywalić ten bazar na miejsce oddalone od ludzi. To tylko bród, smród, kradzierze i bałagan. Jakość warzyw wędlin bardzo wątpliwa bo nikt ich nie kontroluje.
  Niech w końcu urzynią Ursynów pięknym miejscem do odpoczynku a nie do konsupcjonizmu i zakupów. Więcej parków i ławek.

 • Polok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 12:36 ~Polok

  Ten Karczewski to podejrzany typ. Jako radny kompletnie nie aktywny, zero wystąpień, zero interpelacji. Jedyne o co walczy w radzie to własne interesy. Tacy ludzie nie powinni zajmować żadnych stanowisk publicznych, ale jaka platforma jest to każdy widzi.

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 12:20 ~tubylec

  Pan radny a jednocześnie szef kupców z bazarku tylko po to startował w wyborach samorządowych, aby móc po zmianie władzy na Ursynowie prowadzić swój biznes, nie zważając na podstawowe prawo do wypoczynku w swoich mieszkaniach mieszkańców ul. Polaka. Teren pomiędzy ul. Polaka, a al. KEN jest terenem zielonym, przeznaczonym obecnie na rekreację okolicznych mieszkańców. Mieszkańcy ul. Polaka mieszkają tu od początku lat 80 XX w. Wtedy był to krajobraz księżycowy, a cała dzielnica była przegrodzona długimi płotami, bo budowano metro metodą odkrywkową. Przez 22 lata mieszkańcy dojeżdżali do swoich domów betonową drogą budowlaną, bo po zakończeniu budowy mera trzeba było jeszcze poczekać na wybudowane al. KEN. Przez lata wzdłuż al. KEN był parking. Kiedy w końcu parę lat temu zlikwidowano parking i posadzono drzewa otoczenie zostało wreszcie ucywilizowane - mieszkańcy nareszcie mogli odetchnąć i cieszyć się z okolicy. Niestety, szczęście nie trwało długo, bo trawniki spodobały się kupcom z bazaru. Mamy propozycję dla kupców: zamiast bazaru na dołku niech zrobią "Bazarek na Górce" i przeniosą się do kompletnie niewykorzystanego nowego wielopiętrowego parkingu w okolicach skrzyżowana al. KEN i ul. Ciszewskiego. Tam jest dużo miejsca na stragany i zaparkowanie samochodów kupujących.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »