Informacje

27.06.2011 12:33 zaplombować wyrwę

Chcą wybudować pałac
na Krakowskim Przedmieściu

SERWISY:

Czy Pałac Karasia powróci na Krakowskie Przedmieście w okolice pomnika Kopernika? Tego chcą spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości, na której przed laty stał budynek, a obecnie znajduje się parking - pisze "Gazeta Stołeczna".

Od strony Krakowskiego Przedmieścia miałby powstać obiekt o trzech-czterech kondygnacjach, który wysokością i kształtem stromych dachów ma przypominać właśnie Pałac Karasia. Od strony ul. Karasia budynki mogą mieć siedem kondygnacji.

Wypełnić wyrwę

Przez środek terenu ma przechodzić pasaż pod szklanym dachem, a pod ziemią trzykondygnacyjny parking. Na parterach mają znaleźć się eleganckie sklepy. Taki w każdym razie jest pomysł pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Architekci uzyskali już w mieście warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na wypełnieniu wyrwy u wylotu pomnika Kopernika.Jak pisze gazeta do 1913 r. stał tam klasycystyczny pałac, wzniesiony w latach 1769-72 dla stronnika królewskiego Kazimierza Karasia. W międzyczasie był rezydencją, czynszówką, aż w końcu go rozebrano, by zwolnić działkę pod nowy budynek. Wkrótce wybuchła I wojna światowa, a z inwestycji nic nie wyszło.

Do sprzedaży w przyszłym roku

Jeszcze w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego odtworzyć pałac chciała Polska Akademia Nauk. Okazało się jednak, że plany blokują roszczenia jednego ze spadkobierców. Pojawili się też inni: dwie rodziny - mieszkające za granicą krewni represjonowanego w czasach stalinowskich oficera AK.

Co prawda nie mogą się już ubiegać o zwrot, ale mają za to prawo do pierwszeństwa zakupu działek po wywoławczej cenie. - Wystąpiłem w ubiegłym roku z wnioskiem do Biura Gospodarki Nieruchomościami o przeznaczenie tych działek na przetarg, ale procedury są bardzo powolne i trudno powiedzieć kiedy to będzie możliwe. Dlatego zwróciłem się także do rady dzielnicy i burmistrza o wsparcie - oznajmia mec. Andrzej Muszyński, reprezentujący rodziny spadkobierców.
Na łamach gazety ratusz zapewnia, że działki, o których mowa mają być wydzielone i przygotowane do sprzedaży w połowie przyszłego roku.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »