Informacje

15.02.2013 07:29 Propozycje Platformy i Ruchu Palikota

Chcą tańszych biletów dla warszawskich podatników

SERWISY:


Warszawa szacuje, że po jej ulicach chodzi codziennie niemal pół miliona niewarszawiaków, czyli takich, którzy tu zarabiają, ale podatki płacą gdzie indziej. Żeby zachęcić ich do rozliczania w stolicy, niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej i Ruchu Palikota chcą zaproponować tańszą komunikację miejską.

- Na pewno trzeba zróżnicować ceny dla warszawiaków i podatników spoza Warszawą. Na pewno to będzie postulat polityczny - mówi reporterowi programu "Polska i Świat" Wojciech Bartelski, burmistrz Śródmieścia (PO).

"Rzecz słuszna i logiczna"

Żeby zwiększyć wpływy do budżetu, Warszawa musi zachęcić pół miliona niezameldowanych mieszkańców do płacenia w stolicy podatków. Żeby to robić, nie trzeba być nawet zameldowanym w Warszawie. Wystarczy w urzędzie skarbowym złożyć stosowne oświadczenie. Magnesem do płacenia tutaj, mają być tańsze bilety na komunikację miejską.

- Komunikacja jest dotowana z pieniędzy podatników warszawskich, więc jest rzeczą logiczną i słuszną, żeby podatnik warszawski płacił niższą cenę, niż podatnik niewarszawski – przekonuje Bartelski.

Jedna z opcji mówi, że nowi podatnicy przez rok jeździliby za darmo, druga, że już zameldowani za bilety płaciliby mniej, np. nie dotyczyłaby ich kolejna planowana na styczeń podwyżka cen biletów. Na wiosnę dokładna propozycja zmian ma trafić na biurko prezydent miasta.

30 procent mniej?

Ale to nie jedyna propozycja. Równolegle do Platformy swoją szykuje Ruch Palikota. Mieszkaniec płacący podatki w stolicy miałby za bilet miesięczny płacić nie 100, jak teraz, tylko 80 albo nawet 70 złotych.

- To by było coś na zasadzie karty warszawskiego przywileju. Czyli karta, która przy wykupie tego biletu, upoważniałaby go do tej 20- czy 30-procentowej zniżki – wyjaśnia Marcin Rzońca, radny miasta.

W Ząbkach zadziałało

Podobny system działa w Ząbkach pod Warszawą. Kto w mieście płaci podatek może wyrobić sobie taką kartę i za darmo kursować dwiema liniami po mieście. Przed wejściem do autobusu wystarczy pokazać ją kierowcy.

- Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki tej akcji w zeszłym roku zameldowało się co najmniej 30 procent mieszkańców więcej - twierdzi Robert Perkowski, burmistrz Ząbek.

Łukasz Wieczorek//ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Vicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2013 15:17 ~Vicki  Brootalna~Brootalna

  Jestem Warszawianką, tu się urodziłam, wychowałam i teraz pracuję.
  Niestey Warszawa została zalana przez obcych, jest ich więcej niz prawdziwych Warszawiaków. I zdecydowanie zgadzam się z tym, że powinnismy być inaczej rozliczani. Jak chcesz mieszkać w stolicy, płac tu podatki, a nie do siebie na wiochę oddajesz.
  A potem tylko jeszcze narzekać potrafią, że korki, że brudno, że nie ma gdzie parkować, że miejsc w przychodniach nie ma itd.
  Nie ma nic za darmo, chcesz tu mieszkać, to i płać na to.
  broooootalny~broooootalny


  Nie brootalna tylko głupia jesteś... Ja Ci to wyjaśnię używając Twoich argumentów: jak chcesz żeby Twoje miasto miało mino stolicy to płać grzecznie janosikowe, i pogódź się z tym że ludzie z innych regionów kraju będą do tej stolicy przyjeżdżać i pracować bo to ICH stolica. Nie ma nic za darmo, chcesz żeby Twoje miasto miało status stolicy, to i płać na to. Bo póki co rodowici mieszkańcy stolicy potrafią narzekać, że korki, że brudno, że nie ma gdzie parkować, że miejsc w przychodniach nie ma itd. mając o to pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.
  potulny~potulny


  Zostawcie mi Warszawę, a stolicę sobie weźcie, najlepiej do Krakowa.
  Ty brootalny! Chyba ty masz poprzestawiane w główce!
  Płacimy janosikowe już bardzo długo, więc nie gadaj takich bzdur tylko weź się za robotę, a jeśli mieszkasz w Wawie, to tutaj płać podatki :) i nie narzekaj - jak to w waszym zwyczaju bywa :)

 • Vicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2013 15:02 ~Vicki

  Bob~Bob

  "Warszawa musi zachęcić pół miliona niezameldowanych mieszkańców do płacenia w stolicy podatków."

  Ja się spytam, co ma jedno do drugiego?  To ma jedno do drugiego, że kasa z podatków płacących w Warszawie idzie między innymi na ZTM! Już rozumiesz, czy ciężko to pojąć?!

 • Stokrotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2013 14:09 ~Stokrotka

  nie jestem rodowitą warszawianką ale od samego początku płace podatki w Warszawie bo jak mogę płacić na miasto, które nie dało mi pracy. Mieszkam pracuje w Warszawie więc tu dumnie płace podatki!

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2013 12:58 ~Gość

  I znowu artykuł, w którym meldunek miesza się z miejscem płacenia podatku. Do kosza takie coś.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2013 09:59 ~Warszawiak

  jarhead~jarhead

  Jestem spoza Warszawy, obecnie tutaj pracuje, a co za tym idzie mieszkam. To miasto nie daje mi NIC za darmo, sam na wszystko co mam ciężko pracuje. Wsadzcie sobie ten meldunek. Dla zameldowanych możecie nawet zrobić taksówki za darmo, lata mi to.


  Daje Ci pracę, a co za tym idzie mieszkanie i utrzymanie.
  To chyba dużo. Do tego ogromna część przyjezdnych zdobywa tu wykształcenie. Proszę nie mówić, że to "nic".

  Niepłacenie podatków w Warszawie w sytuacji, gdy się tu na stałe mieszka i pracuje, jest zwyczajną nieuczciwością. Podatki nie są wyrazem wdzięczności dla rodzinnej miejscowości. Jeżeli ktoś tak bardzo chce ją wspierać, to przecież może z własnej - opodatkowanej wcześniej - pensji dorzucić wybraną sumę jakiejś lokalnej instytucji (fundacji) działającej na jej terenie. Podatki odprowadzane są w miejscu zamieszkania w celu utrzymania miasta, z usług którego co dzień się korzysta. Jak dużo złej woli potrzeba, żeby powiedzieć, że się tego nie rozumie lub się z tym nie zgadza?

  Jeżeli ktoś mówi, że nie płaci podatków w stolicy, bo "Warszawa nic nie daje za darmo", to zapraszam na rok na Podlasie i proszę znaleźć tam pracę. Szybko doceni się to, co Warszawa oferuje.

 • Bob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2013 08:56 ~Bob

  "Warszawa musi zachęcić pół miliona niezameldowanych mieszkańców do płacenia w stolicy podatków."

  Ja się spytam, co ma jedno do drugiego?

 • dzejdzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 11:45 ~dzejdzej

  Tylko że jak się przeprowadzi do Warszawy to zacznie płacić podatki w Warszawie. Warszawiakiem co prawda nie będzie ale będzie mieszkańcem uczciwie dbającym o Stolicę a nie słoikiem dojącym z Warszawy. Pojmujesz czy jaśniej?


  dzejdzej~dzejdzej

  a z racji czego Warszawiacy mają się dokładać do pipidówka? Bo jest biedniejsze? Wolne żarty. Skoro jest takie biedne to niech sie ludzie przeprowadzą do większej bigatszej gminy/miasta i będzie spokój. Jako Warszawiak nie zgadzam się by słoiki korzystały z dobrodziejstw Warszawy a nie dawali nic od siebie!!!
  Aslo~Aslo

  Z racji tego że warszawiacy zarabiają pieniądze dzięki temu że mają u siebie centrale niemal wszystkich instytucji PAŃSTWOWYCH, dlatego że reszta kraju godząc się na to żeby ICH stolica znajdowała się w tym właśnie mieście nad Wisłą zapewnili jej zdecydowaną większość centrali różnego rodzaju firm które tutaj płacą podatki i najwięcej wydają ze swoich zysków (poprzez wynajmowanie powierzchni lub budowę nowych obiektów) bez reszty kraju Warszawa byłaby pipidówką!!! Piszesz że skoro w tych biednych regionach jest tak źle to niech się przeprowadzą, ale jednocześnie nie wolno im tego robić bo zabierają pracę miejscowym, no i dogadaj się ze współczesnym Warszawiakiem... Takiemu nigdy nie dogodzi zawsze będzie marudził...

 • WZ3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 20:30 ~WZ3

  jar~jar

  WZ3-nie mówie że wszyscy,chyba znamy innych słoików,moim zdaniem 80% właśnie nie placi,oto przykład:
  u mnie w kamienicy jest ok 12 lokali,w tym prawie połowa słoje,np:
  1p.na metrażu 50m2 7osób tablice LR...(budowlanka)nie wspomne o imprezach!
  2p.dwa lokale po 30m2 9osób tablice SB...
  3p.20m2 3osoby chyba informatycy,tablice WS... itp...I WSZYSCY ONI SKŁADAJA SIE GROSZE ZA WYNAJEM.a co tydzień z bagażników wałówa,więc nie mów mi na temat słoi,bo coś o tym wiem(i jeszcze śmierdzi jak drzwi otworzą i co drugi mówi "toć,ino"))SORRY ALE TAKA JEST PRAWDA......80%.


  Racji trochę masz.
  Znam parę osób z innych miejscowości co robią tak jak mówisz, ale też znam tych co zarabiają tyle samo co my na tych samych stanowiskach, a w swoje strony jadą raz na miesiąc, i nie po słoiki. Więc na dobrych stanowiskach nikt nie robi za połowę, a w budowlance 70% to firmy z poza Warszawy, które zazwyczaj wynajmują mieszkania dla całej brygady. Oni raczj nie zabierają miejsc pracy nam, bo są zatrudnieni przez firmy z innych miast. A większośc bezrobotnych z Warszawy nie chciało by nosić desek na budowie z powodu swojej dumy i wykształcenia.

 • jarhead

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 19:22 ~jarhead

  Jestem spoza Warszawy, obecnie tutaj pracuje, a co za tym idzie mieszkam. To miasto nie daje mi NIC za darmo, sam na wszystko co mam ciężko pracuje. Wsadzcie sobie ten meldunek. Dla zameldowanych możecie nawet zrobić taksówki za darmo, lata mi to.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 19:05 ~jar

  WZ3-nie mówie że wszyscy,chyba znamy innych słoików,moim zdaniem 80% właśnie nie placi,oto przykład:
  u mnie w kamienicy jest ok 12 lokali,w tym prawie połowa słoje,np:
  1p.na metrażu 50m2 7osób tablice LR...(budowlanka)nie wspomne o imprezach!
  2p.dwa lokale po 30m2 9osób tablice SB...
  3p.20m2 3osoby chyba informatycy,tablice WS... itp...I WSZYSCY ONI SKŁADAJA SIE GROSZE ZA WYNAJEM.a co tydzień z bagażników wałówa,więc nie mów mi na temat słoi,bo coś o tym wiem(i jeszcze śmierdzi jak drzwi otworzą i co drugi mówi "toć,ino"))SORRY ALE TAKA JEST PRAWDA......80%.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »