Informacje

20.01.2016 12:30 "Dzielą Mazowsze bez naszej opinii"

Chcą robić z Warszawy województwo.
Co z Markami, Piasecznem, Otwockiem?

SERWISY:

Proste wydzielenie samej Warszawy z województwa mazowieckiego to szkodliwe rozwiązanie – twierdzą przedstawiciele władz z podwarszawskich gmin. I nie kryją swojego zaniepokojenia w sprawie reformy. Bo na temat podziału Mazowsza politycy PiS mówią coraz częściej, ale o opinię władz lokalnych nikt się nie upomina.

Oficjalnych informacji o reformie, która ma dotyczyć Warszawy i Mazowsza, jest na razie niewiele. Władze i mieszkańcy śledzą więc doniesienia w mediach i na Twitterze. Tam właśnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiadał: "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza".

Jeszcze więcej mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski w jednej z lokalnych stacji radiowych. Padły możliwe terminy wyborów.

Te wypowiedzi tonuje jednak Jacek Sasin, inny poseł PiS i niedawny kandydat na prezydenta Warszawy. Zasugerował w TOK FM, że nowy podział administracyjny wszedłby w życie dopiero po 2020 roku. - Partia chce, aby stolica wraz z przyległymi miejscowościami stała się oddzielnym województwem - zapowiedział.

Trudno jednak uznać, że jego radiowe wystąpienie przesądza o tym, że podwarszawskie miasta znalazłyby się w jednym województwie ze stolicą - o ile w ogóle takie województwo ostatecznie powstanie.

"Nad naszymi głowami"

– Debata na temat podziału województwa toczy się nad głowami mieszkańców i władz samorządowych, a chyba nie tak powinno to wyglądać – przekonuje burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski (Nasz Piastów - Wspólnota Samorządowa).

Włodarze pozostałych podwarszawskich gmin mają ten sam problem – nikt ze strony rządowej nie próbował się z nimi kontaktować. Bieżące informacje przesyła jedynie marszałek Adam Struzik z PSL, który akurat w tym przypadku nie jest osobą decyzyjną.

Do oceny reformy burmistrzowie podchodzą ostrożnie. – Trudno się ustosunkowywać, jeśli nie znamy konkretów, być może ma ona w sobie dużo dobrych stron, o których jeszcze nie wiemy – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek (startujący w wyborach z komitetu Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze). – Myślę, że możemy spodziewać się pewnej rewolucji: zmiany terytorialne, administracyjne, nowe wybory. Dużo się zmieni i jeśli miałbym oceniać tą reformę w oparciu o dotychczasowe informację, widzę w niej więcej minusów niż plusów – dodaje.

"Nie" dla wydzielenia Warszawy

Burmistrz Piastowa w rozmowie z nami stwierdza: województwo podzielić trzeba, ale mądrze. – Nie może być tak, że Mazowsze z Warszawą jest najbogatszym województwem, a bez niej – najbiedniejszym. Jednak mechaniczny podział polegający na wycięciu stolicy to zły pomysł – ocenia i w zamian za to proponuje podział statystyczny ze względu na poziom zamożności (o taki podział postulował w listopadzie rząd Ewy Kopacz).

Podobne stanowisko prezentuje też wójt Izabelina Witold Malarowski (Forum Samorządowe Gmin). – Jeśli wydzieli się samą stolicę, będzie to bardzo szkodliwe – przestrzega i przypomina, że Warszawa wraz z podwarszawskimi gminami funkcjonuje prawie jak metropolia. – Mamy wspólne sieci komunalne czy komunikacyjne. Cały czas ze sobą współpracujemy i nie powinno się tego rozbijać – przekonuje. Zwłaszcza, że w październiku posłom udało się przegłosować ustawę metropolitarną, która miała umożliwić m.in. tańszy transport oraz więcej połączeń autobusowych i kolejowych.

Zmianom w podziale województwa wójt Izabelina nie mówi jednak "nie". – Jestem założycielem stowarzyszenia Metropolia Warszawa, w którym od dawna postulujemy, aby gminy okalające stolicę stanowiły jeden powiat, wówczas współpraca między nami byłaby znacznie prostsza – dodaje, mając nadzieję, że nowy rząd weźmie to pod uwagę.

Zdecydowanie bardziej sceptyczny jest za to Kazimierz Jańczuk (Konstancin Jutra), burmistrz jednej z najbogatszych gmin w Polsce - Konstancin-Jeziorna. – Jeśli ten podział ma na celu dowartościowanie gmin uboższych, to my się do nich oczywiście nie zaliczamy i musimy płacić "janosikowe". Jeśli po zmianie będę musiał płacić je dalej, a może nawet w wyższej kwocie, to ta reforma mnie nie urządza – mówi wprost.

Izabelin i Sulejówek z Warszawą

Niektóre gminy, jak na przykład Sulejówek, w nowym podziale widzą dla siebie tylko jedno miejsce. – Naszym żywotnym interesem jest, aby zostać w tym województwie, w którym będzie Warszawa – przekonuje burmistrz Arkadiusz Śliwa (startujący z list PiS). Czy cieszy się z propozycji rządu? – Jeszcze nie wiem, bo nie mam żadnych konkretnych informacji. W czwartek w Sejmie organizowana jest konferencja na ten temat. Liczę, że tam poznam wszystkie argumenty „za” i „przeciw” tej propozycji, i wtedy wyrobię sobie własne zdanie – uzupełnia.

Bycia poza Warszawą nie wyobraża sobie również wójt Izabelina. – Nasza gmina powinna znaleźć się w ramach województwa warszawskiego. W przeciwnym razie mielibyśmy dwa regiony i bardzo utrudnioną współpracę – przekonuje Witold Malarowski.

"Ministerstwo nie prowadzi prac"

O opinię na temat zapowiadanych zmian prosiliśmy również przedstawicieli innych podwarszawskich miejscowości (m.in. Legionowa czy Józefowa). W odpowiedzi słyszeliśmy najczęściej, że "z wydawaniem sądów lepiej czekać na oficjalne informacje i konkretne propozycje".

Wszyscy jednak przekonywali, że żadnych rozmów ze stroną rządową nie było. A kiedy będą? To pytanie skierowaliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Urząd potwierdza opisywane na tvnwarszawa.pl stanowisko wojewody i przekonuje, że nie prowadzi jeszcze żadnych działań w zakresie zmian terytorialnych kraju. – Zmiany takie wymagałyby wnikliwych analiz i akceptacji społecznej – zapowiedział rzecznik ministerstwa.

Głos w sprawie zabierają także przedstawiciele opozycji. Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej, planowana reforma nie poprawi sytuacji Mazowsza, a prawdziwym celem PiS są przyspieszone wybory i obalenie rządzącej w Warszawie Hanny Gronkiewicz-Waltz, której trzecia kadencja ma zakończyć się w 2018 roku.

Materiał programu Polska i Świat:

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2016 11:59 kubat

  A Zagościniec i Duczki?

 • Woźnica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2016 08:43 ~Woźnica

  Grzcie2083Grzcie2083

  W latach 1333-1370 rządził Polską król Kazimierz III Wielki który w czasie swojego panowania doprowadził swoją polityką do rozwoju wielu miast.Mówi się że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, Tak też jest i teraz , tylko działanie odwrotne,PiS zastał Polskę murowaną a zostawi drewnianą , albo jeszcze gorzej.

  Nie zapominaj jakiej nacji nadał przywileje i dlaczego . Słowo klucz: Esterka :)

 • henryk_miroslaw_wisniewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2016 08:39 henryk_mir…

  Nie wnikam w tekst, ani w inne głupoty, wiem jak jest w Europi; czyto Paryż, czy Mediolan lub Londyn, Każde to miasto jest ograniczone terytorjalnie. Przykłady, Monzza łączy się z Mediolanem, to jest to osobne Miasto, Także w okół Paryża dzieśątki małych miast. Właśnie po to, by liczba ludności w każdym z nich z osobna, była odpowiednia z wymogami dotacji unijnych i określona ilość podatów spływała w miejscu zamiszkania płatnika. Unas wszystko odwrotni, mieszkaniecy i firmy płacą w jeden "kocioł" a "kuchaż" dzieli jak mu wygodnie.

 • HEBI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 16:41 ~HEBI

  calkowicie popieram zdanie-Kazia-PIS robi wszystko,aby stopniowo wszystkie ich pomysly-dobre czy zle-zostaly zrealizowane.Az w glowie sie nie miesci-zostali przeciez wybrani tylko dla 500zl.na dziecko i teraz moj rodzinny region tez chca doprowadzic do katastrofy(urodz.w Warszawie).

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 16:36 ~LLU

  wawa~wawa

  Ursynów żąda dostępu do morza!!!!

  I gór nie tylko do dziur !!!!!

 • Ja43

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 13:50 ~Ja43

  Wystarczyłoby utworzyć POWIAT WARSZAWSKI w którym znalazłyby się WARSZAWA i przyległe do niej gminy.

  Obecnie jest tak ze chociaż Marki graniczą z Warszawą, są warszawskie autobusy do centrum stolicy to sprawy urzędowe trzeba załatwiać w oddalonym Wołominie (!) gdzie nawet nie ma porządnej drogi czy autobusu ( aby dostać się do Wołomina z Marek trzeba pojechać do Warszawy, przesiąść się na dw. Wileńskim w pociąg i pojechać do Wołomina do ZUS, US, Starostwa itp.


  PARANOJA !!!

 • Jagoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 13:38 ~Jagoda

  Ale jesteście naiwni, przecież w tym podziale chodzi o 6 liter: POMNIK! Taki skromny np. 30-metrowy na krakowskim przedmieściu. Nowy wojewoda szybko zleci jego budowę, na co obecna prezydent Warszawy nie wyrazi zgody. Proste?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 11:58 ~wawa

  Ursynów żąda dostępu do morza!!!!

 • xtm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 08:35 ~xtm

  Grzcie2083Grzcie2083

  W latach 1333-1370 rządził Polską król Kazimierz III Wielki który w czasie swojego panowania doprowadził swoją polityką do rozwoju wielu miast.Mówi się że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, Tak też jest i teraz , tylko działanie odwrotne,PiS zastał Polskę murowaną a zostawi drewnianą , albo jeszcze gorzej.  Wow... ile konkretów... ile argumentów w tym tekście się przewija... to wprost nie do ogarnięcia dla przeciętnego człowieka, jak ja... :]

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 06:46 Grzcie2083

  W latach 1333-1370 rządził Polską król Kazimierz III Wielki który w czasie swojego panowania doprowadził swoją polityką do rozwoju wielu miast.Mówi się że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, Tak też jest i teraz , tylko działanie odwrotne,PiS zastał Polskę murowaną a zostawi drewnianą , albo jeszcze gorzej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »