Informacje

02.12.2010 08:31 "Twoja Dawna Twarz"

Chcą przywrócić Warszawę z 1935 roku. Na stałe

SERWISY:

Stoimy przy hotelu Novotel i patrzymy w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Przed nami prześwitująca tablica, a na niej zdjęcie dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej z 1935 r. i gruzów, na których powstawał PKiN. Tak w skrócie wyglądać ma efekt projektu "Warszawa. Twoja dawna twarz" autorstwa Forum Rozwoju Warszawy. Ma na stałe "uchwycić" w przestrzeni miejskiej obrazy dawnej stolicy. Nawet w stu lokalizacjach.

- Jest wiele czasowych wystaw, które pokazują świetność przedwojennej Warszawy. My chcemy, żeby można ją było znaleźć w plenerze, w miejscach które przedstawiają zdjęcia. Wtedy każdy będzie mógł zobaczyć, jak wyglądają teraz, a jak wyglądały wcześniej – wyjaśnia Patryk Zaremba z FRW.

Stąd pomysł na umieszczenie na ulicach miasta zdjęć Warszawy z 1935 i z 1945 r. Wystawione np. na kubikach czy prześwitujących tablicach mają pokazywać konkretne miejsce. Kamienice na ul. Chłodnej czy Prudential na dawnym placu Napoleona z 1935 r., tuż obok znalazłoby się zdjęcie tej samej lokalizacji, ale "dotkniętej" działaniami wojennymi.

– Chcemy dobrać fotografie tak, żeby pokazywały dokładnie to samo miejsce. A nośnik, na którym zostaną umieszczone ma być skierowany na to, co znajduje się tam współcześnie – tłumaczy Zaremba.

Przed Euro 2012

W pierwszej kolejności zdjęcia miałyby pojawić się głównie w Śródmieściu, później w dzielnicach sąsiadujących, także tych po drugiej stronie Wisły. – Najpierw mogłoby powstać na przykład 10 nośników. Później ta liczba stopniowo mogłaby wzrastać, nawet do 100 – przekonuje Zaremba.

– Dobrze, żeby część powstała przed Euro 2012. Wtedy mogliby je zobaczyć również turyści – dodaje. FRW chciałoby również, żeby powstał szlak pomiędzy konkretnymi lokalizacjami, którym mogłyby podążać wycieczki.

Stowarzyszenie przygotowało projekt z grantów Muzeum Historii Polski, partnerem akcji jest Centrum Łowicka. Nie ma jednak pieniędzy na realizację pomysłu, a czas nagli. Dlatego FRW chce poszukać sponsora, który zainwestowałby w instalację nośników. Pomocy będą również szukali w ratuszu i wśród warszawiaków.

– Z chęcią przyjmiemy również archiwalne zdjęcia, które mogą później posłużyć do realizacji projektu – zaznacza Zaremba.

Kubik, tablica...

A to nie koniec planów. Forum chciałoby, żeby wygląd i forma nośników została wyłoniona w konkursie. - Nie jest przesądzone, że to musi być kubik albo tablica. Chodzi o to, żeby forma była dopasowana do projektu - tłumaczy Zaremba.

Nie zostały określone też dokładne lokalizacje instalacji nośników. Przedstawiciele FRW są otwarci na propozycje ze strony warszawiaków.

Więcej o projekcie na stronie Forum Rozwoju Warszawy.

GDZIE POWINNY ZOSTAĆ ZAINSTALOWANE NOŚNIKI ZE ZDJĘCIAMI DAWNEJ WARSZAWY? CZEKAMY NA PROPOZYCJĘ NA FORUM TVNWARSZAWA.PL


Andrzej Rejnson
roody

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 15:31 ~TAK

  Skąd Pomysł? Od twórców WARSZAWY 1935 ! Brawo CHŁOPAKI zmieniliście historię!, a Pan Zaremba..nasladowców oby więcej!

 • macko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 13:23 ~macko

  Do odbudowy koniecznie aby Warszawa była Warszawą:

  -Dom Tow. Ubezp. "Rosja"
  -Pałac Kronenberga
  -Pałac Saski
  -Pałac Bruhla

  Przywrócenie dawnych wyglądów:

  -przywrócenie dawnego wyglądu Filharmonii Narodowej
  -Sienkiewicza róg Zgoda - Wydawnictwo "Gebethner i Wolff"
  -przywrócenie dawnego wyglądu tyłu Teatru Wielkiego
  -przywrócenie dawnego wyglądu Kościół św. Aleksandra

 • kaczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 12:36 ~kaczor

  No to 90% pragi można tym zastawić po kosztach - wystarczy postawić przezroczystą szybę :P

 • Pietka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 10:53 ~Pietka

  Komuś coś się pomyliło, uważam że zdjęcia przedstawiające Warszawę przed 1939 rokiem nie mają się nijak do zdjęć po II wojnie światowej, chyba że w między czasie hitlerowcy opanowali przesuwanie ulic oraz budynków. Kolejny bubel. Ciekawe kto za to zapłaci?

 • graf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 10:20 ~graf

  bardzo dobrze prawisz Optymista_
  --
  Ja pójdę troszkę dalej. Od dłuższego czasu proponuję założenie biura ratowania tych zabytków, bo konserwatorzy stołeczny i mazowiecki nie wywiązują się ze swojej roli. Gdyby władze miasta stworzyły coś na wzór biura odbudowy zabytków i w prawdziwym szale pracy jeden za drugim odnawiać, mieszkań w centrum pojawiłyby się setki - bo czekanie jak się samo rozsypie, by potem sprzedać działkę, nie prowadzi do niczego. Centrum podupada, ludzie uciekają do innych dzielnic, a ze śródmieścia robią się slumsy, w których nikt się dobrze nie czuje. Dla kamienic w nieuregulowanych własnościach oraz dla prywatnych, miasto powinno stworzyć w takim przypadku system pomocy np 50/50 kredytów o niskiej stopie. Wiem, że brakuje przedszkoli i żłobków, ale przestrzeń w jakiej żyjemy jest równie ważna, bo ona nas determinuje do pewnych zachowań.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 09:44 Optymista_…

  Władze Forum Rozwoju Warszawy przywracają Warszawę z 1935 roku na marnych tabliczkach, podczas, gdy administracja miejska systematycznie wyburza stołeczne zabytki (z tego oraz innych okresów), które są namacalnie dostępne wszystkim mieszkańcom, ukazują historię z najbliższej perspektywy. Taki modus operandi jest po prostu haniebny, wizerunki umieszczone na takich nośnikach nigdy przenigdy nie zastąpiłyby prawdziwych obiektów, należy walczyć o ocalenie z trudem zachowanego dziedzictwa!

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 09:14 ~jola

  Te obecne duże śniegi nie służą przedwojennym oryginalnym (ostatnim zachowanym) kamienicom, zabytkowym obiektom, zwłaszcza tym niewyremontowanym, zniweczonym. I tak ich coraz mniej przez lata (fatalnie), przykładowo w Śródmieściu, na Pradze, na Saskiej Kępie.

 • bigpiotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 09:01 bigpiotrek

  Uważam że najlepszym projektem jest projekt ekspansywny (porównaj http://forumrozwoju.waw.pl/warszawa_twoja_dawna_twarz/postumenty/11-warianty-postumentow). Łączy lewy i prawy brzeg Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »