Informacje

02.01.2017 09:46 reprywatyzacja w warszawie

Chcą przejąć nieruchomości Politechniki przy Noakowskiego

SERWISY:

Kupcy roszczeń próbują przejąć grunt i budynki należące do Politechniki Warszawskiej. To osoby współpracujące z mecenasem Robertem Nowaczykiem, który łączony jest z reprywatyzacją działki przy Pałacu Kultury i Nauki – informuje "Gazeta Stołeczna".

Mowa o budynkach znajdujących się pod adresami Noakowskiego 18 i 20. Według ustaleń gazety pierwsza kamienica należała przed wojną do żydowskiej rodziny Borensztajnów i Marii Świderskiej, a druga do Józefa i Antoniego Groniowskich.

W czasie wojny zostały zniszczone, a później znaleźli się spadkobiercy, którzy starali się o zwrot. Groniowscy spotkali się z odmową, a Borensztajnów władze poinformowały, że za późno złożyli wniosek zwrot. Nieruchomości trafiły w ręce skarbów państwa. Następnie do Politechniki Warszawskiej. Ale sprawa się tak nie zakończyła - pisze Stołeczna.

Unieważniona decyzja

Gazeta podaje, że w 1994 r. jednemu ze spadkobierców Groniowskich udało się doprowadzić do unieważnienia z 1952 r. odmowy zwrotu. Postępowania administracyjne raz kończyły się po myśli jednych, raz drugich. W 2006 roku spadkobiercy Groniowskich sprzedali prawa do gruntu – kupili go Marian i Danuta Robełkowie oraz Dariusz i Agata Kościkiewiczowie. Robełek ma ponad 70 lat, był zastępcą szefa Sztabu Generalnego ds. planowania strategicznego, działa w spółkach związanych z nieruchomościami, jak i z rosyjskim gazem.

Kościkiewiczowie - według gazety - to druga para nabywców - są o 20 lat młodsi od Robełka. Obie rodziny w postępowaniach reprywatyzacyjnych reprezentował mecenas Robert Nowaczyk, którego nazwisko jest wiązane ze zwrotem działki na placu Defilad.

Jak informuje „Stołeczna”, kupcy roszczeń zaczęli przejmowanie nieruchomości pod nr. 20 od oficyny. Nie należała do Politechniki. Zajmowali ją lokatorzy komunalni. Potem nabywcy roszczeń wystąpili o dalsze ponad 900 m kw., czyli o grunt pod kamienicą nr 20 i o kawałek podwórka. Jeśli je odzyskają, Politechnika może nawet stracić cały budynek - mówi dziennikowi mecenas Janusz Krakowiak, pełnomocnik uczelni. - Wobec drugiej kamienicy, nr 18, też są roszczenia – dodaje.

Kurator od reprywatyzacji

Przed wojną ten dom wraz z gruntem był własnością Israela Chaima Borensztajna i Marii Świderskiej. Ponad 10 lat temu spadkobierczyni Świderskiej sprzedała swoje 50 proc. udziałów Brygidzie Goworek, która biznesowo była związana z Robełkiem i Kościkiewiczem. Jednak żeby odzyskać kamienicę pod numerem 18 trzeba by mieć też część po zmarłym w 1941 r. Borensztajnie.

Nieżyjącego właściciela, którego spadkobiercy są nieznani, może reprezentować kurator. W 2011 r. Brygida Goworek złożyła sądowy wniosek o jego ustanowienie. Sędzia ustanowił kuratorem mecenasa Tomasza Żabczyńskiego, który zajmuje się reprywatyzacją.

Dziennikarce nie udało mi się skontaktować z generałem Robełkiem, Dariuszem Kościkiewiczem i Brygidą Goworek.

W sprawie obu adresów trwają postępowania administracyjne. Sytuacja jednak jeszcze się skomplikuje, gdyż spadkobiercy Borensztajna przygotowują się do postępowania spadkowego.

ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • renata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 03:58 ~renata

  A kto spłaci przedwojenny kredyt zaciągnięty na tę nieruchomość??? Tzw. dekret Bieruta umożliwił odbudowę Warszawy. Teraz to najwyżej rekompensata, pomniejszona o koszty odbudowania. Skończmy wreszcie z tym, że kolejne pokolenia spłacają rzekomych spadkobierców. Z resztą może promil przypadków to rzeczywiste zwroty. Reszta - ciemne interesy.

  wujek dobra rada~wujek dobra rada

  ale o co ten krzyk? jezeli sie nalezy zwrot to nalezy zwrocic a nie korzystac z kradzionego jak przez 70 lat dotychczas bylo!!!

 • zdegustowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2017 11:49 ~zdegustowana

  Może w końcu Politechnika zbuduje sobie prawdziwy gmach z akademikami w jednym miejscu...np. w Wilanowie czy Nowodworach.

  Ale ci co odbudowywali Warszawe po wojnie to się teraz w grobach przewracają:((

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 23:51 ~wujek dobra rada

  ale o co ten krzyk? jezeli sie nalezy zwrot to nalezy zwrocic a nie korzystac z kradzionego jak przez 70 lat dotychczas bylo!!!

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 18:28 ~Wprost


  Alfonso~Alfonso

  A gdzie jest Rysiek Petru?
  Podobno w Portugalii?
  pipi antykomusz~pipi antykomusz

  To twoja praca za 1.50 ?

  Ale po co ten głupi komentarz? Nie wiesz to się nie wypowiadaj.

  Wszystkie media donoszą, że owszem - R.Petru i J.Schmidt polecieli sobie do Portugalii. Rozkręcili garstkę naiwniaków z KOD i wybrali się na wakacje. Ich prawo. :D

 • pipi antykomusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 15:58 ~pipi antykomusz

  Alfonso~Alfonso

  A gdzie jest Rysiek Petru?
  Podobno w Portugalii?


  To twoja praca za 1.50 ?

 • prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 15:30 ~prawnik

  Kiedy ci wszyscy adwokaci i "kuratorzy" wylądują w ZK Białołece ?

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 15:16 ~Edek


  nikoś~nikoś

  Ja się chyba zgłoszę do tego mecenasika Roberta Nowaczyka, wybiorę sobie jakąś kamienicę i też zlecę jej odbiór. jak ona takie cuda robi to i mi pomoże. Wiadoomoo. Nie za darmo...
  Mecenas~Mecenas

  Musisz się przygotować na spore wydatki. Taki spec wart jest każdej ceny.

  Dyzma też sporo płacił swojemu adwokatowi za unieważnienie małżeństwa Niny Z Kunikiem, bo niektóre zeznania były od osób nieżyjących.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 13:42 ~Olo

  Nie można tych bandytów PO prostu skasować?

 • Kronos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 13:11 ~Kronos

  PiS chce wprowadzić przepadek mienia pochodzącego z przestępstw, dlatego mafia chce przed tym zdążyć. Śpieszą się i działają coraz bezczelniej.
  Sprawiedliwość ich jednak dopadnie. Lamenty POd sejmem na nic się zdadzą.

 • Alfonso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2017 12:25 ~Alfonso

  A gdzie jest Rysiek Petru?
  Podobno w Portugalii?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »