Informacje

22.07.2017 15:40 PRZEGLĄD PRASY

Chcą przejąć działkę przy placu Defilad. Mają dość samowoli właściciela

SERWISY:

Władze Śródmieścia mają dosyć samowoli budowlanych stawianych na słynnej już działce Tadeusza Kossa przy placu Defilad. Obecnie znajduje się na niej biały samolot, w którym ma mieścić się punkt gastronomiczny. Burmistrz zaapelował do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o wywłaszczenie terenu.

O sprawie napisała "Gazeta Stołeczna". - Samolot to kropla, która przelała czarę goryczy. Tak dalej być nie może, zwróciliśmy się do pani prezydent o uruchomienie procedury wywłaszczenia działki - mówi "Gazecie" Krzysztof Czubaszek, burmistrz Śródmieścia.

Mowa o samolocie, który półtora tygodnia temu "wylądował" na działce u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Według władz Warszawy jest to samowola budowlana, niezgodna z miejskim planem zagospodarowania przestrzennemu, który zakłada w tym miejscu park.

Cel publiczny

Nieruchomość jest jednak prywatna, a jej właściciel Tadeusz Koss kilka dni temu powiedział tvnwarszawa.pl jasno: "Działka jest moja i mogę na niej stawiać co chcę". Przekonuje też, że prawa nie łamie, bo instalacja nie jest przytwierdzona do gruntu.

Czy miasto może zabrać prywatnemu właścicielowi jego własność? Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami - może ją wywłaszczyć. Ale tylko pod warunkiem, że jest to konieczne "do realizacji celu publicznego". Sam "cel publiczny" nie może być też żadnym "widzimisię" władz miasta. Jest jasno określony w polskim prawie.

Jak przypomina "Stołeczna", w 2015 roku, przy okazji uchwalenia ustawy o rewitalizacji miast, katalog celu publicznego został poszerzony. Stało się na przykład "wydzielanie gruntów pod publicznie dostępne samorządowe: ciągi piesze, place, parki, promenady lub bulwary, a także ich urządzanie, w tym budowa lub przebudowa".

Potrzebna zgoda prezydent miasta

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk podkreśla też, że decyzję o wywłaszczeniu Kossa musi podjąć prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecnie przebywająca w podróży zagranicznej.

Tadeusz Koss odzyskał cenny grunt obok placu Defilad w ramach reprywatyzacji. Kilkadziesiąt lat temu był to adres Zielna 26, przy którym stał dom jego dziadka. - Dziadek odbudował go do pierwszego piętra. Wtedy przyjechało kilku "smutnych panów" - wspominał w rozmowie z Maciejem Mazurem z "Faktów" TVN w marcu 2008 roku.

O odzyskanie gruntu zabiegał wiele lat, w ratuszu i w sądach. Udało się, kiedy prezydentem stolicy została Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po odzyskaniu rodzinnego majątku mężczyzna nie krył radości. - Postawię namiot gościnny, zrobię grilla i parapetówę - zapowiadał. I żartował, że docelowo na działce stanie jego popiersie.

Ratusz zabiera, właściciel stawia

Pomnika na razie nie ma. Nie brakuje za to punktów gastronomicznych (takim ma być też również biały samolot). Władze miasta systematycznie starają się je usuwać z reprezentacyjnej działki. To jednak - ze względu na procedury - trwa miesiącami. Sprawę należy bowiem zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Następnie ten wszczyna odpowiednie postępowanie, wynikiem którego może być decyzja nakazująca demontaż instalacji. Właściciel może się jednak od niej odwołać (co też często czyni).

Wówczas PINB ma możliwość samodzielnie usunąć samowolę w ramach tzw. wykonania zastępczego. Robi to na koszt właściciela. Jak mówił reporterce "Faktów" TVN wiceprezydent miasta Michał Olszewski, na działce Kossa już wiele bud było w ten sposób usuwanych. Ale po jakimś czasie właściciel ponownie je stawia, nieznacznie stawiając ustawienie.

Zobacz archiwalny materiał Macieja Mazura z "Faktów" TVN (2008 rok) o odzyskaniu działki przez Tadeusza Kossa:

kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • majdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:30 ~majdan

  Niestety ale Pisowczycy staraja sie wrzucic HGW na mine. Wątpie by się to im udało, ale chca potem zwalić na prezydent wywłaszczenie właściciela, które powiedzmy sobie wprost - nie byłoby legalne.

 • piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:25 ~piotrek

  mysle ze ten samolot to taka zagrywka pisu zeby uswiadomic wwarszawiakom, ze jak pis wygra wybory to postawia tam właśnie taki pomnik. Żeby pamięć super lecha przetrwała kolejne tysiąc lat.

 • barto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:18 ~barto

  Sory ale prezydent Warszawy nie będzie mieszała sie w takie sprawy, głównie dlatego ze prawo do własnosci jest świete

 • alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:13 ~alex

  Ja tam mysle ze spokojnie samolot sie szybko straci z tej działki.

 • Narkuz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 11:57 ~Narkuz

  Najpierw beda wnioskować do HGW, zeby usuneła samolot, jesli to zrobi, to zaraz ja obsmaruja w mediach ze odbiera wolnosc patriotom

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 16:45 ~adam

  Wolność nie ma nic wspólnego z anarchią i samowolą. W każdym państwie są przepisy, które w imię porządku publicznego ograniczają "wolnoć Tomku w swoim domku".


  ereglo~ereglo

  Kiedy czytam te komentarze, przestaję sie dziwić poparciu dla PIS. Po prostu ogromna część Polakow jest już bezpowrotnie skażona komunistycznym myśleniem: wszystko ma być odebrane 'posiadaczom" i być nasze, wspólne Nic dziwnego, że z takim zapałem powitała narodowosocjalistyczne rządy Kaczyńskiego. Tylko po co bredzić o walce z przeżytkami komunizmu, kiedy nadal - tak jak wasi przodkowie w 1945 roku myślicie tylko o tym jak ukraść to, co zgromadzili inni swoją pracą czy przedsiębiorczością.

 • anna zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 16:39 ~anna zet

  W latach 30. państwo stworzyło bardzo korzystne przepisy, zwane potocznie Lex E. Wedel (Wedel stawiał masowo domy dla swoich pracowników). W BGK kredytowano bardzo chętnie każdą inwestycję. Kredytowani prawie wszystko. Wiec jest bardziej niż prawdopodobne, że dom ma obciążoną hipotekę. Skoro w imię ciągłości prawa już 7 pokolenie spłaca rzekomych właścicieli, to może niech "spadkobiercy" oddadzą najpierw długi?  możnaitak~możnaitak

  A może na terenie miasta przylegającym do tej działki ustawić toalety przenośne? Po prostu otoczyć szczelnie tę działkę toytoyami i czynności konserwacyjne w nich przeprowadzać w dzień? I robić tak aż do czasu kiedy właściciel zaproponuje, że nieodpłatnie odda tę działkę miastu.
  Pochwalam~Pochwalam

  Proste, a jakże genialne :)
  abcd~abcd


  on nie jest żadnym posiadaczem niczego. jesli juz to jego dziadek. i to jakiejs starej zadluzonej kamienicy przedwojną. a on niech zaplaci podatek od spadku.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 16:34 ~nick

  Widzisz, z gołodupcem akurat nie trafiłeś. Może nie mam działki w środku Warszawy, ale za to całkiem fajne, duże mieszkanie na Żoliborzu :)

  Odnośnie do samowoli: w takim np. Londynie, jak robisz remont prywatnego domu, musisz mieć zgodę absolutnie na wszystko: od koloru elewacji, poprzez okna, na montażu niewidocznej (!) sprężarki klimatyzatora kończąc. W dodatku lokalny council każe Ci osłonić kontener na gruz ładnym ekranem z białej płyty, a na rusztowanie założyć oświetlenie przeszkodowe.


  nick~nick

  Wywłaszczyć rzekomego "właściciela" i koniec. W każdym cywilizowanym państwie dostałby srogą karę. Dlatego akurat samolot a nie np. czołg? Dlaczego symbole narodowe i warszawskie? Szczyt kiczu!
  Emeryt~Emeryt


  Może dlatego, że samolot ma a czołgu nie?
  Gdybyś poświęcił trochę czasu na zaznajomienie się ze sprawą to nie pisałbyś o "rzekomym" właścicielu.


  Cywilizowane państwo właśnie na tym polega, że na mojej działce mogę postawić samochód, czołg albo samolot jeśli go posiadam. I takie gołodupce jak Ty nie będą mi dyktować co mam robić ze swoją posesją.

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 15:40 ~jacek

  chore prawo ze na wlasnej dzialce nie mozesz stawiac czego chcesz.Taka dzialka praktycznie nie jest twoja tylko panstwowa.

 • rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 12:54 ~rety

  prawo do własności jest święte.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »