Informacje

29.01.2014 17:06 Proponowana nazwa: al. Batalionu AK "Chrobry I"

Chcą powstańczej alei
w Ogrodzie Krasińskich

SERWISY:


Pojawił się pomysł nadania nazwy alei w odnawianym śródmiejskim parku. Wnioskodawcy chcą, by nosiła imię batalionu Chrobry I, który w czasie Powstanie Warszawskiego bronił przedpola Starego Miasta.

Chodzi o aleję, która znajduje się w południowej części ogrodu. Rozpościera się od ul. Bohaterów Getta do placu Krasińskich. Pismo o nadanie jej nazwy Batalionu AK "Chrobry I" złożyło do rady miasta Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. W ten sposób wspierają starania środowiska batalionu, który jest pomysłodawcą nazwania alei.

Przypomnieć ciężkie walki

Skąd wziął się ten pomysł? "Właśnie w tym rejonie Batalion Chrobry I w sierpniu 1944 r. prowadził ciężkie walki w obronie Starego Miasta i, mimo silnego naporu Niemców, utrzymał większość swoich pozycji do końca" – argumentuje w piśmie Maciej Janaszek-Seydlitz, prezes stowarzyszenia. "W dniu 31 sierpnia 1944 r. podczas nalotu na pasaż Simonsa zginęło tam około 200 żołnierzy Armii Krajowej – na 600 stanu osobowego batalionu" – przekonuje prezes.

I przypomina, że w ogrodzie, niedaleko wskazanej alei jest pomnik i tablica upamiętniająca tamte wydarzenia. "Nazwanie alei w Ogrodzie Krasińskich imieniem Batalionu AK Chrobry I pozwoli utrwalić pamięć tych dramatycznych wydarzeń, tak ważnych dla historii Warszawy" – twierdzi prezes Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego.

Wniosek trafił do ekspertów z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Na razie jednak go nie omawiano. "Zespół powróci do sprawy na kolejnym posiedzeniu, po uzyskaniu z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków informacji dotyczących objęcia ochroną konserwatorską tego terenu" – czytamy w stanowisku ekspertów.

Kontrowersyjna rewitalizacja

Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich wśród części mieszkańców Warszawy wywołała kontrowersje. Krytycy uważali, że konsultacje były źle przeprowadzone, w efekcie czego z parku zniknęło ponad 300 drzew. Wywołało to społeczny protest.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew. Do akcji włączył się aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac. Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.

Park ma być całkowicie dostępny wiosną tego roku.

O zasadach obowiązujących w ogrodzie mówi dyrektor Zarządu Terenów Publicznych:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andżela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 07:55 ~Andżela

  Dlaczego Polacy na siłę upamiętniają każdą swoją narodową porażkę. Nie wygraliśmy żadnego postania i zamiast myśleć o przyszłości by takich zrywów było jak najmniej My na siłę robimy z siebie męczenników.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 06:39 ~Warszawiak

  Idźmy krok dalej. Dlaczego by nie nazwać kolejnej alejki od hultai czy wyśiedleńców? No ostatecznie chamów ościennych dzielnic.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 23:56 ~Tomek

  Grzegorz Walkiewicz~Grzegorz Walkiewicz

  Opiniujemy tego typu projekty podczas posiedzeń Komisji Ładu Przestrzennego. Każdorazowo zachęcam pozostałych radnych, abyśmy bez względu na proponowanego patrona, sprzeciwiali się panującej w mieście modzie, aby każda alejka parkowa posiadała swoją indywidualną nazwę. Zatem i w tej sprawie konsekwentnie będę głosował przeciwko.

  www.facebook.com/gwalkiewicz

  Teczowy misiu, wykresl z zainteresowan na swoim profilu " historia Warszawy" i nie pisz bzdetow.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 23:50 ~Tomek


  michał~michał

  Mam już dość martyrologii.
  Kracho~Kracho
  I właśnie dzięki takim michałom jesteśmy tam gdzie jesteśmy. Tacy Amerykanie mają swój kraj dopiero 200 lat, a już od dłuższego czasu są narodem amerykańskim, a nie zlepkiem kilku narodów europejskich + kilku plemion indiańskich. Dzięki pamięci o swoich bohaterach, o swej historii, o swych zwycięstwach, dzięki naciskowi na patriotyzm ich proces narodowotwórczy przebiegł tak szybko i skutecznie. Co raz jakiś obelisk, jakiś Abraham Lincoln Memorial Hall, największy port lotniczy nazwany imieniem zamordowanego prezydenta, na co drugim domu flaga narodowa wisi przez cały rok. A u nas? A weź wyraź jakiś element patriotyczny, zawieś flagę na swoim domu, wyjdź w koszulce z orłem białym i napisem "POLSKA" to od razu ciebie od nacjonalistów, nazistów, faszystów zwyzywają. Dopóki patriotyzm i pamięć o bohaterach będzie passé to będziemy słabym narodem. Niestety media też mają swój negatywny wkład.

  W pełni popieram Twoja wypowiedz. Kazdy kraj dba os woją historie bo to jego swiadectwo. W kazdej stolicy Europejskiej czuc historie tylko nie u nas. Nawet w Berlinie na kazdym kroku widac slady wojny i pomimo, ze nie jest to powod do dumy dla niemcow dbaja o resztki swiadectwa. A w Warszawie na historycznym trakcie krolewskim powstaje burdel. Taki kraj.

 • manfred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 23:29 ~manfred

  Uważam że akurat ta część parku może mieć aleje z patronem. Archwum Bundu było ukryte po numerm 41. Nierozumiem tylko problemu z lokalizacja miejsca i takim kopaniem bez sensu.

 • zabsurdem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 22:08 ~zabsurdem

  Taka Polska najpierw remontuja a potem będa rowy kopać tym razem powstańcze bu ha ha....

 • Grzegorz Walkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 22:08 ~Grzegorz…

  Opiniujemy tego typu projekty podczas posiedzeń Komisji Ładu Przestrzennego. Każdorazowo zachęcam pozostałych radnych, abyśmy bez względu na proponowanego patrona, sprzeciwiali się panującej w mieście modzie, aby każda alejka parkowa posiadała swoją indywidualną nazwę. Zatem i w tej sprawie konsekwentnie będę głosował przeciwko.

  www.facebook.com/gwalkiewicz

 • Upierdliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 21:27 ~Upierdliwy

  Ostatni wpis o 19.26. A potem co, drodzy redaktorzy ? Siusiu i spać ?

 • Urgent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 19:57 ~Urgent

  Krzysiek~Krzysiek

  Ja również polecam książkę "Obłęd 44", ta lektura pozwoli na chłodno spojrzeć na PW.

  To stronnictwo egzaltowanych staruszków - kombatanów nigdy chłodno nie spojrzy na Powstanie, bo to ich bohaterska młodość. Nie zauważyli, że czasy się zmieniły i mało już kogo interesują ich wspomnienia z przeszłości.

 • Pasta asciuta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 19:53 ~Pasta asciuta

  Nieciej~Nieciej

  Warszawa nie składa się z samych powstań i martyrologii, niech już dadzą spokój z tym powstaniem... Ronda, ulice, skwery... niedługo nazwę Warszawa zmienią na "Powstanie'44", albo jeszcze gorzej.

  Jakiś czas temu przystanek Metra Świętokrzyska kombatanci usiłowali zmienić na " Pasta " dla upamiętnienia kolejnej martyrologicznej akcji. Na szczęście w ludziach budzą się zdrowe odruchy i nikt się na to nie zgodził.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »