Informacje

30.05.2011 09:27 zabójstwo andrzeja struja

Chcą ponownego procesu zabójców policjanta

SERWISY:

 

Obrońcy skazanych w I instancji na 25 i 15 lat więzienia za zabójstwo warszawskiego policjanta Andrzeja Struja chcą ponownego procesu. Prokuratura też o to wnosi, bo chce dwóch kar po 25 lat. Apelacje te 8 czerwca zbada Sąd Apelacyjny w Warszawie - podaje PAP.

W lutym Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 25 lat więzienia Mateusza N., a na 15 - Piotra R. Prokuratura domagała się dla nich maksymalnych kar więzienia - po 25 lat (nie groziło im dożywocie, bo w chwili czynu nie mieli ukończonych 18. lat). Obrona chciała uniewinnienia Piotra R.

Uzasadniając wyrok sędzia Ireneusz Szulewicz podkreślił, że stopień winy oskarżonych nie jest taki sam. Sąd uznał, że bezpośredni zamiar zabójstwa można przypisać jedynie Mateuszowi N., o czym świadczy liczba zadanych ciosów nożem (od 5 do 9), a także fakt, że nie uciekł on, gdy drugi sprawca unieruchomił policjanta.

Odnośnie Piotra R. sąd uznał, że działał on z ewentualnym zamiarem zabójstwa. - Skoro jego rola ograniczała się do trzymania, nie miał wpływu na siłę zadanych ciosów nożem, a także na ich miejsce - mówił Szulewicz. Kolejna niższa od 25 lat więzienia kara, jaką sąd mógł wymierzyć, to 15 lat. Wbrew twierdzeniom obrony nie da się uznać - zaznaczył sąd - że R. chciał jedynie odciągnąć policjanta.

Prokuratura nie zgadza sie z wyrokiem

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska powiedziała PAP, że wolska prokuratura wnosi w swej apelacji o zwrot sprawy Piotra R. do ponownego zbadania w I instancji. Nie zgadza się z wyrokiem SO, by działał on w zamiarze ewentualnym, lecz bezpośrednim. Prokuratura nie apelowała co do N.

Apelacje złożyli obrońcy obu oskarżonych. Mec. Jerzy Jerzmanowski, który broni Mateusza N., wnosi o powtórny proces w SO, bo sąd nie uwzględnił okoliczności łagodzących.

Także obrońca Piotra R. mec. Radosław Baszuk domaga się zwrotu sprawy do SO. W swej apelacji chce by w ponownym procesie kluczowi świadkowie zostali przesłuchani w obecności biegłego psychologa, który oceniłby ich zdolności postrzegania zdarzenia. R. utrzymuje, że puścił policjanta, gdy N. zaczął zadawać ciosy - a zeznania świadków w tej kwestii były rozbieżne.

Według Baszuka w uzasadnieniu wyroku SO nie rozważył też "wszystkich okoliczności" oraz nie wskazał, dlaczego nie uznał dowodów przemawiających przeciw zasadności przyjęcia przypisanego R. zamiaru.

Zabity na przystanku

10 lutego 2010 r., na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli, 42-letni funkcjonariusz zwrócił uwagę dwóm młodym ludziom, którzy najpierw przeklinali, a potem - gdy wsiadał do tramwaju - rzucili w kierunku wagonu koszem na śmieci, tłukąc szybę. Według prokuratury Piotr R. miał przytrzymać interweniującego policjanta, a Mateusz N. zadał mu kilka ciosów nożem o 20-centymetrowym ostrzu. Mimo reanimacji, policjanta nie udało się uratować.

Podkomisarz Struj służył w policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność.

pap

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 11:13 ~warszawianka

  W takim razie wyrok powinien dostać każdy kto to widział to i nie zareagował. Jeżeli tak patrzymy już to podciągnijmy to pod współudział.

 • prawniczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 11:03 ~prawniczka

  Taki jest zawód adwokata i każdy kto się na niego decyduje wie, że musi działać dla dobra klienta, a nie za wszelką cenę wsadzić go do więzienia tylko dlatego, że jest winny.

 • hmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 09:36 ~hmm

  Tacy nie powinni mieć obrońców.

 • Ot POlska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 07:32 ~Ot POlska

  Może wypuśćmy ich?wtedy łagodnie ich potraktujemy,skandal!


  czapę powinni dostać!

 • ew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 00:26 ~ew

  Tylko i wyłącznie kara śmierci dla tych bandziorów !!!!

 • artb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 22:11 ~artb

  Ja uważam , że jak temu obrońcy zabiją
  kogoś bliskiego to prestanie mu szmal zalewać oczy i nie będzie więcej bredził .

 • J

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 21:56 ~J

  Nie ma łaski dla takich! Stop bandytom i ich obrońcom! Wypuścić ich tylko wtedy, kiedy w Polsce wejdzie prawnie w życie kara linczu. A skoro nie wejdzie, niech gnoje zapieprzają (jak wielu innych tutaj sprawiedliwie żąda) w najwyższym rygorze i najsurowszych warunkach na ciężkich robotach do końca życia - oddając KAŻDY zarobiony w ten sposób grosz na wdowę i córki.

 • szkodagadać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 19:24 ~szkodagadać

  albo niech rządzący ich uniewinnią w ramach polityki oszczednościowej

  ciekawe jak długo bedzię ta sprawa toczyła się przed sądem

 • xz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 19:21 ~xz

  na sybir z nimi

  mordercy

 • mazowszanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 18:00 ~mazowszanka

  niech zapieprzają w kamieniołomach o chlebie i wodzie, a wypracowane przez nich pieniądze niech idą na utrzymanie żony i dzieci i na opiekę nad jego rodzicami (już najmłodsi napewno nie są). Gdyby jeden z drugim bezmózgi dostali taką karę spadła by znacząco przestępczość

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »