Informacje

23.08.2018 21:24 na powiślu

Chcą pomnika Ścibora-Rylskiego. Ma być "skromny, ale godny"

SERWISY:


Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich podpisały porozumienie dotyczące budowy w stolicy pomnika generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 1 sierpnia 2019 roku - w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pomnik ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w alei Ks. Stanka. Jak podkreślił Rafał Szczepański, prezes fundacji, jest to miejsce symboliczne dla generała i dla Powstania Warszawskiego. W sierpniu 1944 r. w okolicach tego parku toczyły się walki z udziałem batalionu "Czata 49", do którego należała kompania, dowodzona przez gen. Ścibora-Rylskiego, ps. Motyl. Był on także jedynym oficerem AK dowodzącym oddziałem berlingowców, którzy idąc na pomoc Powstaniu Warszawskiemu stracili swojego dowódcę.

Jak podkreślił Szczepański, "generał jest symbolem walk o Polskę ponad podziałami". - Chcemy, żeby postać generała była drogowskazem dla kolejnych pokoleń - jak można i trzeba być patriotą i jakim patriotą można być przez sto lat długiego życia - powiedział Rafał Szczepański podczas konferencji prasowej.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn zaznaczył, że gen. Ścibor-Rylski "był skromnym człowiekiem", a pomnik będzie oddawał tę cechę charakteru powstańca.

- Chcemy, aby pomnik był skromny, ale godny. Będzie to postument przedstawiający pana generała w dojrzałym wieku - zapowiedział Szczepański. I dodał że, rozpoczął on rozmowy na temat budowy pomnika z przewodniczącą Rady Warszawy Ewą Malinowską-Grupińską.

Będzie zbiórka pieniędzy

Na budowę pomnika gen. Ścibora-Rylskiego zostanie przeprowadzona zbiórka. - Chcemy zaprosić społeczeństwo do działania w tej sprawie, bo współczesne pokolenia dużo generałowi zawdzięczają - powiedział prezes fundacji.

Dodał, że zbiórkę przeprowadzi Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego w oparciu portale polakpomaga.pl i inne, na które można wpłacać datki.

Generał Ścibor-Rylski walczył również na Woli, dlatego - jak poinformował Galperyn - w planach jest również umieszczenie tablicy na jednym z budynków przy ul. Karolkowej. Znajdowała się tam barykada powstańcza, której bronił gen. Ścibor-Rylski ze swoją kompanią "Motyl", za co został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. - Chcielibyśmy, aby ta tablica również została ufundowana do 1 sierpnia 2019 roku - zaznaczył Galperyn.

Wielokrotnie odznaczany

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta". Zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat. Spoczął w rodzinnym grobie na Powązkach.

Zdjęcie na stronie głównej: PAP / TVN24

PAP/mn/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • otto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 18:53 ~otto

  Czy mnie wzrok i ucho się nie mylą: Park im.Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego?
  Tego, co to tchórzliwie zwiał do spokojnej Rumunii zostawiając walczących żołnierzy?

 • chłopski rozum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 13:45 ~chłopski rozum

  Przecież jako były powstaniec warszawski ma już pomnik jako inni. A czym on się szczególnym wyróżnił? Tylko tym, że długo żył i umarł w obecnych warunkach politycznych i nie za bardzo popierał PiS. Kolejna propozycja PO, żeby skłócić Polaków i wywołać pitolenie typu "PiS jest zły. Tylko nie piszcie zaraz o pomniku Kaczyńskiego, bo obiektywnie on też na niego nie zasłużył.

 • JakiWstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 12:58 ~JakiWstyd

  Ciekawe czy będzie apel smoleński podczas odkrycia pomnika...

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 10:30 ~Janek

  Żaden pomnik nie może być większy od pomnika arcyprezydenta Kaczyńskiego!

 • wwii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 09:23 ~wwii

  Po wojnie współpracownik SB, przed wojną patriota, dowódca Powstania. Dziwne nie? To pokazuje, że wśród dowódców AK mogli być sowieccy szpiedzy, których zadaniem było podburzyć patriotyczną młodzież i skierować ją do krwawej walki z okupantem. Za Wisłą armia czerwona tylko czekała aż Polska straci ostatnich obrońców mogących potem sprawiać problemy sowietyzacji. I straciła. Ponad 200tyś jak wiemy. Dowodów na działalność szpiegów raczej nie zobaczymy, bo Moskwa pilnie strzeże swoich archiwów.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 08:08 ~aaa

  Pomnik dla każdego powstańca !!!

 • sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 07:40 ~sławek

  Szczepański maluje sobie włosy..

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 07:10 ~wkurzony

  Czy na pomniku będzie3 wzmianka że był donosicielem ? I klakierem PO ???

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 06:59 ~jot

  Pomnik dla kapusia? To niesłychane.I nie piszcie,że to nieprawda,przecież sam się przyznał,że wspólpracował z bezpieką.Mam nadzieję,że cenzor nie zablokuje prawdy.Do tej pory tak czynił.

 • wojen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2018 23:25 ~wojen

  Jak prezydent zginął to krzyczeliście po co mu pomnik itp itd, jak tu jakiś powstaniec może niczym się nie wyróżnił na wojnie to od razu pomnik wyróżniający;) Tysiące innych polaków walczyło na wojnie i nikt nie ma pomnika.. najwyżej wspólne..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »