Informacje

23.11.2012 09:24 "Gdzie jest muzeum niepodległości?"

Chcą ożywić okolice
muzeum na "wyspie"

SERWISY:


Projekty rewitalizacji otoczenia Muzeum Niepodległości, zmierzające do wydobycia walorów placówki i powiązania z najbliższą okolicą, mogą wziąć udział w ogłoszonym przez muzeum konkursie "Gdzie jest Muzeum Niepodległości?".

Projekty, jak podkreślają organizatorzy, powinny uwzględniać możliwości powiązania muzeum z otaczającą przestrzenią oraz związane z nią problemy np.: sąsiedztwo szlaku pieszo-spacerowego pomiędzy Ogrodem Saskim a parkiem Krasińskich i turystycznego pomiędzy pl. Bankowym a Starym Miastem, problem dostępności placówki położonej na "wyspie" dla pieszych i widoczności z przystanków komunikacji miejskiej, czy tarasu przy ul. Miodowej, a także usytuowanie na środku arterii komunikacyjnej.

Zdecydują studenci?

- Naszym celem jest rewitalizacja przestrzeni miejskiej wokół muzeum. Mamy nadzieję, że konkurs rozpocznie dyskusję i o tym konkretnym miejscu i o jakości przestrzeni miejskiej, naszego życia w mieście, poruszania się po nim i czerpania z tego przyjemności. I chcieliśmy zapytać w tym konkursie studentów, ponieważ to głównie do studentów architektury i urbanistyki go kierujemy, jaki mają pomysł na to, żeby przywrócić okolicy muzeum  harmonię - powiedział PAP członek jury Krzysztof Mordyński.

Podkreślił, że planowanie miasta, jako całości powinno przecież uwzględniać także szlaki komunikacyjne, widoki, kompozycję urbanistyczną czy rozplanowanie zieleni. - Dlatego zasygnalizowane pytania pokazują, jakie są problemy urbanistyczne muzeum, pokazują że jest ono umiejscowione w szerszej perspektywie, na pewnych szlakach, których uwzględnienie byłoby ożywcze dla tej części miasta - dodał Mordyński.

Architektoniczne piękno

Zaznaczył, że nie chodzi tylko o to, by muzeum zaprezentować, ale też o ukazanie jak jego architektoniczne piękno może kreować pogodną przestrzeń miejską, w której mieszkańcy i turyści będą się czuli dobrze, tworząc taką wizytówkę miasta.

Projekty przygotowane na konkurs należy złożyć osobiście w siedzibie muzeum (al. Solidarności 62) do 12 grudnia w formie wydruku A3 wraz z płytą CD z nagranymi plikami w formacie JPG lub TIFF. Organizatorzy proszą również o przygotowanie minimum dwóch plansz: koncepcji na planie, w skali odpowiedniej do zakresu rozwiązania oraz wizualizacji.

W jury konkursu zasiadają architekt, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej dr inż. Anna Dybczyńska-Bułyszko historyk architektury i varsavianista Jarosław Zieliński, historyk sztuki Aleksandra Stępień oraz historyk, kurator prowadzący projekt Architektura Polski niepodległej Krzysztof Mordyński.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 15 grudnia.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.plPAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wesołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 15:21 ~Wesołek

  A nie lepiej wreszcie z powrotem oddać ten pałac Radziwiłłom ? Dr Konstanty urządził by w nim Przychodnię Lekarską POZ, było by Prawo i Sprawiedliwie oraz z PO-żytkiem społecznym :-)

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 15:15 ~hehe

  Proponuję klubokawiarnię. Będzie gwarno i bardzo kulturalnie. Jak to w klubokawiarniach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »