Informacje

12.01.2011 09:35 Walka o władzę na Pradze Północ

Chcą odwołać zarząd dzielnicy, czekają na termin

SERWISY:

Najpóźniej w piątek powinna odbyć się sesja rady Pragi-Północ, na której radni opozycji chcą odwołać zarząd dzielnicy, powołany przez prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz. Przewodnicząca rady (PO) zwleka jednak z wyznaczeniem terminu. Na pomoc wezwała prawników - podał PAP.

W ubiegły piątek część praskich radnych złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady. W zaproponowanym porządku obrad znalazło się odwołanie burmistrza powołanego przez prezydent miasta oraz przywrócenie na to stanowisko Jacka Sasina, wybranego głosami PiS, Wspólnoty Samorządowe i jednego radnego PO.

Wniosek o zwołanie sesji został podpisany też przez radnego PO Łukasza Muszyńskiego. Jeśli zdecyduje się on głosować tak, jak radni opozycji, zyskają oni większość potrzebną do odwołania burmistrza.

Powinna zwołać, ale się waha

W myśl statutu dzielnicy sesja powinna odbyć się do 7 dni od złożenia wniosku - taki termin posiedzenia powinna wyznaczyć przewodnicząca rady Elżbieta Kowalska-Kobus (PO). Jak poinformowała PAP rzeczniczka dzielnicy Marta Zawiła-Piłat, przewodnicząca wystąpiła jednak do prawników, bo ma wątpliwości, czy może zwołać sesję, zanim dokończona zostanie poprzednia.

Bałagan z sesjami i nowi burmistrzowe

Poprzednie posiedzenie przewodnicząca przerwała 20 grudnia po wyborze na burmistrza dzielnicy Jacka Sasina. Radni opozycji składali wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej - pozostałych członków zarządu chcieli wybrać 23 grudnia. Przewodnicząca nie wzięła go jednak pod uwagę, a sesję zwołała na 28 grudnia - na wniosek radnych PO. Ostatecznie sesja nie odbyła się. W porządku obrad nie znalazł się wybór wiceburmistrzów, więc radni opozycji odmówili podpisania listy obecności, która jest jedyną podstawą do stwierdzenia kworum.

W związku z tym, że w terminie nie wybrano zarządu dzielnicy, prezydent miasta powołała go 5 stycznia. Burmistrzem został były wiceburmistrz Ursynowa Piotr Zalewski, a jego zastępcami Jarosław Sarna - wiceburmistrz Pragi-Północ w poprzedniej kadencji oraz Katarzyna Łęgiewicz - wicedyrektor biura polityki lokalowej w stołecznym ratuszu.

Podział władzy

W wyborach samorządowych dziewięć mandatów w radzie Pragi Północ zdobyła PO, SLD trzy, PiS ma ośmioro radnych, a Praska Wspólnota Samorządowa - troje.

Mariusz Wachowicz(PAP)/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • POpieram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 17:58 ~POpieram

  brawo pani gromkiewicz-walc,
  jaka ona jezd mondra i dobra,
  dórzo bódóje drug ulic mostuw
  a ile zbudowała metra,budóje dóżo
  szkuł pszetszkoli i rzłopków
  ona dba o prawo i je pszestrzega
  nie układa sie z kolesiami,kómpele chowa w szawie,walczy z kżyrzem i wygrywa.
  karzden jeden warszawiak mósi jom
  popierać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  nie wolno o niej źle muwić a ni pisadź.
  niemorzna jej poruwnywać do łukaszenki
  bo ona jak powołóje komisaży to tylko
  takich mondrych jak łona sama
  jako mieszkaniec innej dzielnicy
  bardzo zazdroszcze wam z pragi pułnoc,
  radne nieh siedzom ciho , bo to jezd najleprze co ta paniusia robi......

  takiej dycyzii pani gromkiewicz

 • ObywatelX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 17:51 ~ObywatelX

  Ja Tu firme zakladam ... i będe płacil podatki na Pradze przy Jagiellonskiej .. ale .. jak będziecie jeszce prostestować ...

  długo

  to ta rejestracja firmy zajmie 3mc ....

  bo to Komisarz/burmistrz musi tez rozpatrzeć papiery

  wiec nie pajacujcie

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 16:57 ~ciekawy

  LOL demokracja PO
  jak nie po ich myśli to komisarz ... hehehe ludowy

 • zoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 16:13 ~zoo

  Odwołac Zarząd nasłany przez dyktatorkę Gronkiewiczową... !!!! Niech rządzi ten wybrany w demokratycznych wyborach, czy się bufetowej podoba czy nie...

 • Pierzasty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 11:50 ~Pierzasty

  Pan Zalewski wsławił się na Ursynowie m.in. tym że na spotkaniu z rodzicami dzieci uczęszczających do szkoły przy ul. Lokajskiego w beszczelny spsób nałgał że nowy budynek szkoły będzie zbudowany najpóźniej do września 2011, a mówił to wiedząc - bo sam takie dokumety z wykonawcą tej inwestycji podpisał - iż ten termin jest nierealny i budowa dobrze będzie jak się zakończy w maju 2012.... co pewne nie jest, bo okazuje się że i środków na budowe które rzekomo były zabukowane przez poprzednie władze dzielnicy (w tym p.Zalewskiego) brakuje... ot dlaczego mieszkańcy Ursynowa pożegnali cudaka z jego kompanią! Mieszkańcom Pragi współczuję...

 • zatroskany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 11:15 ~zatroskany

  czy osoba z ogromnymi zaburzeniami emocjonalnymi powinna w XXIw. być na wysokim stanowisku płaconym z naszych podatków? To jak zacznie tupać nóżkami to każda głupota przejdzie? Czy ktoś może sprawdzić [może NIK] co się dzieje na Pradze Północ? Zastępca szefa policji jest gwałcicielem , wydział zezwoleń najchętniej widziałby wszędzie alkohole 24h - no a teraz okazuje się , że brak i jakiegokolwiek mądrego zarządu.

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 10:22 ~zuza

  Zastnawiam się kto wybrał na przewodniczącą rady Panią Kobus, która i teraz i poprzednio jak była przewodniczącą nie potrafi się odpowiednio zachować tylko chowa się w szafie.

 • prażąnka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 09:53 ~prażąnka

  Dajcie spokój już z tą dziecinadą. Chciałabym się dowiedzieć jakie są kluby radnych bo chcę się zapisać na dyżur radnego a wy się bawicie w ciuciubabkę. Niepoważni jesteście. Na innych dzielnicach jakoś sobie poradzili, a tutaj jest tak samo jak w poprzednich wyborach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »