Informacje

04.01.2012 13:25 SAMORZĄD STUDENTÓW UW PROPONUJE

Chcą "Metra Uniwersytet"
zamiast "Nowy Świat"

SERWISY:

Samorząd studentów UW chce, by stacja metra przy Nowym Świecie nosiła nazwę "Uniwersytet". Radni nie mówią "nie".

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego postanowili dorzuć swoje trzy grosze do trwających już sporów o nazwy stacji metra. Chcą, by powstająca przy Nowym Świecie stacja II linii nosiła nazwę "Uniwersytet". Samorząd studentów UW zaapelował o to w piśmie skierowanym do prezydent miasta i przewodniczącej Rady Warszawy.

- Planowana stacja metra znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Nowy Świat i Świętokrzyska czyli tuż obok Kampusu Głównego UW. Na zajęcia w tej części miasta dojeżdża kilkanaście tysięcy studentów dziennie - piszą studenci. I dodają: - Nie ma wątpliwości, że okolica jest rozpoznawalna w dużej mierze ze względu na bliskość Uniwersytetu, dlatego prócz społeczności akademickiej przyciąga również tysiące turystów.

Na koniec studenci UW zwracają uwagę, że władze Warszawy "uczyniły w przeszłości krok w dobrym kierunku" i wskazują na nazwę Metro Politechnika. - Mamy nadzieję, że pewnego dnia usłyszą rozbrzmiewający w wagonie głos: "Następna stacja: Uniwersytet" - kończą swój apel.

>> PRZECZYTAJ PISMO SAMORZĄDU STUDENTÓW UW [PDF] <<

"To zarozumialstwo"

>

Czy "Nowy Świat" może ustąpić "Uniwersytetowi"? Anna Nehrebecka, szefowa komisji nazewnictwa Rady Warszawy nie składa żadnych deklaracji: - Sprawa nazw stacji metra trafiła znów do zespołu ekspertów. Czekamy na ich opinię - informuje.

- Ściśle rzecz biorąc, zespół już raz wydał opinię - zauważa jeden z ekspertów, varsavianista Jarosław Zieliński. - Pozytywnie zaopiniowaliśmy nazwę "Nowy Świat" i nie sądzę, by nasza decyzja się zmieniła - dodaje.

>

Sam nie kryje, że jest przeciwny tej zmianie. - Przyjęliśmy zasadę, że nazwy stacji bierzemy od tradycyjnych nazw obszarów miasta. Dzięki temu na Bielanach udało się na przykład ochronić nazwę Słodowiec przed zniknięciem ze świadomości warszawiaków. Tam, gdzie nie da się wskazać takiej nazwy, decydujemy się na nazwę przecznicy, którą przecina metro - tłumaczy.

- Poza tym Uniwersytet jest kilkaset metrów dalej - dodaje.

>

Podobna sytuacja jest jednak przy stacji Politechnika. - Ale tam trudno wskazać inną instytucję, która mogłaby być punktem orientacyjnym. Tymczasem przy stacji Nowy Świat jest jeszcze Ministerstwo Finansów i Polska Akademia Nauk, a w ślad za studentami UW z pewnością chętnie poszliby studenci Akademii Sztuk Pięknych. Poza tym jest już przystanek autobusowy "Uniwersytet", kilkaset metrów od stacji - przekonuje Zieliński.

Zespół nazewnictwa zajmował się zresztą niedawno podobną propozycją. - Centrum Nauki Kopernik chciało zmienić nazwę stacji "Powiśle". Nie zgodziliśmy się, bo nazwy stacji to nie powierzchnia reklamowa. Musi być w nich porządek. Poza tym nazwy przywiązane do obiektów czy instytucji okazują się nietrwałe - zauważa Zieliński. I strofuje studentów: - Takie apele i twierdzenie, że w danej okolicy nasza instytucja jest najważniejsza, mają w sobie sporą dozę zarozumialstwa. Naprawdę trudno uznać, że nazwa "Nowy Świat" jest mniej związana z tą okolicą. W przeciwieństwie do uczelni, która ma budynki w całym mieście, jest też jednoznaczna. Poza tym w Warszawie są jeszcze dwa inne uniwersytety - argumentuje varsavianista.

"Potrzebny jest system"

- Trudno mi ocenić, czy propozycja studentów jest dobra - mówi z kolei Olga Johann. Radna Prawa i Sprawiedliwości też zasiada w zespole nazewnictwa. - Trzeba ustalić jakiś system. Jeśli instytucje, to konsekwentnie. Jeśli przecznice, to wszędzie...

Tak czy inaczej, sprawa nazw stacji II linii metra wciąż jest otwarta. - Zespół nazewnictwa oceni wszystkie propozycje, a Rada Warszawy podejmie decyzję - zapowiada Olga Johann. - Czyli będzie tak, jak zdecyduje Platforma, która ma większość - dodaje z przekąsem.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mentos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 19:54 ~mentos

  Syrenka~Syrenka

  A co studenciakom do tego jak będzie się nazywać stacja metra ?!! większość z nich nie jest Warszawiakami więc wara wam od tego ,niedość że zabieracie prace warszawiakom , rozliczacie się z podatku w swoich wsiach i miastach a żyjecie tutaj i za pieniądze podatników się kształcicie a nie za własne !!! To jeszcze macie czelność pyskować jak powinna się nazywać stacja metra . Niezgadzam się by nieuki i darmozjady miały decydować oczym kolwiek ! Warszawa dla Warszawiaków !!


  Nieuki? Nieuk to raczej ktoś kto nie poszedł na studia bo był na to za głupi. A jeśli w Warszawie są zatrudniani ludzie ze wsi to znaczy, że są po prostu lepsi i mają lepsze kwalifikacje of=d "Warszawiaków"

 • do syrenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2012 10:10 ~do syrenka

  żeby nie ta wieś to byś kamienie zbierała z ulic "swojej"pięknej warszawy"by włożyć cos do gara

 • Syrenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 14:39 ~Syrenka

  A co studenciakom do tego jak będzie się nazywać stacja metra ?!! większość z nich nie jest Warszawiakami więc wara wam od tego ,niedość że zabieracie prace warszawiakom , rozliczacie się z podatku w swoich wsiach i miastach a żyjecie tutaj i za pieniądze podatników się kształcicie a nie za własne !!! To jeszcze macie czelność pyskować jak powinna się nazywać stacja metra . Niezgadzam się by nieuki i darmozjady miały decydować oczym kolwiek ! Warszawa dla Warszawiaków !!

 • PR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2012 21:42 ~PR

  Tak jak Kajman napisał nie można porównywać nazw stacji Metro Politechnika i metro np Uniwersytet. Metro Politechnika nazwano w dużej mierze w podziękowaniu za pracę jaką włożyła Politechnika w projektowanie I linii metra. To nie sama lokalizacja o tym zdecydowała, ale zaangażowanie inżynierów pracujących przy projekcie i budowie. A co mają magistrzy i doktorzy z Uniwersytetu do budowy metra? Raczej nic. I niech tak już zostanie. Metro Nowy Świat to dużo trafniejszy pomysł.

 • koniecznie!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2012 09:38 ~koniecznie!

  Metro Nowy Wspaniały Świat

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2012 15:16 ~Henryk

  Tym studenciakom w d...ach się poprzewracało !!! Dalej jazda !!
  Zmieniajcie sobie nazwy uczelni, a nie stacji metra !
  Do nauki się weźcie , a nie zajmujecię się tym co do was nie należy !!!

 • Pranie dywanów Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2012 16:07 ~Pranie…

  Metro super tak trzymać Tusku kawał dobrej roboty. Polecam pranie www.dywan.waw.pl

 • andi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2012 00:49 ~andi

  A znacie stacje Pole Mokotowskie?

  Wychodzi się z niej prawie wprost do budynku głównego Szkoły Głównej Handlowej. Jakoś nikt z SGH nie protestuje. Przystanek UW istnieje. Autobusowy. I jest położony w rozsądnej odległości od budynków UW by taką nazwę nosić.

 • A.P.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2012 22:44 ~A.P.

  W sumie co za różnica, jak oficjalnie będzie się nazywać stacja? Że zapowiedź w metrze? Cóż, przystanek Muzeum Narodowe, mimo "gadających" tramwajów, i tak jest częściej określany jako "Palma"...

 • Gro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2012 14:39 ~Gro

  najlepiej stacja męczenników Smoleńskich albo Bohaterów 10 Kwietnia 2010..haha

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »