Informacje

18.03.2014 06:48 pomysł sotwarzyszenia "miasto jest nasze"

Chcą lepszego zarządzania lokalami.
"Menadżera galerii już by zwolniono"

SERWISY:

Lokalni działacze chcą audytu czterech dzielnicowych Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami. Pieniądze na ten cel miałby pochodzić z budżetu partycypacyjnego.

Pomysłodawcą jest stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które domaga się audytu w Śródmieściu. W ślad za stowarzyszeniem poszli również społecznicy z innych dzielnic.

- Zgłosili się do nas mieszkańcy Pragi Północ, Woli i Mokotowa. Wszyscy dostrzegliśmy, że złe zarządzanie lokalami usługowymi to problem całego miasta. Szczególnie widać go w dzielnicach. Proszę zobaczyć, jak wygląda ulica Marszałkowska, Targowa czy Puławska - mnóstwo banków, kebabów, sklepów monopolowych i pustostanów – przekonuje Jan Śpiewak.

Społecznicy chcą, by - z budżetu partycypacyjnego sfinansowano audyt, który miałby dotyczyć sposobu gospodarowania lokalami użytkowymi.

- Zakłady źle gospodarują mieniem. Podpisują nieelastyczne umowy, gdzie chodzi tylko o wyciskanie pieniędzy od najemców. Niema mowy również o inwestowaniu w lokale użytkowe. Tak nie można postępować – twierdzi Śpiewak.

Jak dodaje, ze strony władz dzielnic czy miasta brak reakcji. – W centrum handlowym, gdyby dużo lokali było pustych, od razu zostałby zwolniony menadżer. W przypadku miasta brak ruchów reformatorskich i ani jednej próby naprawy takiego stanu rzeczy – ocenia przedstawiciel stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".

Tanie stawki nie kuszą?

O komentarz do sytuacji poprosiliśmy przedstawicieli wywołanych do tablicy ZGN. Ci przypominają, że dysponowanie lokalami użytkowymi miasta obwarowane jest szeregiem przepisów, uchwał i zarządzeń.

- Mowa jest w nich na przykład o tym, że lokale w głównych ciągach handlowych nie mogą być przeznaczone na wynajem poza konkursem, czyli nie można ich poznaczyć przykładowo do najmu w ramach projektu "Lokal na kulturę". Kiedy kryterium najmu jest najwyższa cena, zwycięża najemca, który jest w stanie zapłacić więcej – wyjaśnia Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa urzędu na Woli.

Jak dodaje, w ubiegłym roku kilka lokali przeznaczono na działalność kulturalną. Można było je wynająć za minimalną stawkę. - Nie udało się wynająć żadnego - przekonuje. I dodaje: - Z doświadczeń wolskiego ZGN mogę powiedzieć, że nikt nie jest zainteresowany zamykaniem istniejących lokali i punktów usługowych. Lepiej, żeby były wynajęte, nawet za niższą stawkę, niż stały puste.

"Pustostany to nieatrakcyjne lokale"

W podobnym tonie wypowiada się Śródmieście. – Działamy w ramach określonych uchwał. Przepisy sztywno wyznaczają zasady postępowania przy wynajmie lokali, na przykład nakazują zorganizowanie przetargu lub konkursu ofert i wybór oferenta jedynie przy uwzględnieniu proponowanej stawki czynszu – wyjaśnia Bartosz Skorupa z ZGN Śródmieście.

Idodaje: - W naszych zasobach znajduje się 3000 lokali użytkowych. Pośród nich 300 to pustostany do wynajęcia. Zdecydowana większość lokali to mało atrakcyjne lokale biurowe, piwnice, strychy czy pomieszczenia gospodarcze, na które trudno jest znaleźć najemcę.

Przedstawiciele ZGN z Pragi Północ i Mokotowa nie skomentowali sprawy.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2014 18:01 ~aaaa

  No wreszcie. ZGN-y jedynie administrują degradacją miasta. Doją najemców, ale nie inwestują w budynki. Umowy na max 3 lata i 777kpc dla najemcy. W rynnach rośnie las, dachy ciekną, fundamenty murszeją, okna spróchniały, smród i brud. Stawka remontu zapuszczonego pustostanu - max 300zł.

 • jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 14:06 ~jojo

  hah, od kiedy ZGN-y kreuja polityke czynszowa? Czy to aby nie dzialka wladz gminnych? ;-)

 • mazu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 13:58 ~mazu

  sądzę, że po otwarciu metra przy dworcu wileńskim praga będzie bardziej tętniła życiem - targowa, białostocka, ząbkowska... zresztą już teraz otwiera się tam coraz więcej różnych miejsc (nie mam na myśli kebabów), dzielnicę tez na pewno ożywi remontowana fabryka wódek koneser, gdzie poza loftami i osiedlem mieszkalnym będą pasaże, gdzie turyści i mieszkańcy będą pewnie chętnie wpadać ze względu na postindustialny klimat. ale swoją drogą miasto też powinno się angażować w rozwój pragi i innych dzielnic, żeby te lokale nie stały puste, tylko coś fajnego się tam działo

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 13:38 ~WAW

  POPIERAM !!!!!!!!!! TEN Bajzel na pradze trzeba zmienić !!!!

  przez Lepsze zarządzanie

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 12:15 ~nick

  człowieku nie masz pojęcia to się nie wypowiadaj, w galeriach handlowych (mówię tu o tych 'topowych' nie o galerii targówek) lokale nigdy nie będą stały puste nawet przy najgorszym zarządzaniu. Bo po lokale tam ustawia się kolejka chętnych (po 10 i więcej na jeden lokal); jest w związku z tym ogromna korupcja i oczywiście liczą się układy. Taki menadżer w galerii i członkowie zarządu potrafią dostać bokiem 100 tys. Euro za lokal. Galerie i ulica to dwa różne światy.

 • Kaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 12:00 ~Kaśka

  A Ochota? Weźmy administrację targowiska. Czy to prawda, że do konkursu na administrowanie przystępuje tylko jedna firma od lat? Przetarg jest nie do przejścia dla innej firmy!

 • gag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 11:02 ~gag

  doskonaly pomysł. w innych krajach jest tak, ze władze miasta mają obowiazek zapewnic mieszkancom okreslona powierzchnię sklepową danych sklepow, spozywczych, usług itp. Mieszkam w srodmiesciu (od urodzenia i nie mam zamiaru sie wyprowadzic, bo nie mam dokąd i to skandal, zebym warzywa mogla kupowac tylko u przepędzanej przez straż babci stojącej na rogu. Albo mogę sobie jechać do centrum handlowego 5 km.

 • djhdyh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 10:36 ~djhdyh

  mały sklepik~mały sklepik

  A kto wynajął szachistom luksusowy lokal w Al. Jerozolimskich? Chyba jednak przepisy nie są aż tak sztywne? Ale tak mają tylko nieliczni i wtedy miasto za nic ma przepisy. Lokal na kulturę to zwykła ściema. Na Freta mają całą kamienicę, która przeszła dziwną "metamorfozę". To nie jest lokal na kulturę. To zwykła knajpa z piwskiem, wódą i występami do kotleta. Świetnie, że Panowie nalegają na audyt. W mieście uznaniowego i korupcjogennego prawa miejscowego taki audyt to nadzieja, że "grupa trzymająca władzę" choć trochę przystopuje w owej uznaniowości. Oni świetnie się bawią za nasze pieniądze. Nie ryzykują własnych. Uważają się za bogów zarządzania. Tylko, że nie zakładają własnych biznesów. Nie ryzykują własnych pieniędzy. Oni bawią się majątkiem miasta, które pod ich rządami umiera. Jeszcze im za to sporo płacimy. Do tego tolerujemy UZNANIOWE I KORUPCJOGENNE prawo miejscowe w dziedzinie wynajmu i sprzedaży lokali użytkowych. Gdzie jest uznaniowość tam może być i korupcja a nie tylko niegospodarność. Ta niegospodarność to wynik uznaniowego gospodarowania. Audyt jest konieczny!


  Również lewactwo od Sierakowskiego też dostało superatrakcyjny lokal za smieszne pieniądze. Sztywne przepisy - he, he :)

 • Luiza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 10:31 ~Luiza

  A co, pan śpiewak ma chrapkę na jakiś lokal? To niech staje do konkursu jak każdy inny.

 • zarzadca nieruchomosci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 08:49 ~zarzadca…

  To paranoiczne, aby wynajmujacy naciskał na wynajmujacego, aby ten obnizył czynsz pewnej grupie, eleminujac konkurencje, i uzywał do tego społecznych środków. Audyt nie moze byc narzedziem do obrony z góry przyjetej tezy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »