Informacje

20.04.2015 17:23 "Ratuje ludziom życie"

Chcą legalizacji marihuany.
Znicze w intencji "ofiar prohibicji"

SERWISY:


Pacjenci i opiekunowie chorych zaapelowali w poniedziałek do ministra zdrowia o zalegalizowanie marihuany na potrzeby medyczne. Po południu na protest przed Sejmem przyszło kilkadziesiąt osób. Na koniec udali się przed Ministerstwo Sprawiedliwości, gdzie zapalili znicze w intencji "ofiar prohibicji".

W poniedziałek przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia zgromadzili się pacjenci i opiekunowie osób chorych apelując o legalizację marihuany na potrzeby medyczne.

"Marihuana to potężny lek"

Jedną z osób, które przyszły była pani Aleksandra, mama Julii z zespołem Dravet, odmianą padaczki. Jak mówiła, chce, by rodzice mieli wybór, czy chcą dziecko leczyć marihuaną medyczną. Według niej leki obecnie dostępne w Polsce mają liczne skutki uboczne, o których lekarze nie informują.

Inna wspominała o problemach swojego syna. - Jestem mamą 5,5-letniego Maksa, który w skutek bardzo ciężkiej postaci epilepsji prawie stracił życie. Marihuana medyczna przyszła do nas w momencie, gdy w stanie krytycznym leżał na OIOMI-E i nikt nie dawał mu szansy na przeżycie - mówiła.

Jak twierdzi, udało się sprowadzić do Polski specyfik i dziecko zostało uratowane. – Marihuana to nie jest tylko narkotyk. Jest to potężny lek, który ratuje ludziom życie – zaznaczyła.

Medyczne zastosowanie

Zebranym towarzyszył Janusz Palikot, który zaproponował, by z tabeli środków zabronionych wykreślić żywicę i ziele konopi. Złożył w tej sprawie projekt ustawy w Ministerstwie Zdrowia.

W uzasadnieniu czytamy, że ziele i żywica konopi mają medyczne zastosowania i coraz częściej pojawiają się doniesienia o jej antynowotworowych właściwościach. Co więcej, badania wykazują niewielkie ryzyko zdrowotne związane z przyjmowaniem ziela konopi; jest ona stosowana jako leki łagodzące objawy nieuleczalnych chorób przewlekłych takich jak AIDS czy stwardnienia rozsianego.

W 15 stanach USA legalne

Według Twojego Ruchu używanie preparatów konopi w celach medycznych jest tolerowane i praktykowane w wielu krajach UE; w 15 stanach USA ziele konopi jest hodowane i sprzedawane na zasadach podobnych do farmaceutyków jako tzw. medyczna marihuana. Lider Twojego Ruchu zapowiedział, że jeśli w ciągu 14 dni minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie nada biegu inicjatywie, TR złoży projekt w Sejmie jako projekt poselski.

- Myśmy już projekt w bardzo podobnym brzmieniu składali w swoim czasie, ale mam wrażenie, że teraz powstała taka większość społeczna do zaakceptowania tej marihuany medycznej, że po wielu latach walki Wolnych Konopi (ruch na rzecz legalizacji marihuany), po tych absurdalnych zarzutach wobec Jakuba Gajewskiego (wiceszef ruchu), jest w Polsce przyzwolenie większości opinii publicznej, by tę formę marihuany zalegalizować - mówił Palikot.

Gajewskiemu postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa za sprowadzenie oleju z konopi do Polski.

"Ratował życie jego najbliższych"

Fundacja Krok po Kroku złożyła w resorcie petycję do ministra zdrowia. Wyraża w niej oburzenie sprawą Gajewskiego, który "ratował życie jego najbliższych". Zwraca uwagę, że na tydzień przed postawieniem mu zarzutów Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie ma podstaw do utrzymywania zakazu leczenia marihuaną w Polsce.

"Nie wszystkich nas stać na rodzinny wyjazd zagranicę i podjęcie tam leczenia. Leczymy więc siebie lub naszych najbliższych w Polsce, w poczuciu stałego zagrożenia zatrzymaniem" - czytamy w petycji. Jej autorzy podkreślają, że świat nie kwestionuje leczniczych właściwości substancji zawartych w konopiach i ich skuteczności, "terapie takie są legalnie prowadzone w innych krajach, a w ramach terapii eksperymentalnych także w Polsce, z niestety ograniczoną liczbą schorzeń i pacjentów kwalifikowanych do takiego leczenia".

Legalizację marihuany na potrzeby medyczne popiera także kandydat Demokracji Bezpośredniej na prezydenta Paweł Tanajno. Trzymając paczkę papierosów w ręku mówił dziennikarzom, że państwo zarabia na truciu ludzi i powodowaniu m.in. chorób raka.

- Do tej pory żadni politycy nie byli w stanie wprowadzić zmian w prawie, które byłyby w stanie leczyć za pomocą marihuany skutki palenia papierosów - przekonywał.

Poszli przed Sejm

Po godzinie 16 kilkadziesiąt osób zebrało się przed budynkiem Sejmu.

- Wśród grupy są osoby, które chcą zmian przepisów, tak by nie karano za posiadanie małej ilości marihuany. Jest też kilka osób protestujących w sprawie dostępności leków na bazie marihuany. Manifestujący mają ze sobą transparenty z napisami m.in: "Leczyć, nie karać" czy "Świat leczy marihuaną, Polska nie" - relacjonował Łukasz Jedliński, reporter TVN24.

Manifestacja nie była liczna, protestujący zmieścili się na chodniku, dlatego nie powodowali utrudnień w ruchu.

Później protestujący przenieśli się przed gmach Ministerstwa Sprawiedliwości. - Zapalili tam znicze w intencji "ofiar prohibicji", czyli w osób, które zmarły, bo nie miały dostępu do leków na bazie marihuany. Po godzinie 17 protestujący rozeszli się do domów - podsumował Jedliński.

Import leków z marihuaną

W połowie marca Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. W listopadzie ub.r. - badając skargę konstytucyjną - TK potwierdził, że kryminalizacja posiadania i uprawiania konopi innych niż włókniste jest co do zasady konstytucyjnie dopuszczalna. W toku postępowania podnoszono również problemy wykraczające poza zakres skargi, w tym wykorzystywania marihuany w celach leczniczych - uznał TK. Według niego przebieg rozprawy wykazał, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

Kilka dni wcześniej ministerstwo zdrowia podało, że w ostatnich latach wydało 13 zgód na import docelowy trzech leków zawierających leczniczą marihuanę. Obecnie jeden z tych leków jest już dopuszczony do obrotu w Polsce, dwa pozostałe Centrum Zdrowia Dziecka wykorzystuje w terapii padaczki. Procedura importu docelowego stosowana jest w celu sprowadzenia leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Import realizowany jest na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. Wniosek powinien być potwierdzony przez konsultanta wojewódzkiego lub krajowego z danej dziedziny, a następnie jest kierowany do akceptacji ministra zdrowia. Po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku lekarz może wypisać receptę.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kaziu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 16:04 ~Kaziu

  matiii~matiii

  No jasne... a potem niech się na palą i robia jak "ojciec" zwyrodnialec, który się najarał i zabił córkę (skatował i zabił)

  Najaral sie doplaczy :) Po tym tak wlasnie jest. Malo w tv o tym bylo? Jak typek zbutowal kobiete bez zadnego powodu. Nie chce mi sie pisac wiecej bo zal mi troche takich ludzi.

 • Kazik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 15:47 ~Kazik

  Iwonka, grubo sie mylisz :) Marihuana medyczna to nie cpanie a leczenie a to roznica duza. W ogole nie macie pojecia o tej roslinie a pierdolicie te swoje farmazony tak samo jak Kaczynski cytuje "Ja nie wiem jak ludzie lacza marihuane z konopia" o.O To jest wlasnie przyklad takich ludzi co wogle nie znaja sie na tym a pierdola swoje bzdety "marihuana to cpanie". Zal i jeszcze raz zal mi takich ludzi bo na prawde ta roslina ratuje ludzią zycie a przez takich lbow jak wy bedzie jak jest... Ciekawe jakby twoje dziecko lezalo w szpitalu i mialoby ratowac mu zycie wlasnie ta roslina to co bys powiedziala? "nie bedziecie mojego dziecka narkotyzowac?" Zaloze sie ze bys zmienila swoje nastawienie wlasnie do tego leku jesli by uratowala mu ona zycie.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 19:47 ~piotr


  Iwonka~Iwonka

  Możecie sobie gadać, a Pani Premier powiedziała że nigdy nie dopuści do legalizacji tego narkotyku. A jako lekarz wie co mówi, to żaden środek leczniczy tylko substancja do ćpania!
  za a nawet przeciw~za a nawet przeciw

  Marihuana do celòw medycznych jest dostępna można sprowadzić ją na zamòwienie ale ona jest pozbawiona HTC
  Idź Iwona walnij kielicha, tylko nie rozrabiaj jak film ci się urwie. To normalne przy tym narkotyku.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 19:10 ~jar


  FFF~FFF

  Wydaje się że najbardziej przeciwni Marihuanie są ci którzy nigdy jej nie próbowali, znają tylko alkohol - legalny pomimo iż o wiele bardziej szkodliwy. Nie widziałem jeszcze aby ktoś po maryśce zrobił zadymę... po alko to norma w Polsce. Moje życie, moja sprawa czego sam używam. Ani ja ani moje dziecko nie potrzebujemy ciemnych idiotów ze średniowiecza mówiącego nam jak mamy żyć.
  Booooooo~Booooooo


  Nie widziałeś zadymy po maryście... Fakt, ten koleś co w ubiegłym tygodniu zamordował własne dziecko rzeczywiście zadymy nie zrobił...
  A że sobie regularnie przypalał... No cóż, nikt tak jak tobie pewnie nie mówił, jak ma żyć.


  nie siej propagandy....On był na detoksie nie z powodu marychy tylko twardych narkotyków.a zabijanie po wódzie ci nie przeszkadza?WPROWADZIĆ PROHIBICJE !!!

 • szczery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 14:47 ~szczery

  Konopie indyjskie muszą być łatwo dostępne dla pacjentów , którzy wymagają ich stosowania i z tym każdy rozsądny człowiek się zgodzi, bo po co nagle zmieniać zdanie z powodu ciężkiej choroby w rodzinie , prawda sceptycy?
  Kwestia tylko formy ich dopuszczenia dla potrzebujących, a tu wystarczy wziąć przykład z krajów , które już stosują leczenie marihuaną(Niemcy, Holandia, USA, Kanada itd.)i wprowadzić możliwość uprawy kilku roślin w domu pacjenta(najtańszy sposób pozyskania czystej marihuany), a także wprowadzić konopie w aptekach dla osób nie mających możliwości lub chęci zabawy w ogrodnika(cena wzrasta).

 • Booooooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 10:09 ~Booooooo

  FFF~FFF

  Wydaje się że najbardziej przeciwni Marihuanie są ci którzy nigdy jej nie próbowali, znają tylko alkohol - legalny pomimo iż o wiele bardziej szkodliwy. Nie widziałem jeszcze aby ktoś po maryśce zrobił zadymę... po alko to norma w Polsce. Moje życie, moja sprawa czego sam używam. Ani ja ani moje dziecko nie potrzebujemy ciemnych idiotów ze średniowiecza mówiącego nam jak mamy żyć.


  Nie widziałeś zadymy po maryście... Fakt, ten koleś co w ubiegłym tygodniu zamordował własne dziecko rzeczywiście zadymy nie zrobił...
  A że sobie regularnie przypalał... No cóż, nikt tak jak tobie pewnie nie mówił, jak ma żyć.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 09:47 ~jar  ProcTRAILProcTRAIL

  Tak tak leczy .

  Nagle wszystkie bachory , zaczna się leczyc bo takie życie trujace. Tak tak , dajcie im legalnie poodurzac sie , juz i tak nie umieja realnie myslec i życ w nowych czasach!!!
  Szukam PracySzukam Pracy

  Zapraszam do Holandii, USA i Francji, Panie weź się Pan ogarnij, bo żenada to czytać.
  boss~boss

  Żenada to ogladać coraz wiecej nacpanych gówniarzy łazacych po miastach. Otepiała patologia!!!

  żenada to oglądać nawalonych meneli łażących po miastach i bijących swoją rodzinę.Otępiała patologia!!!MYŚL CZŁOWIEKU!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 09:30 ~jar

  FFF~FFF

  Wydaje się że najbardziej przeciwni Marihuanie są ci którzy nigdy jej nie próbowali, znają tylko alkohol - legalny pomimo iż o wiele bardziej szkodliwy. Nie widziałem jeszcze aby ktoś po maryśce zrobił zadymę... po alko to norma w Polsce. Moje życie, moja sprawa czego sam używam. Ani ja ani moje dziecko nie potrzebujemy ciemnych idiotów ze średniowiecza mówiącego nam jak mamy żyć.

  ojjj bo będzie klaps od biskupa!(popieram,pozdro)

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 09:21 ~Xavery

  Czterystadwadziescia~Czterystadwadziescia

  Mam nadzieje ze jak najszybciej wszystkie stare dziady wyzdychają i będziemy mogli sami decydować o swoim życiu


  Wtedy sami będziecie starzy i dawne kryteria podejmowania decyzji się zdezaktualizaują:) Uważasz, że młodość trwa wiecznie? Skończy się szybciej niż się spodziewasz.

 • kamea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2015 09:17 ~kamea

  Jestem za legalizacją. Ale w sposób cywilizowany - powinne być dostępne np wyłącznie w szpitalach i na receptę wydaną przez specjalistę. A dla chcących ćpać i tak zawsze będą łatwiejsze sposoby na zdobycie innych środków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »