Informacje

25.04.2014 19:32 zamieszanie wokół fundacji

Chcą kontroli NIK w Warszawiance. "Nie stosowali się do ustawy"

SERWISY:

- Od wielu lat Mokotowska Fundacja Warszawianka-Wodny Park nie stosowała ustawy Prawo zamówień publicznych - twierdzi Warszawska Wspólnota Samorządowa. O sprawie powiadomiła Najwyższą Izbę Kontroli.

Wniosek został złożony w czwartek. - W naszej ocenie od wielu lat fundacja nie stosowała ustawy Prawo zamówień publicznych. Poza ustawą wydano najprawdopodobniej 13 milionów złotych - powiedział podczas konferencji prasowej Mariusz Ciechomski z WWS.

"Co zrobiła pani prezydent?"

Według Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, nie zachowano również dokumentów dotyczących wyboru firm wykonujących dostawy, usługi i roboty budowlane na terenie obiektu.

- Urząd Zamówień Publicznych wielokrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy wskazywał, że fundacja nie stosuje prawa zamówień publicznych. Co zrobiła pani prezydent, rada fundacji, gdzie zasiada wiele osób z PO? - pytał Ciechomski.

"Trudno mówić o konsekwencjach"

Przewodniczący rady fundacji przyznaje, że nie stosowano prawa zamówień publicznych. - Poprzedni zarząd fundacji nie stosował zapisów ustawy Prawo zamówień publicznych w przetargach. Podejmował takie działania na podstawie uzyskanej opinii kancelarii prawnej oraz opinii profesora Huberta Izdebskiego, który tworzył ustawę o działalności fundacji - przekonuje Bogdan Olesiński, przewodniczący rady fundacji.

I dodaje, że rada wystąpiła do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wydanie stanowiska w tej sprawie.

- Urząd stwierdził, że powinny być stosowane przepisy ustawy, zarząd fundacji nie chciał się do tego dostosować, więc został odwołany - wyjaśnia Olesiński i dodaje, że wybrano już nowego prezesa, a wybór wiceprezesa "jest w toku".

– Trudno mówić o konsekwencjach prawnych dla członków poprzedniego zarządu, bo działali na podstawie opinii prawnych – przekonuje przewodniczący.

"Prokuratura nie podjęła postępowania"

Bogdan Olesiński informuje, że złożył do prokuratury zawiadomienie, by sprawdzono czy fundacja nie poniosła strat w wyniku działań poprzedniego zarządu.

- Jednakże prokuratura nie podjęła postępowania w sprawie - rozkłada ręce przewodniczący Olesiński i zapewnia, że sukcesywnie wypowiadane są zawierana przez poprzedni zarząd z pominięciem ustawy. Teraz wszystkie postępowanie mają być prowadzone w trybie prawa zamówień publicznych.

Miliony z fundacji na klub

WWS uważa również, że nie została zachowana zasada powszechnego dostępu do środków publicznych przeznaczanych na "wspieranie rozwoju sportu i kultury fizycznej". Według WWS, w ciągu ostatnich lat fundacja przekazała klubowi Warszawianka miliony złotych dotacji: w 2007 - 1, 040 mln zł, 2008 - 1,09 mln zł, 2009 - 92,4 tys. zł, 2010 - 353,8 tys. zł, 2012 - 375 tys. zł. - Inne kluby sportowe nie otrzymały dotacji w takiej mierze - tłumaczył Ciechomski.

Przewodniczący rady Mokotowskiej Fundacji Warszawianka-Wodny Park odpiera ten zarzut. – Statutowym celem fundacji było wybudowanie nowoczesnej pływalni wraz z dostępem do odnowy biologicznej i fitness, oraz wspieranie rozwoju sportu i kultury fizycznej na terenie Warszawy, dzielnicy Mokotów, w szczególności Klubu Sportowego Warszawianka (to jest zapis statutowy) - wyjaśnia Bogdan Olesiński. - Obecna rada, zatwierdziła regulamin, według którego 40 procent środków będzie przeznaczanych na Warszawiankę, a 60 proc. na inne kluby warszawskie – dodaje.

Jak przekonuje, tuż po otwarciu pływalni, fundacja na wsparcie warszawskiego sportu przeznaczała rocznie nawet około 3 milionów złotych. Jednaj potem środki malały. - Ubolewam, że koniunktura nie pozwala nam dotować warszawskich klubów sportowych wyższymi kwotami – podsumowuje Bogdan Olesiński.

su,ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KLKI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2014 15:08 ~KLKI

  połowe polityków platformy zniknie po wyboraCH . KONTROLA JAKA BEDZIE UJAWNI WSZYSTKO . ZACZNIJMY JUŻ IM ZABIERAC PASZPORTY BO UCIEKNĄ ZA GRANICE. WE WSZYSTKIM BEDĄ KONTROLE DOKŁADNE.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2014 09:21 ~Nick

  Tańszych ratowników się tam już nie da zatrudnić, na Warszawiance zarabiają mniej niż na każdym innym basenie w Warszawie. Płaca minimalna, podczas gdy na innych basenach płaca ratownika sięga ok 2 tys. złotych.
  Pozdrawiam, były ratownik Warszawianki.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2014 06:35 ~klki

  skontrolujemy wszystko po wyborach . platforma już si trzsie ze strachu . wiedzą co narobili razem z tuskiem we wszystkim . niech tusk nie mysli że przejdzie mu to płazem . dopiero sie zdziwimy jakie były przekrety i finansowe machloje . kto sie na tym bardzo wzbogacił i gdzie są te pieniądze . korupcjia i złodziejstwo wyjdzie na swiatło dzienne.

 • ozo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2014 22:47 ~ozo

  zlodzieje ta fundacjia to lipa,zobaczcie jak to powstalo wielka afera mitex to budowal i kosztowalo to wiecej niz bylob przeznaczone a potem ukrywanie kosztow nik juz raz tam byl pozdrawiam pracownik tej firmy

 • ja1345

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2014 22:06 ~ja1345

  warszawianka-oraz wodny park warszawianka od lat bezpłatnie wspierają (sp272) obecnie zespół szkół sportowych nr58

 • Kasia Tlałka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2014 21:00 ~Kasia Tlałka

  Tak!
  Chyba będę pierwsza i mam nadzieję, że to ktoś przeczyta!
  Na Warszawiankę chodzę, a właściwie jeżdżę 10 lat (bo z Żoliborz) i wiem już dlaczego za chwile będę musiała zmienić basen. Zastanawiałam się dlaczego od pewnego czasu ręcznik papierowe śmierdzą, a mydło nie nadaje się do mycia. Wprowadzili SUPER ustawę o zamówieniach publicznych i z pewnością wygrywa ten kto będzie najtańszy!!!
  Zmieńcie jeszcze ratowników na tańszych i ludzie zaczną się Wam topić!
  8 lat czystej wody i komfortowego wypoczynku pójdzie ........! bo jakiś baran chce z moich pieniędzy finansować jakiś klubik w mieście!
  Tanio znaczy OSIR i oczywiście byle jak!!!
  Panu Burmistrzowi mieszkańcy Mokotowa podziękują na jesieni.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2014 19:54 ~warszawianka

  ja ubolewam, po raz kolejny, nad błędami "literówkami" w teksie ...błagam zatrudnijcie korektora! Tego się nie da czytać!
  "sukcesywnie wypowiadane są zawierana przez poprzedni zarząd z pominięciem ustawy" lub "Jednaj potem środki"...co tu jest napisane????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »