Informacje

24.03.2016 18:15 Ruszyła zbiórka podpisów

Chcą finansowania in vitro z budżetu miasta. Ratusz odmawia

SERWISY:


7 mln zł w warszawskim budżecie na sfinansowanie zabiegów in vitro dla ok. tysiąca par rocznie postuluje Razem. Lewicowa partia rozpoczęła właśnie zbieranie podpisów pod inicjatywą uchwały rady miasta.

Przedstawiciel Partii Razem Mateusz Olechowski przekonywał podczas czwartkowej konferencji prasowej, że in vitro jest najskuteczniejszą z dostępnych metod leczenia niepłodności. Dlatego - jak mówił - Razem postanowiło zawiązać komitet inicjatywy uchwałodawczej w celu wprowadzenia w samorządzie warszawskim dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro.

- Niestety, wbrew prorodzinnej i socjalnej retoryce z kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zamierza w połowie roku wygasić program refundacji - powiedział. Jego zdaniem to "zostawi bardzo wiele potencjalnych rodzin bez możliwości posiadania potomstwa de facto ze względów ideologicznych".

- My jako Razem się na to nie zgadzamy, dlatego będziemy zbierać 15 tys. podpisów od warszawiaków i warszawianek, żeby rada Warszawy uchwaliła program dofinansowania - wyjaśnił Olechowski.

"Warszawę stać na in vitro"

- Rozpoczynamy dzisiaj naszą akcję, więc rozmowy z partnerami z rady Warszawy są jeszcze przed nami i mamy nadzieję, że do tego ustosunkują się pozytywnie - podkreślił Olechowski. W jego opinii "kilka milionów złotych w skali roku dla budżetu Warszawy to nie jest dużo".

Dodał też, że Partii Razem zależy na wprowadzeniu programu jak najszybciej.

- Mamy nadzieję, że rada miasta się do tego przychyli i już od czerwca będziemy mogli przejść z programu rządowego, który będzie wygaszany, na program samorządowy warszawski - podsumował Olechowski.

Ratusz mówi "nie"

Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza poinformowała PAP, że w budżecie miasta nie ma środków na finansowanie zabiegów in vitro, ponieważ ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie przewiduje wprost możliwości finansowania takich procedur przez samorządy.

- Ustawa daje samorządom jedynie możliwość realizacji programów polityki zdrowotnej. Natomiast podmiotami zobowiązanymi do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych są właściwi ministrowie lub NFZ - powiedziała.

Miasto przekonuje, że z samego faktu, iż inne samorządy wprowadzają finansowanie niepłodności metodą in vitro, nie można wyprowadzić przesłanki do podejmowania tego typu działań przez Warszawę. - Konieczna jest zawsze samodzielna i szczegółowa analiza formalna i merytoryczna – mówi rzeczniczka.

PiS nie przedłuży programu

Wsparcie dla refundowanych ze środków publicznych programów leczenia niepłodności metodą in vitro jest częścią programu Razem, zapisaną w przyjętej przez partię na początku marca Karcie Praw Reprodukcyjnych.

Poprzedni rząd wprowadził "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016". Program ma obowiązywać do końca czerwca 2016 r.

W ostatnich dniach urzędowania poprzedni minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Nowy minister Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

 

Zdjęcie na stronie głównej: PAP / Marcin Obara

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • funkee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 00:50 ~funkee

  O, znowu tytani intelektu nierozumiejący progresji podatkowej i różnicy między dochodem a subwencją. A może dla odmiany napiszecie coś na temat?

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 15:35 ~Normalny

  Zamiast podpisów niech zbierają pieniądze na in vitro .

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 07:33 ~Magda

  No to zobaczymy, kto jest dla ratusza ważniejszy. Mieszkańcy czy rządzący.
  Przypomnę, dla Częstochowy ważniejsi są mieszkańcy.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 07:30 ~sss

  mieciu~mieciu

  Razem nie otrzymuje na razie dotacji z budżetu Państwa.

  Na razie, to słowo klucz.
  Nie bój. Dostaną, dostaną, z odsetkami.

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 07:28 ~wyborca

  Zandberg~Zandberg

  Na co Razem wyda 14 mln dotacji ?


  75% na podatek!

  Przecież to ich główny postulat, by bogaci płacili 75%. Będą mieli możliwość zaświecenia przykładem i uwiarygodnienia swojego programu i swojej uczciwości :))

 • Gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2016 23:58 ~Gosia

  Ja dzieci naturalnie mieć nie mogę,więc skoro rząd nie chce Dac dofinansowania do in vitro to ja nie chcę aby moje pieniądze z podatków szły na program 500zl na dziecko. Dlaczego mam płacić za czyjeś dziecko a odbierają mi możliwość abym miała własne!!

 • Zandberg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2016 21:57 ~Zandberg

  Na co Razem wyda 14 mln dotacji ?

 • mieciu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2016 21:31 ~mieciu

  Razem nie otrzymuje na razie dotacji z budżetu Państwa.

 • Pitja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2016 21:27 ~Pitja

  euro sojuz długo nie pociągnie, wszyscy chcą dofinansowania na wszystko, tylko normalnie już nie można zarabiać - smutne

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2016 19:29 ~Rafał

  Razem ma tyle kasy niech finansują powiedzmy 75% z tego co z budżetu dostają bo chyba takie slogany głosili by najbogatsi tyle podatku odprowadzali
  Ale to tyczy się innych jak to z politykami bywa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »