Informacje

29.10.2018 08:12 interpelacja radnej

Chcą ekranów na przebudowanej Wołoskiej. "Nieustanny huk"

SERWISY:

Jak bumerang wraca sprawa budowy ekranów wzdłuż wyremontowanej ulicy Wołoskiej. Miejska radna alarmuje, że okoliczni mieszkańcy skarżą się na huk i hałas. Urząd odpowiada, że konieczna jest kolejna analiza sytuacji.

Chodzi o odcinek Wołoskiej pomiędzy Racławicką a Woronicza.

"Mieszkańcy nieruchomości leżącej na tej ulicy, z uwagi na ogromny ruch kołowy i tramwajowy mieli być chronieni przed nadmiernym hałasem ekranami akustycznymi, które stanowiły element projektu wykonawczego, ale zostały pominięte. Urządzeń chroniących mieszkańców nie wybudowano, mimo że późniejsza analiza porealizacyjna wykazała znaczące przekroczenia norm hałasu" - przypomina Katarzyna Kostyra, radna miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Cichy asfalt

Mieszkańcy skarżą się, że ich apele zostają bez odpowiedzi, a radna chce, by byli chronieni "przed nieustannym hukiem, który wywiera negatywny wpływ na życie i zdrowie osób zamieszkujących ten teren".

Jak już pisaliśmy, Wołoską poszerzono w 2015 roku. W projekcie początkowo były ekrany, ale pomysł ich stawiania w środku miasta spotkał się z krytyką. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych wystąpił więc o nową decyzję środowiskową, dotyczącą ochrony przed hałasem. Zamiast ekranów zastosowano tzw. cichy asfalt.

Zgodnie z decyzją środowiskową, rok po zakończeniu inwestycji drogowcy sprawdzili poziomu hałasu. I analizy rzeczywiście wykazały przekroczenie norm.

Urząd miasta twierdzi jednak, że te dane nie są miarodajne.

Nadmierna prędkość i Marynarska

"W przeprowadzonych analizach nie można było uwzględnić bowiem bardzo istotnych czynników mogących mieć wpływ na poziom emisji hałasu" - przekonuje teraz w odpowiedzi na interpelację radnej Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Jako pierwszy powód podaje większy ruch na Wołoskiej, na który wpływ mają remonty w innych miejscach na Mokotowie, między innymi na Marynarskiej.

Druga sprawa to przekraczanie prędkości przez kierowców na Wołoskiej. "Wartości prędkości wyraźnie  przekraczają poziom dopuszczalny, co istotnie wpływa na poziom emisji hałasu i co może zostać zmienione dzięki zastosowaniu elektronicznego ruchu nadzoru" - wyjaśnia Kaznowska.
I dodaje, że Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zwrócił się w maju ubiegłego roku do Biura Ochrony Środowiska w ratuszu o przeprowadzenie ponownej analizy po zakończeniu prac na Marynarskiej i wprowadzeniu ograniczeń prędkości.

"Dopiero uzyskane w ten sposób wyniki będą mogły stanowić podstawę do podejmowania niezbędnych działań" - zaznacza wiceprezydent Warszawy.

Zielona ściana

Większość mieszkańców skarży się na hałas, ale część z nich jest przeciwna stawianiu ekranów. Zwracają uwagę, że są inne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Taki projekt powstaje na Ochocie. Przy Wawelskiej tworzona jest "zielona ściana". To bariera stworzona z roślin (drzew i krzewów), która ma odgrodzić mieszkańców reprezentacyjnego fragmentu Starej Ochoty - Kolonii Staszica i Kolonii Lubeckiego - od uciążliwego hałasu i zanieczyszczeń spowodowanych sąsiedztwem bardzo ruchliwej ulicy Wawelskiej.

Zielony szpaler zaplanowano wzdłuż Wawelskiej (po stronie północnej) na odcinku od Grójeckiej do al. Niepodległości.

Z pomysłem do urzędników przyszli mieszkańcy. W kwietniu, ponad dwa lata po zakończeniu konsultacji społecznych w tej sprawie, ZOM ogłosił przetarg na realizację projektu.

ZOBACZ ARCHIWALNE MATERIAŁY O WOŁOSKIEJ:

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lokalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2018 22:55 ~lokalny

  Dobre sobie! Oczywiście skarżą się mieszkańcy tylko jednej strony tego odcinka Wołoskiej, bo przecież ci po drugiej stronie oraz reszta z innych odcinków nigdy by na to nie wpadła, żeby budować tam ekrany. Ponoć to za sprawą tych mieszkańców (Mówi się, że w tych willach mieszka towarzystwo z PRL WSW) ten odcinek nie był poszerzony (przez dzisięciolecia generował korki). Kuriozum! Zrobiono szeroką drogę od strony centrum do skrzyżowania z Racławiką i od skrzyżowania z Woronicza w stronę galerii mokotów, ale z jakiegoś powodu odcinek Racławicka-Woronicza pozostał nietknięty. Oczywiście do czasu - czyli 2015. Idąc tym tokiem rozumowania, powinno się całą Wołoską obstawić ekranami a następnie Żwirki, Grójecką, Niepodległości, itd.

 • waldus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2018 09:57 ~waldus

  tez tam mieszkam~tez tam mieszkam

  Jak można było zbudować autostradę w dzielnicy gdzie mieszka tyle starszych osób.


  Z biedy i głupoty w jednym panie. Mimo wszystko krótkoterminowo taniej jest zbudować jedną monstrualną trasę przelotową z dzielnicy A do B, niż wybudować cały logicznie połączony system i siatkę mniejszych ulic jak np na Manhattanie.

 • tez tam mieszkam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2018 09:24 ~tez tam mieszkam

  Jak można było zbudować autostradę w dzielnicy gdzie mieszka tyle starszych osób.

 • Woronicza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2018 07:12 ~Woronicza

  Ograniczenie prędkości i fotoradar, ewentualnie przeznaczyć jeden pas na parkowanie, a nie ekrany w centrum miasta.

 • asfdate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 22:50 ~asfdate

  Ekrany miały być po zachodniej stronie ulicy dając wyciszenie mieszkańcom około 20 domów w zabudowie szeregowej. Po przeciwnej stronie ulicy, na której nikt nie planował ekranów, jest około dziesięciu bloków z około 300 mieszkaniami. Dlaczego plebs ma żyć w hałasie a jakiś "wpływowy" w ciszy ??? Jak się dowiem gdzie mieszka ten wpływowy to będzie miał naprawdę głośno i żaden ekran mu nie pomoże.

 • Wołoska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 22:41 ~Wołoska

  Też tam mieszkam i też nie chcę żadnych ekranów. Nie !!! Sąsiedzi!!! Zbierzmy się i przeciwstawmy temu absurdowi !!!

 • andrewk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 22:05 ~andrewk

  Radogost~Radogost

  Tak, miasto wybudowało autostradę i teraz dzielnie zmaga się z problemami, które stworzyło. Ruchy miejskie mówiły, żeby zrobić 2x2 a nie 2x3, nie wycinać setek drzew, ale prosamochodowe misie w ratuszu wiedziały lepiej. No to teraz mamy to co mamy.
  wolanski~wolanski


  Dla ciebie to są "prosamochodowe misie", a dla mnie to są rowerkowi szaleńcy zwężający ulice gdzie się tylko da i likwidujący miejsca parkingowe.
  Precz z glabami~Precz z glabami

  100/100
  ewiotuoier~ewiotuoier

  To ja poproszę o listę tych zwężonych gdzie się da ulic i proszę ją zestawić z listą poszerzonych i nowych ulic. Jak na razie to zwężono tylko Świętokrzyską i na tym koniec. A poszerzono kilkanaście i jeszcze sporo zbudowano.
  Adas z przedszkola nr 4~Adas z przedszkola nr 4

  A ty tak powaznie? E.. I Swietokrzyska zwezono, matko jedyna. Straszne Tamka? Rowerkoza niszczy wszystko. No tak nic nie widac bo jak sie jedzie trzeba byc skupionym. Dookola pelno dzikich.

  Dziki to jak wcześniej ktoś napisał przechodzą na Wilanowskiej ale że na Tamce też to nie wiedziałem. Ale skoro jest to jedyna ulica którą rzeczywiście zwężono to chyba nie jest tak źle.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 21:21 ~Nick


  Olek~Olek

  Huk nie może być nieustanny.
  Ewa~Ewa

  Chyba , ze jest nieustanny

  Z definicji huk nie może być nieustanny. Ale w mowie potocznej i czarne jest białym. Huk jest zjawiskiem dość gwałtownym i krótkotrwałym. Może zamienić się np kanonadę jeśli będzie często się powtarzał. Może chodziło o ryk? Też może być gwałtowny i może być także nieustanny? Ale huk?

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 20:54 ~rowerzysta

  Są trzy pasy? Super. Jeden dla rowerów, drugi dla autobusów, trzeci dla samochodów. Kilka fotoradarów po drodze i będzie miodzio!

 • urban

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 19:49 ~urban

  Kolejna miejska autostrada, to kolejni mieszkańcy, którzy uciekną poza miasto przed hałasem.
  A poza miastem słaba komunikacja, więc pozostanie tylko jazda samochodem, co oznacza jeszcze więcej pojazdów, presję na poszerzanie kolejnych ulic i jeszcze większy hałas.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »