Informacje

31.08.2017 19:58 członkowie rady społecznej

Chcą doprowadzenia
Gronkiewicz-Waltz na komisję

SERWISY:


Rada Społeczna przy komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji zapowiedziała w czwartek, że złoży wniosek do komisji o doprowadzenie na jej obrady prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Rada wystosowała też oświadczenie w obronie lokatorów kamienicy przy Poznańskiej 14.


- Będę wnioskowała o to, żebyśmy na najbliższym spotkaniu rady złożyli taki wniosek o doprowadzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz do komisji weryfikacyjnej - powiedziała podczas konferencji pod stołecznym ratuszem Iwona Łukasik z Rady Społecznej przy komisji weryfikacyjnej. Liczy, że komisja się do tego wniosku przychyli.

Łukasik dodała, że "jest wielką farsą, że pani prezydent za pieniądze wszystkich warszawiaków wynajmowała sobie drogie kancelarie prawnicze".

"Karygodne zachowanie"

Rada Społeczna wydała oświadczenie w sprawie - ich zdaniem - karygodnego zachowania pełnomocników miasta podczas środowego posiedzenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Pełnomocnicy: Bartosz Przeciechowski i Zofia Gajewska zadawali lokatorom pytania m.in. o zadłużenie lokali, za co zostali wykluczeni przez przewodniczącego Patryka Jakiego.

Oświadczenie w obronie lokatorów odczytał Marek Jasiński z Rady Społecznej.

- Zachowanie pełnomocników Prezydent było niedopuszczalne. Odebraliśmy je jako próbę zastraszenia świadków, którzy będą publicznie ujawniać przebieg dzikiej reprywatyzacji, która działa się za przyzwoleniem władz miasta. Wyrażamy solidarność z mieszkańcami kamienicy przy ul. Poznańskiej 14, jak również z tymi, którzy w przyszłości będą wzywani przed Komisję - napisali przedstawiciele Rady.

- Zdajemy sobie sprawę, że złożenie zeznań jest ogromnym przeżyciem dla osób, które doświadczyły nieludzkiego procederu czyszczenia kamienicy, dlatego tym bardziej należy negatywnie ocenić postawę miasta i pełnomocników, którzy zamiast pomóc gnębionym lokatorom próbują ich dyskredytować, ujawniając w niedopuszczalny sposób dane wrażliwe - podkreślają społecznicy.

Sprawa pełnomocników

Ich zdaniem, "Hanna Gronkiewicz-Waltz oprócz niezwłocznego stawienia się przed Komisją powinna odpowiedzieć na pytanie, kto dopuścił do tego, że pełnomocnicy ratusza z zewnętrznej kancelarii dysponowali podczas rozprawy danymi wrażliwymi na temat osoby przesłuchiwanej. Dane te nie były związane z procesem reprywatyzacyjnym?"

RS napisała w oświadczeniu, "że pełnomocnicy są bardzo hojnie wynagradzani z budżetu m.st. Warszawy. Niezrozumiała jest ich postawa, która zamiast dążyć do wsparcia osób poszkodowanych oraz walki o skradziony majątek miasta, służy zastraszeniu bezbronnych mieszkańców, którzy na skutek decyzji władz miasta znaleźli się w dramatycznej sytuacji życiowej".

Katarzyna Matuszewska z RS powiedziała, że "od ponad 10 lat wmawia się ludziom, którzy walczą z mafią reprywatyzacyjną, że są patologią, roszczeniowcy, alkoholicy, nie płacą, bezrobotni i dlatego mieszkają w tych mieszkaniach, tych kamienicach".

Sytuacja osobista bez znaczenia

Zdaniem Matuszewskiej w środę podczas posiedzenia komisji reprywatyzacyjnej pełnomocnicy miasta próbowali udowodnić przesłuchiwanej lokatorce Annie Thomas, że "ponieważ miała problemy finansowe i czasem zalegała z czynszem, to nie jest wiarygodna, jeżeli chodzi o kwestie reprywatyzacji".

- Sytuacja osobista ludzi, którzy są w tych kamienicach, nie ma większego znaczenia. Fakt jest faktem, że miasto było okradane, że wszyscy byliśmy okradani - powiedziała działaczka.

- Nie pozwolimy, żeby lokatorzy byli przeczołgiwani w budynku ministerstwa (sprawiedliwości) na oczach kamer, tak jak to miało miejsce podczas 10 ostatnich lat - dodała.

Zdaniem Anny Thomas, lokatorki Poznańskiej 14, szokujące jest to, że obce osoby znają jej wrażliwą sytuację domową. - Wczorajsze wystąpienie mecenasów ratusza było ostrzeżeniem dla wszystkich kwaterunkowców, którzy będą stawać w sprawie reprywatyzacji. Chcieli ich zastraszyć - powiedziała.

Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej powiedział, że lokatorzy, "którzy idą do urzędu rozmawiać, biorą środki uspokajające, bo idą na terytorium wroga, bo są poniżani i upokarzani". Ikonowicz twierdzi, że postawa pełnomocników miasta na środowej radzie była "odwzorowaniem postawy burmistrzów i urzędników miasta".

Konferencja spontanicznie zamieniła się w demonstrację pod stołecznym ratuszem. Przedstawiciele Rady i lokatorzy krzyczeli: "Hańba" oraz "Lokatorzy to nie towar.

Zobacz też protest lokatorów przed budynkiem przy Noakowskiego 16:


PAP/md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bxpcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 16:23 ~Bxpcd

  wawa~wawa

  Rada Społeczna przy komisji weryfikacyjnej, jak za komuny Inspekcja robotniczo-chłopska. Nawet twarze podobne.

  No twarze mysleniem nieskalane. Do politruka jakiegos pasuja jak malo kto. Dobra zmiana to komuna bis w rozkwicie. Jak bym znowu byl mlody. Tylko ja nie chcialem juz tego przezywac

 • skalpelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 15:11 ~skalpelek

  Twarze członków komisji to prawdziwe twarze ludzi w ich wieku. Gorzej jest z twarzami urzędników miejskich. To zastanawiające, że im dłużej jest się urzędnikiem, tym młodszym się staje. Ogromną forsę przeznaczają na poprawienie swojej urody. Obejmując urząd byli brzydotami o krzywych wielkich nosach, szczerbaci i z trzema podbródkami. Po kilku latach widzimy młodzieńców i młode damy. To efekt działań takiej forsy, o którą nie zapyta nigdy urząd skarbowy. Zapyta o domy, samochody itp. Dlaczego nie zapyta o piekielnie drogie operacje plastyczne i zabiegi upiększające. To ogromna forsa! Skąd ją mieli?

 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 14:36 ~Witold

  Prezydent m.st. Warszawy robi co może, aby wykluczyć przewodniczącego z prac Komisji, która z każdym kolejnym analizowanym przypadkiem reprywatyzacyjnym odsłania patologie jakie miały miejsce w Warszawie.

 • Prezes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 13:57 ~Prezes

  HGW przekazała prawnikom dane wrażliwe o lokatorach z Poznańskiej 14.

 • Kackodan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 12:38 ~Kackodan

  wysocki~wysocki

  To wszystko nic nie da.Szkoda czasu.PIS już 2 lata rządzi i nikt z tych podejrzanych nie siedzi,nikt.Ściema.

  Bo podejrzani mówią, że nie uznają tego rządu, sejmu i tendencyjnych wyroków sądowych. I nic im nie można zrobić.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 11:38 ~Piotr

  Droga Pani hgw Pani zaniechania kosztowały nas miliardy złotych.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 11:26 kubat

  Zaczęli zadawać niewygodne pytania więc komisarz jakiś ich wyprosił. Ot, kompletny obraz stosunku "dobrej zmiany" do prawa i praworządności.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 11:08 ~Krzysztof

  HGW bezprawnie przekazała wrażliwe dane mieszkańców z Poznańskiej 14 swoim prawnikom.

 • Wolność i demokracja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 11:01 ~Wolność…

  Mietek~Mietek

  Jak im sie nie podoba, niech wynajmą od kogoś innego. Wolny rynek, i tyle. A ten koles niech sie wezmie do roboty i zarobi na wlasne mieszkanie.

  Wolny rynek cudzą własnością ? Dom nie należy do tych lokatorów.

 • Dyletanci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 10:58 ~Dyletanci

  waws~waws

  A co niby HGW ma powiedzieć przed to komisją. Obuduje się prawnikami co najwyżej powie że nie pamięta lub miała od tego ludzi. Śmieszna komisja która jak widać nic nie może - a na końcu się skończy tym że przez lata będą toczyły się sprawy sądowe o odszkodowania za decyzje owej komisji. Obejrzałem obrady kilka razy jakoś nie widzę sprawiedliwości. Wyciągną jakiegoś światka lub lokatora który z deficjencji jest zainteresowany w swojej sprawie i słyszymy jak przewodniczący mówi frazesy o prawie i nic z tego nie wynika.

  Te frazesy świadczą tylko o tym, że przewodniczący nie ma pojęcia o prawie, podobnie jak jego promotor, minister sprawiedliwości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »