Informacje

06.02.2019 19:36 "przejęty przez powstańców"

Chcą, by Srebrna 16
znów była zabytkiem

SERWISY:


Prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli, a zarazem poseł PO Michał Szczerba zapowiedział złożenie wniosku o ponowne wpisanie budynku przy Srebrnej 16 do gminnej ewidencji zabytków.

O swoich planach mówił podczas konferencji prasowej. Przedstawił też historię XIX-wiecznego budynku przy Srebrnej 16.

Należał do Maurycego Bormana i mieściły się w nim zakłady mechaniczne "Bormann, Szwede i spółka". Podczas wojny - jak mówił poseł - budynek przy Srebrnej 16 był związany ze zgrupowaniem AK Chrobry II, a w dokumentach powstańczych nosił nazwę placówka Karbochemia. - Był to budynek zajęty przez powstańców warszawskich, budynek broniony, budynek, w którym ginęli żołnierze - mówił poseł PO.

"Nowe światło na sytuację prawną"

Szczerba zaprezentował też akt notarialny - umowę użytkowania wieczystego gruntu i odpłatne przeniesienie własności budynku przy ul. Srebrnej 16 - z 1995 roku między Skarbem Państwa a Fundacją Prasową "Solidarność" (w 1995 r. Fundacja zostaje głównym udziałowcem w nowo powstałej spółce "Srebrna"). W dokumencie wskazano, że "nabywca ma obowiązek utrzymywać budynek w należytym stanie, a w razie jego zniszczenia lub rozbiórki ma obowiązek jego odbudowy".

- Ten dokument rzuca nowe światło na sytuację prawną budynku Srebrna 16. To nie jest pytanie w tej chwili, jak wysoko zabudować i czy rozbierać. W opinii Towarzystwa Przyjaciół Woli ten budynek stanowi wartość historyczną, zabytek i - zgodnie z umową - nie może zostać rozebrany, a to oznacza, że żadna inwestycja w jego miejscu nie może zostać realizowana - mówił Szczerba.

W 2010 roku wojewódzki konserwator zabytków przekazał informację do ratusza, że budynek administracyjny fabryki "Bormann, Szwede i spółka" jest w wykazie gminnej ewidencji zabytków.

"Ta sprawa bulwersuje"

Cztery lata później zarząd spółki Srebrna złożył wniosek o usunięcie budynku przy Srebrnej 16 z gminnej ewidencji zabytków. Pod pismem podpisali się ówczesny prezes spółki Kazimierz Kujda i członkini zarządu Janina Goss. Do dokumentu dołączono opinie Jakuba Lewickiego, w których stwierdza on m.in., że "wartość historyczną budynków przy Srebrnej 16 należy ocenić jako zerową" oraz że "nie są znane żadne wydarzenia historyczne związane z budynkiem".

Jak stwierdził Szczerba, w jednej ze swoich opinii z 2014 roku Jakub Lewicki informuje, że opiera się na różnych projektach, w tym na "projekcie konstrukcyjnym schodów ewakuacyjnych w budynku firmy Srebrna". Z kolei w oświadczeniu z 31 stycznia 2019 r. Lewicki (który w marcu 2017 r. został Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków) pisze, że nie był inicjatorem wykreślenia budynku z ewidencji zabytków, lecz jedynie autorem opinii dotyczącej oceny wartości zabytkowej budynku, a "w przedstawionych mu materiałach nie było informacji, że właścicielem jest spółka Srebrna, ani też nie wiedział nawet o istnieniu tej spółki".

W sierpniu 2015 roku Srebrna 16 została wykreślona z gminnej ewidencji zabytków.

Wniosek o ponowny wpis

- Ta sprawa bulwersuje, ale Towarzystwo Przyjaciół Woli współdziałając ze środowiskiem zgrupowania AK Chrobry II nie pozostawi tego bez jakichkolwiek działań. Obiecujemy, że złożymy w najbliższych dniach wniosek o ponowny wpis budynku Srebrna 16 do gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy - oświadczył Szczerba.

DZIAŁKA PRZY SREBRNEJ 16:

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ole

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 17:21 ~ole


  Wata szklana~Wata szklana

  Zabytki to na Starym Mieście. Teraz byle rudera to zabytek, koszt remontu, aby szkarada szpeciła miasto to marnowanie czasu i pieniędzy. Miasto ma się rozwijać, a nie być muzeum samym w sobie - rozebrać i wybudować coś co służy i nie pochłania kosztów (nie koniecznie pod kontrolą pana K). PS - taka sytuacja: przyjezdny zobaczy taką kamienicę i powie "o rany, ale fajny zabytek". A cha, już to widzę.
  Xavery~Xavery

  Dowcip polega na tym, że na Starym Mieście nie ma zabytków. To atrapa. Dlatego tak istotne są te prawdziwe resztki zabytków które się ostały, te "rudery" które tak wyszydzasz.
  Cha!
  :)


  Chodzi o to, zeby zachowac to, co tworzylo to miasto od dziesiecioleci i nadawalo mu charakter. Inaczej za 20-30 lat Warszawa bedzie wygladac jak mieszanka betonu i szkla jakich sa setki na calym swiecie.

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 16:16 ~Tomasz

  Zgody na budowę wielu inwestycji w Warszawie były wydawane za łapówki.

 • owmnwl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 15:12 ~owmnwl

  Z innej beczki. Ubolewam, że w polskich miastach, a w Warszawie szczególnie, nie dosć, że wiele starych kamienic, willi, albo było opuszczoncych albo nie przetrwało do dzis m.in. przez bezkarnych i bezczelnych deweloperów to jeszcze te, które przetrwały często otrzymały najbardziej tandetne okna pcv... Wsie również straciły dawny czar. Nie bierzemy przykładu z wielu krajów europejskich, gdzie stara architektura, nawet adaptowana do współczesnego życia, zachowała dawny styl.

 • komedia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 14:34 ~komedia

  Wokół powstaje pełno wieżowców.

 • inwestycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 13:58 ~inwestycja

  Poseł Kierwiński mówił "niczego tu nie wybudujecie".

 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 12:38 ~Roman

  Po 1945 wzniesiono nowy fragment budynku, oraz przebudowano całą elewację.

 • Towar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 12:09 ~Towar

  Budynek wzdłuż Srebrnej został odbudowany.

 • Ja nie mogę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 12:04 ~Ja nie mogę

  tom~tom

  Widzę że dla tego pana szczerby ważne są tylko rozgrywki polityczne, a nie dobro miasta, możemy mieć nowy niezwykły wieżowiec na miejscu tych ruder nie przedstawiających żadnej wartości architektonicznej, to nie, nie będzie bo chodzi o to aby dokopać komuś

  MOŻEMY ? My, to znaczy kto ?

 • wuzetka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 11:35 ~wuzetka

  Dotychczas w tym miejscu przewidywano zabudowę do 60 metrów wysokości.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 11:33 ~Xavery

  Wata szklana~Wata szklana

  Zabytki to na Starym Mieście. Teraz byle rudera to zabytek, koszt remontu, aby szkarada szpeciła miasto to marnowanie czasu i pieniędzy. Miasto ma się rozwijać, a nie być muzeum samym w sobie - rozebrać i wybudować coś co służy i nie pochłania kosztów (nie koniecznie pod kontrolą pana K). PS - taka sytuacja: przyjezdny zobaczy taką kamienicę i powie "o rany, ale fajny zabytek". A cha, już to widzę.

  Dowcip polega na tym, że na Starym Mieście nie ma zabytków. To atrapa. Dlatego tak istotne są te prawdziwe resztki zabytków które się ostały, te "rudery" które tak wyszydzasz.
  Cha!
  :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »