Informacje

27.06.2014 13:44 Profesor komentuje wyniki kontroli

Chazan odpowiada Rzecznikowi Praw Pacjenta. "Co z prawami dziecka?"

Dyrektor Chazan skomentował częściowe wyniki kontroli Rzecznika Praw Pacjenta w szpitalu Św. Rodziny. RPP zarzuca mu naruszenie praw pacjentki, której odmówił aborcji. - Kontrolujący, mimo moich pytań, nie odnieśli się do zagadnienia prawa dziecka jako pacjenta - odbija piłeczkę Chazan.

W czwartek RPP przedstawił częściowe wyniki kontroli jaka jest prowadzona w szpitalu Św. Rodziny - czytaj więcej.

W piątek, w poranku TVN24, Rzecznik Praw Pacjenta mówiła o swoich wnioskach.

- Doszło do naruszenia prawa pacjentki do informacji i prawa do sprzeciwu o opinii lub o orzeczeniu lekarza, ponieważ w dokumentacji medycznej nie było tego wpisu, który powinien być zgodnie z prawem, informującego o tym, że ta pacjentka ma przede wszystkim prawo do usunięcia ciąży – powiedziała Krystyna Kozłowska.

Zaznaczyła, że na razie zakończyła się tylko część kontroli.

Rzecznik zapowiedziała już w czwartek, że jeżeli będzie miała już orzeczenie o naruszeniu praw pacjenta, będzie występowała do organu założycielskiego o wyciągnięcie konsekwencji służbowych. Jak mówiła, wnioski trafią także do NFZ, a Fundusz może je wziąć pod uwagę przy prowadzonej przez siebie kontroli i nałożyć na placówkę karę np. finansową do 2 proc. wysokości kontraktu.

Chazan pyta o "prawa dziecka jako pacjenta"

Prof. Bogdan Chazan nie zgadza się z wnioskami RPP. Twierdzi, że do naruszenia prawa pacjentki nie doszło. Mówi, że nie znał ani lekarza, ani placówki, która mogłaby dokonać aborcji, więc nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Kontrolujący, mimo moich pytań, nie odnieśli się do zagadnienia prawa dziecka jako pacjenta. Na moje pytanie, czy kontrolujących to będzie interesować, pani odpowiedziała, żebym nie dyskutował na ten temat. Przez cały czas kontroli nie byłem poproszony o odpowiedź na żadne pytania, o żadnye wyjaśnienia – mówił dyrektor Chazan w rozmowie z reporterką TVN24.

Dodał, że jego zdaniem zostało naruszone jego prawo do obrony.

Kontrole po decyzji dyrektora

Prof. Bogdan Chazan, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Ta decyzja wzbudziła kontrowersje. Kontrole w szpitalu Chazana prowadzą Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i stołeczny ratusz.

lata/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • takajedna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2014 13:34 ~takajedna

  Gdy mam ubezpieczenie zdrowotne i trafiam do szpitala z ktorym NFZ podpisal kontrakt na pelen zakres ginekologicznych swiadczen medycznych, to w tym szpitalu maja obowiazek wykonac mi wszystkie niezbedne dla mojego zycia i zdrowia procedury medyczne zgodne z prawem.

  NFZ podpisal kontrakt ze szpitalem "Chazana" na pelen zakres ginekoligicznych swiadczen medycznych, wiec w tym szpitalu mieli psi obowiazek wykonac - zgodna z prawem - procedure przerwania ciazy.

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 16:59 ~jaa

  Sprawa jest prosta: gdyby ta kobieta naprawdę chciała zrobić aborcje bez problemów, to poszłaby do innego szpitala - każda kobieta w ciąży wie, że prof. Chazan tego nie zrobi.

 • ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 01:34 ~ann

  Co z prawami dziecka?? a co z prawami kobiet?! czy jak to kosciol lubi widziec zywymi inkubatorami. Taka kobieta nie cierpi? Nie bedzie miała traumy? wiedzac ze urodzi naprawde chore dziecko lub moze juz je miec martwe w lonie...dla mnie to za wiele ...tacy prolife

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2014 23:47 ~ciekawy

  A czy płód o którego sumieniu mówi "doktorek" płacił składkę zdrowotną?, czy kobieta z uszkodzonym płodem płaciła. Kto doktorkowi płaci? Płód czy kobieta ze swojej składki??? "doktorek" powinien zostać księdzem a nie lakarzem!!!

 • Henry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2014 04:50 ~Henry

  Jestem za Wami Polacy w Polsce. Smutno na to patrzec. Ciesze sie ze w miare opuscilem ten kraj. Mniej nerwow, mniej ciemnoty i zabobonow. Juz nawet na wakacje nie chce mi sie tam jechac.

 • Dragonfly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 00:03 ~Dragonfly

  Jakie to prawa dziecka? Kościół nie uznaje dzieci przed urodzeniem! Jak kobieta poroni nawet w 8 miesiącu, to nie ma szans na katolicki pochówek, wiec ktoś tu kreci. Z jednej strony to dziecko i jego prawa a z drugiej płód który nie ma prawa być pochowane...
  Powiedział tu ktoś ze to nie byłaby aborcja ze względu na zdrowie matki bo ona jest zdrowa jak koń, po pierwsze nie udostępniono ci cwaniaku dokumentacji medycznej tej pacjentki wiec nie wiesz czy jest zdrowa czy nie, poza tym co ze zdrowiem psychicznym?
  Denerwuje mnie tez wypowiadanie się ze aborcja to zabijanie, ale jak umiera i matka i płód to już nie jest zabójstwo na kobiecie?

 • KOBIETA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 12:14 ~KOBIETA

  Sprawa jest prosta:
  jesli mam upawnienia do swiadczen zdrowotnych NFZ, to zaden z pracownikow sluzby zdrowia pracujacych za forse NFZ (czyli rowniez za moja forse) NIE MOZE MIEC PRAWA DO OGRANICZANIA MOICH UPRAWNIEN wg wlasnego widzimisie (np.powolujac sie na Deklaracje Wiary). I to mi panstwo polskie ma obowiazek zagwarantowac (czyli faktyczny dostep do naleznych mi swiadczen zdrowotnych) !!!!!!!!!!!

  Zatem w panstwie prawa nie moze byc tolerowana przez panstwo sytuacja, ze ginekolog odmawia:
  - przepisania srodkow antykoncepcyjnych albo hormonalnych (np. po wycieciu jajnikow),
  - przeprowadzenia aborcji w przypadkach prawnie dopuszczonych.

 • narodzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 09:15 ~narodzona

  oalalalala~oalalalala

  Tym wszystkich zwolenników zabijania mienarodzonych przypowminam: twoja matka cię nie zabiła, pozwoliła ci żyć. To choćby z tego powodu nie powinniście krytykować lekarza który nie chciał zabić dziecka.


  Bo miała wybór, i bardzo jej za to dziękuję. Właśnie za to jestem jej wdzięczna i doskonale wiem, że to była tylko jej decyzja, a nie przymus.
  Jestem za wyborem.

 • ciekawedwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 22:59 ~ciekawedwa

  "Dodał, że jego zdaniem zostało naruszone jego prawo do obrony" - Pan doktor ma problem z tym, że nikt nie zapytał się go o zdanie. A co z prawami pacjentki, które złamał?

 • Sylwia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2014 21:32 ~Sylwia

  "Profesorek" teraz broni się za wszelką cenę. Nie ma wytłumaczenia dla faktów. Powinien wskazać lekarza, który dokona aborcji i tyle! Teraz powinien zrezygnować z zawodu, by nie robić krzywdy innym. Niech idzie do kościółka i pomodli się za aborcje wykonane w młodości, bo jak widać sumienie nie daje mu spokoju... Kim on jest, by decydować za kobietę?! Jestem matką 3 dzieci i jeżeli pojawiło by się podejrzenie,że urodzę wielowadowe skazane przez wady na śmierć lub ciężkie upośledzenie, to nie zastanawiałaby się, poddałabym się aborcji! Wielki szacunek dla kobiet, które rodzą takie dzieci, ale to troszkę jakby masochizm...z całym szacunkiem...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »