Informacje

25.04.2019 17:00 miasto jest nasze

"Chaos parkingowy osiągnął zenit". Proponują wyższe opłaty i większą strefę

SERWISY:


Większy obszar objęty strefą, wyższe kary i stawki za parkowanie w ścisłym centrum, droższe abonamenty dla mieszkańców. To najważniejsze propozycje "Nowego Ładu Parkingowego dla Warszawy", który ma poprawić warunki parkowania w stolicy. Propozycje przedstawiło w czwartek Miasto Jest Nasze.

- Mamy sytuację, w której z parkowania w Warszawie nie jest już zadowolony nikt. Nie są zadowoleni kierowcy, którzy nie mogą znaleźć miejsca parkingowego i ciągle na to narzekają. Nie są zadowoleni mieszkańcy, bo mają wykupiony abonament, a nie mają gdzie stanąć. Nie są zadowoleni piesi, którzy muszą się przeciskać się przez chodniki zastawione samochodami - rozpoczął czwartkową konferencję Jan Mencwel, szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Ten system zbankrutował dlatego, że przez lata nie wprowadzane żadnej zmiany. Nie robiono nic, by poprawić sytuację. Od 10 lat dysponuję analizą, którą miasto samo zamówiło - wynika z niej, że strefy płatnego parkowania należy rozszerzyć - dodał.

Mencwel zauważył, że jeśli chodzi o parkowanie, popyt przerasta podaż, czego najlepszym dowodem fakt, że jest więcej wydanych abonamentów niż miejsc w strefie.

Marcin Chlewicki z MJN przedstawił propozycje na poprawę sytuacji podkreślając, że są tańsze i skuteczniejsze niż planowany przez miasto system e-parkowanie, który pochłonie miliony. Aktywiści apelują o radykalne powiększenie strefy (m.in. Bemowo, Bielany, Żoliborz, Targówek, Pragę Południe, Ochotę i Mokotów aż po Wilanów), wydłużenie godzin obowiązywania strefy od 8.00 do 20.00, utworzenie droższej strefy śródmiejskiej (pozwoli na to wchodząca w życie we wrześniu nowelizacja ustawy). - Urealnienie stawek zapewni rotację miejsc, w rezultacie ich większą dostępność - dowodził Chlewicki.

W Śródmieściu taryfa miałaby wynosić: 6 zł pierwszą godzinę oraz czwartą i kolejną, 7 zł za drugą godzinę, oraz 8 zł za trzecią godzinę.

Wyższe kary za brak biletu

MJN zaproponował także wyznaczenie strefy czystego transportu w rejonie Starówki (podobna została wprowadzona w Krakowie) i wyższe kara za brak ważnego biletu. - Proponujemy 225 złotych. Obecna opłata - 50 złotych - jest bardzo niska. Dla porównania: za brak biletu w komunikacji płacimy dziś 266 złotych - dowodził Marcin Chlewicki. Stowarzyszenie postuluje również podwyższenie ceny abonamentu do 10 złotych miesięcznie z 30 złotych rocznie, jakie obowiązują dziś.

Jan Mencwel zauważył, że większa dostępność miejsc to większy komfort dla kierowców i pieszych (bo mniej zastawionych chodników), ale także mniejszy smog z aut, bo według badań drogowców nawet 30 procent ruchu w centrum generują kierowcy szukający miejsca parkingowego.

bako/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2019 09:51 ~der

  lupus71~lupus71

  PARKING PRAWEM NIE TOWAREM


  dokładnie. inaczej można by też obłożyć opłatami korzystanie ze ścieżek rowerowych, chodników i ławek na ulicach. wszystko im się w piniądz zamienia. a gdzie idą podatki z akcyzy samochodowej i paliwowej?

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2019 09:50 ~der

  oki~oki

  Jakiś zmasowany atak zaściankowych trolli dzisiaj na forum. :)

  Oczywiście uważam, że pomysł dobry. Cały świat wie, że to jedyny rozsądny kierunek w którym powinno się podążać. Tylko trolle bezrozumnie krytykują, bo wyobrażają sobie chyba że auta będą piętrowo się na parkingach ustawiać. No ale taka praca, siać ferment.


  skąd wy się bierzecie, ja nie rozumiem. pojedź do Monachium, ścisłe centrum z centrami handlowymi, wszędzie parkingi podziemne i piętrowe, a nie ulice obstawione samochodami. u nas natomiast z systemu parkowania zrobiono narzędzie poboru kasy, a nie porządkowania parkowania, stąd masz jakieś parkuj i jedź na obrzeżach i żadnych parkingów podziemnych, poza parkingami centrów handlowych. miasto te pieniądze przeżera na inne cele.

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2019 09:40 ~der

  Nie dla samochodów~Nie dla samochodów

  1.Likwidacja miejsc parkingowych
  2.Wyższe opłaty - 20 PLN/h parkowania
  3.Parkowanie w miejscu niedozwolonym - 500 PLN
  4. Ulice 3-pasmowe zmniejszone do 2-pasmowych
  5. Więcej transportu publicznego 24h
  6.Zakaz wjazdu dla ciężarówek.
  7.Zakaz wjazdu dla diesli
  8.Ścieżki rowerowe po każdej stronie ulicy

  Tylko ze czarny lud nie jest na to gotowy :(  daj czarnemu ludowi wynagrodzenia jak w unii, to będzie gotowy. a jak pójdziesz do sklepu po bułki, to niech cię wyślą do hurtowni na hulajnodze, bo zakaz wjazdu dla diesli, czyli praktycznie wszystkich dostaw.

 • alegorias

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 20:18 ~alegorias

  Fajnie jest zagłosować na PO której jedynym pomysłem jest podwyżka albo zwężenie ulic...!
  Gratuluje wyboru warszawiakom ! hahahahaha

 • Stary Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 19:40 ~Stary Warszawiak  stary Warszawiak~stary Warszawiak

  Zapraszam na ul. Solec na Powiślu gdzie żeby zrobić rowerzystom skręt w lewo w Tamkę podzielono ulicę linią przerywaną na dwie części i przy okazji zlikwidowano kilkadziesiąt miejsc parkingowych dla mieszkańców zmieniając sposób parkowania z ukośnego na równoległy. a że wkoło budynki są stare bez garaży podziemnych i nie ma żadnych parkingów bo po prostu nie ma miejsca. zrobiono armagedon z parkowaniem.ale co tam rowerzyści mogą skręcać w Tamkę tyle że nikt tamtędy nie jakoś nie jeździ, rowerzystów na lekarstwo za to ochoczo na swoich rowerach mkną chodnikami i spróbuj się odezwać, zwrócić uwagę. i gdzie mają parkować mieszkańcy ? pod stadionem po drugiej stronie.co się zatem dziwicie że parkują gdzie się da.
  trustory~trustory

  Ale to miasto ma ci fundować miejsce parkingowe, bo mieszkasz w starym budynku? Może trzeba było się zastanowić zanim się tam wprowadziłeś.
  ndof~ndof

  A może on tam mieszka od 60 lat i zdążył zapłacić miastu tyle podatków, że wystarczyłoby na urządzenie 20 miejsc do parkowania?
  A może trzeba było się zastanowić przed napisaniem podobnej głupoty? łatwo ci przychodzi najeżdżanie na innych...

  Dokładnie, mieszkam w Warszawie od zawsze, jestem Warszawiakiem z dziada pradziada, moi przodkowie budowali to miasto a ja je odbudowywałem, mieszkania nie kupiłem tylko je odziedziczyłem, więc proszę mi nie pisać że nie mam praw ! ŻADNA SIŁA nie zmusi mnie do rezygnacji z poruszania się po mieście samochodem, po prostu jestem za słaby i za stary i nie wsiądę na rower, pieszo nie dojdę, auta elektrycznego sobie nie kupię a żeby gdziekolwiek dojechać na umówiony czas muszę mieć samochód. Ale mam jedno pocieszenie oni też kiedyś będą starzy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 19:36 ~kubat

  real~real

  W ostatnich wyborach tzw. ruchy miejskie dostały od mieszkańców Warszawy 3% głosów. Tym samym mieszkańcy pokazali gdzie mają pomysły tych ruchów. A ci ciągle przedstawiają propozycje przy których moqą się ogrzać i stworzyć wrażenie że coś robią. Niech władze tego miasta wezmą się za budowę parkingów a nie gadanie. Nie żyjemy na księżycu. Jakoś żaden z właścicieli marketów nie wpadła na pomysł budowy samych sklepów bez parkingów. No dziwni są jacyś.

  Widocznie ze słupków jest większa prowizja niż z parkingów.

 • czerniaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 17:48 ~czerniaków

  warszawiak~warszawiak

  Dziękujemy PO za ciągłe korki i brak miejsc do parkowania.
  Tak to jest jak się pozwala na carsharing mimo że nie wybudowało się nowych miejsc do parkowania...
  ale tak macie jak wybraliście...
  Miłego wdychania smogu...!


  Dokładnie tak jest - Od kiedy wprowadzi te auta na wynajem to trudno zaparkować auto w stolicy.
  To chyba wiadome że pozwolono tak dużej ilości aut na parkowanie , zapomniano przez swoje nieudacznictwo o wybudowanie nowych miejsc...
  Tak to jest jak oddaje się stolicę w ręce PO...Najważniejsze jest LBGT i deweloperka.

 • Gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 17:29 ~Gosc

  Kto może pomyślał o tym, że rozszerzenie strefy na kolejne dzielnice przyniesie kolejnych mieszkańców dzielnic, którzy parkują samochody przed swoimi domami i jedyne co się zmieni to tylko, że będą musieli płacić za miejsca, za które do tej pory nie płacili (abonamentu)? Bo nie wydaje mi się, żeby osoba jadąca do Mokotowa nie mogąca zaparkować w okolicy celu pojechała zostawić samochód na Bemowo.

 • idiokracja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 16:51 ~idiokracja

  A co na ten temat mają do powiedzenia i zaproponowania starszaki z przedszkola nr 6?

  Ratusz chętnie przyjmie ich pomysły.

 • sama prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 16:42 ~sama prawda

  Normalny mieszkaniec~Normalny mieszkaniec

  Jaki jest sens promowania pomysłów stowarzyszenia, dla postulatów którego warszawiacy w ostatnich wyborach samorządowych wyrazili nogami swoją opinię na poziomie błędu statystycznego (2%)? I jaka jest wiarygodność osób których kandydat (pani Glusman) w kampaniii prezydenckiej miasta jechały po kandydacie Trzaskowskim i PO (jako min piewcach nepotyzmu) a po wyborach bez sprzeciwu i z chęcią objęła w ratuszu stanowisko dyrektora z wolnej ręki, bez przetargu (i doświadczenia które normalnie jest wymagane). Zostawcie błagam partie kanapowe na kanapie z ich szklanką sojowej latte i nie promujcie tych durnych pomysłów- bo w Warszawie popiera je skrajna mniejszość.


  100/100

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »