Informacje

21.12.2011 06:50 żydowskie święto świateł

Chanukowe świece w centrum

SERWISY:

Rozpoczęła się Chanuka - żydowskie święto świateł. Pierwszą chanukową świecę zapalił we wtorek na warszawskim placu Grzybowskim naczelny rabin Polski Michael Schudrich w asyście wiceprezydenta miasta, Włodzimierza Paszyńskiego. Chanukowa instalacja pojawiła się też przed PKiN.

- Chanuka jest dla Żydów symbolem walki o ich wiarę. Chcemy też w ten sposób podziękować Bogu za jego pomoc i obecność - powiedział podczas uroczystości Michael Schudrich.

Zapalane na placu chanukowe świece to budzący nadzieję, symboliczny ogień - mówił wiceprezydent Włodzimierz Paszyński.

Na pl. Grzybowskim zabrzmiały tradycyjne pieśni żydowskie w wykonaniu chóru Clil. Potem świętujący zostali zaproszeni do Synagogi im. Nożyków, gdzie mogli spróbować chanukowych potraw - placków i pączków z konfiturą. Po uroczystości goście udali się na Chanuka Party, zorganizowane przez Gminę Żydowską w Warszawie.

8 dni obchodów

Chanuka trwa 8 dni. Warszawska Gmina Żydowska zaplanowała na ten czas imprezy i spotkania z rabinami. W środę ma się odbyć wieczór muzyczny z rabinem Tysonem Herbergerem, a w sobotę - wieczór gier chanukowych.

Świeca symbolem chanuki

W tym roku Chanuka przypada od 20 do 27 grudnia. Podczas trwającego osiem dni święta każdego dnia na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku Żydzi zapalają jedną świecę. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne.

Święto świateł zostało ustanowione po zwycięstwie Machabeuszy nad Grekami. Grecki władca Antioch IV, zdobywając wcześniej Jerozolimę, zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu. Po pokonaniu najeźdźców w grudniu 164 roku przed Chrystusem Żydzi ponownie poświęcili Świątynię Jerozolimską, gdzie podczas najazdu grecki król wprowadził kult jednego z hellenistycznych bóstw.

PAP//mz

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zgoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 09:43 ~zgoda

  samooraj- zgadzam się z Tobą . Wydaje mi się , że jesteśmy wyjątkowo tolerancyjnym narodem. Aż za bardzo, co wykorzystują cwaniaki wszelkiej maści

 • samooraj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 19:08 ~samooraj

  do mm

  Jeszcze raz
  Życzę Wszystkim Wesołych Świąt Wszystkich i Wszelkich jakie mamy po sąsiedzku.

  Twoja krew i sentymentalizm są więc przeciwnością mojej mieszanki. Moja jest niczym bajaderka, w której brakuje chyba tylko okruszków Inuitów. Właśnie dlatego mieszkam w Polsce i chcę być Polakiem. Właśnie dlatego Polska jest dobrym miejscem na życie, bo tacy jak ja mogą sobie powiedzieć jestem tym i tu, i już. Nie chodzę systematycznie do żadnej świątyni, a gościnnie zachodzę do różnych. Łatwość z jaką mogę to robić jest zaletą Polski. To pozytywnie odróżnia też Polaków od mnóstwa narodów na ziemi. Nie wiem gdzie w Polsce zabrakło ci możliwości przeżywania Świąt po twojemu i według twojej religii, jakiejś dziwnej chrześcijańskiej bez Bożego Narodzenia. Tu w każdym miejscu każdy duchowny może poprosić o możliwość udziału w ceremoniale i uczestniczyć w kształtowaniu formy świętowania. Zdecydowanie o to łatwiej w Polsce, niż gdzie indziej na świecie. Ktoś tu na forum słusznie zauważył, że postawienie nawet tymczasowej kapliczki z Matką Boską w Izraelu, z pewnością skończyłoby się szybszym i większym problemem niż jakakolwiek analogiczna demonstracja innej religijności w Polsce w dzielnicy Polaków katolików. Jeśli nawet polscy prawosławni zgłaszają żale, to zapytam się retorycznie, czy polscy prawosławni znają sytuacje rosyjskich katolików w Rosji zdecydowanie zdominowanej przez prawosławie??? Głoszenie jakichś tez, jakoby Polska była religijnie nietolerancyjna jest właśnie najlepszym dowodem na to, że głoszący takie brednie nie zna świata. Pod względem tolerancji religijnej w Polsce jest naprawdę bez zciemy bardzo dobrze i wie to każdy, kto ruszył cztery litery i poznał konflikty religijne, jakie trawią prawie cały świat, np. bliskie Bałkany, bliską Rosję, czy trochę odleglejszy ale Bliski Wschód. Problemy religijne Europy Zachodniej pozornie laickiej są tez zdecydowanie nie mniejsze niż te w Polsce.

  W Polsce jest dobrze.

  Dlatego jeszcze raz

  Życzę Wszystkim Weso

 • mm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 14:31 ~mm

  do samooraj

  Tylko jedno małe sprostowanie, mnie z żydami nic kompletnie nie łączy, ani więzy krwi ani sentymentalizm. Po prostu bronię ludzkiej wolności do obchodzenia sobie takich świąt jakie chce. Sama jestem zupełnie innego wyznania, choć w 100% Chrześcijańskiego ( nie mylić z Katolicyzmem ), więc uważam, że skoro narzuca mi się poniekąd zwyczaje i obrzędy Bożego Narodzenia to dlaczego by nie Hanukah? Skoro jest wolność religijna i wyznaniowa to dlaczego Katolicy mieliby być lepsi, bardziej uprzywilejowani w swoich tradycjach od chociażby Żydów czy innych wyznań? kto powiedział, że Polska to kraj Katolicki???? ja się z tym poglądem nie zgadzam...

 • meloman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 10:49 ~meloman

  WIĘC WYOBRAŻ SOBIE ŻE JEST ICH 400 TYS
  TYLU ŻYDÓW BYŁO W WIEDNIU W 1930 ROKU.

 • samooraj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 18:35 ~samooraj

  do mm

  W oficjalnych komercyjnych mediach jest zupełnie inaczej niż piszesz. Obrzędy katolickie są przedstawiane często sarkastycznie i cynicznie jako tandetny folklor, obrzędy innych religii najczęściej są przemilczane, zaś obrzędy żydowskie przedstawiane są na piedestale jako jedyne najmądrzejsze, najpiękniejsze i gustowne.

  Wszystkie obrzędy religijne są ciekawe, ładne i potrzebniejsze człowiekowi niż kody zachowania i zabawy np. na dzisiejszych imprezach dla celebrytów.

  Jeśli zaś chodzi o wspominanie hitlera przy tej okazji, to już wasze natręctwa i fobie naprawdę chore. Czy każdy temat i wszystko musi być sprowadzone do zagłady. Nie uważam tego czasu za odpowiedni na takie tematy, ale skoro sam wywołujesz upiory, to musisz wiedzieć, że w dwóch najokropniejszych totalitarnych ustrojach, faszyzmie i komunizmie, Żydzi też mieli swój duży udział i ideologiczny, i finansowy, i twórczy. Dokładniej finansując rodzący się faszyzm i ideologizując komunizm. Wielu Żydów komunistów zrealizowało też swoje pomysły twórcze doprowadzając do zbrodni nie mniejszych niż hitler. Ale dość o tej kanalii w tych dniach, bo to chore do kwadratu na własne życzenie tak sobie opluwać święta takimi typami. Zresztą święta nakładające się szczęśliwie w czasie.

  Życzę Wszystkim Wesołych Świąt Wszystkich i Wszelkich jakie mamy po sąsiedzku.

 • złożoność świata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 18:22 ~złożono…

  To jedźmy do Izraela chwalić Jezusa Chrystusa i dzień jego narodzin! "Bo czym był różnił się Hitler od wszystkich nietolerancyjnych ludzi" . Dlaczego człowiek biały , heteroseksualista , katolik z założenia jest nietolerancyjny a murzynek , homoseksualista a w szczególności Żyd to sama dobroć i miłość? Przestańcie ludziom robić wodę z mózgu. Ludzie są dobrzy albo źli i to też zależy od sytuacji . W tej chwili u władzy są bardzo , bardzo źli ludzie . Dla pieniędzy i władzy zrobią wszystko żeby skłócić ludzi . To jest kolejny przykład . Trzeba szanować zwyczaje danego kraju . Niestety prezydent tego kraju jest jak widać nie nasza i pogardza mieszkańcami tego miasta .

 • niereformowalnykatol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 18:21 ~niereformo…

  Wszystkie żydowskie środowiska, jak i sami Żydzi strasznie plują na gojów zarzucając im tak zwany antysemityzm, nietolerancję, ksenofobię, więc proponuję KOCHANI BRACIA ŻYDZI zacznijmy zmieniać świat, my Goje zaczniemy od siebie, wy Żydzi od siebie, skoro tak wiele jest w Polsce symboli religijnych żydowskich, oraz wszędzie propaguje się symbole Waszych świąt, choćby takie jak w tej chwili namiastkę kandelabru Menora, to proponuję na znak pojednania postawcie przed ścianą płaczu w Izraelu figurkę Matki Boskiej Maryji, a my Goje Polacy będziemy Was odwiedzać i modlić się wraz z Wami, za Wasz i nasz ciężki los, w czasie późniejszym pomyśleć możemy o Kościele Rzymsko Katolickim w Jerozolimie, i szeregu pielgrzymek katolickich do ziemi świętej, więc jak KOCHANI BRACIA ŻYDZI, zmieniamy ten świat???

 • WESOŁYCH

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 17:52 ~WESOŁYCH

  Cenzura w tvnwawa , nie puścili mojego komentarza.

  Dlaczego naród i obrządki izraelskie są tak propagowane i nagłaśniane w Naszym kraju?

  Dlaczego mam sie czuć jakbym mieszkał/żył w Izraelu a nie w Polsce?

  Jest tak dużo kultur i narodowości zamieszkujących nasz piękny kraj a tu tylko Izrael i jego ciężki los. Ograbiony Izrael , skrzywdzony przez cały świat.

  WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
  DUŻO PREZENTÓW DLA WSZYSTKICH.

 • mm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 17:46 ~mm

  Do samooraj
  To nie chodzi o to czy wolę czy nie ale jak czytam w komentarzach, że Chanuki są bee a te same osoby pieją z zachwytu nad Bożym Narodzeniem to się w tym doszukuję braku tolerancji i nazizmu :))) Bo czym się różnił Hitler w swoich poglądach od tych wszystkich nietolerancyjnych ludzi? jedynie tym, ze miał odwagę i charyzmę by swoje poglądy wcielać w życie a współcześni ludzie z jego poglądami jedynie potrafią na forach opluwać innych i ew na ulicy wypowiedzieć jakieś niewybredne komentarze w drodze do domu z balangi. Ot i cały to obraz Katolika Patrioty...

 • Moko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 17:30 ~Moko

  Piękne ale Chanuka nigdy nie była istotnym świętem dla Żydów!!! To jest amerykański wymysł, który został wymyślony na potrzeby gwiazdkowej konsumpcji!!! Nie wiem dlaczego mamy się do tego dostosowywać. To tak jakby Chrześcijanie hucznie obchodzili dzień św. Hieronima . Bzdura i komercha.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »