Informacje

21.12.2015 20:17 instytut zrealizuje plan naprawczy

Centrum Zdrowia Dziecka dostanie 100 mln zł na spłatę długów

SERWISY:


- Centrum Zdrowia Dziecka otrzyma 100 mln zł wsparcia z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformował resort skarbu. Minister Dawid Jackiewicz podpisał umowę. Środki przeznaczone będą przede wszystkim na restrukturyzację zadłużenia.

Umowa, na mocy której Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie otrzyma 100 mln zł wsparcia, niebędącego pomocą publiczną z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na restrukturyzację zadłużenia, którego skala mogłaby zagrozić sprawnemu funkcjonowaniu Instytutu. Wsparcie będzie stanowiło również wkład w realizację projektów infrastrukturalnych w zakresie modernizacji pozwalających w przyszłości na obniżenie kosztów jego działalności.

Plan naprawczy

- Dzięki wsparciu Skarbu Państwa Instytut zrealizuje plan naprawczy, niezbędny do kontynuowania działalności medycznej. Zależało nam, by umowę sfinalizować jeszcze w tym roku, by mali pacjenci i ich rodzice mieli pewność, że ważne i symboliczne miejsce na medycznej mapie kraju będzie dalej istniało - podkreśla minister Jackiewicz.

Wsparcie dla IPCZD z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców jeszcze w lipcu zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Mówiła, że analogiczne środki otrzymają również: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

"Plan kilkuletni"

Na początku listopada resort skarbu poinformował, że podpisano umowę, na mocy której Centrum Zdrowia Matki Polki otrzyma 100 mln zł wsparcia.

Wniosku o udzielenie wsparcia dotychczas nie złożył warszawski Instytut Matki i Dziecka. Jednak, jak poinformowało PAP biuro prasowe instytutu, placówka zamierza wystąpić o środki na restrukturyzację i obecnie opracowuje biznesplan.

- O środki ubiegamy się jako ostatni, bowiem nie mamy zadłużenia publicznego, więc składamy wniosek w drugiej kolejności. W przeciwieństwie do placówek, które nie spłacają zobowiązań na bieżąco, my chcemy opracować skuteczny plan kilkuletni, który pozwoli nam nie tylko wziąć pożyczkę, lecz także efektywnie ją spożytkować i bezproblemowo spłacić - wyjaśnia Instytut.

200 mln zadłużenia

Centrum Zdrowia Dziecka jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Instytut realizuje świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży z zakresu lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego oraz rehabilitacji.

IPCZD od dwóch lat prowadzi program restrukturyzacyjny; w 2012 r. placówka ta miała ok. 200 mln zł długów.

W lipcu informowaliśmy, że neurolog Marek Bachański dostał zakaz leczenia medyczną marihuaną. W kwietniu odbył się happening w sprawie legalizacji narkotyku.


PAP/ło/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kamyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2015 21:49 ~kamyk

  Ten szpital nigdy nie powinien mieć długu, on powinien być ponad wszystkim. Wie to każdy człowiek który miał styczność z tym szpitalem i mósiał swoje dziecko oddać pod opiekę tym którzy tam niosą pomoc.

 • DżonyŁoker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2015 21:16 ~DżonyŁoker

  Proszę ratujmy ten szpital. To dla naszych kochanych dzieci. Ludzie czy jest coś bardziej cennego nisz zdrowie i życie naszych dzieci..?? Nie ma! Dzieci są bezbronne i najważniejsze!!!

 • cristo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2015 21:03 ~cristo

  Nie dadzą obiecanych darmowych leków więc pieniądze są spałtę

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »