Informacje

03.10.2012 20:32 KŁOPOTY FINANSOWE SZPITALA

Centrum Zdrowia Dziecka
ogranicza przyjęcia pacjentów

SERWISY:

NFZ nie zapłacił Centrum za tzw. nadwykonania - poinformowała PAP. W związku z tym szpital ograniczył przyjęcia do czterech klinik. Fundusz zaznacza, że za pierwsze półrocze już zapłacił.

Chodzi o kliniki chorób metabolicznych, immunologii, gastroenterologii oraz otolaryngologii. Bez ograniczeń udzielane będą świadczenia ratujące życie. Natomiast w każdej z nich, tygodniowo świadczeń nie otrzyma kilkudziesięciu zapisanych wcześniej pacjentów.

Jak powiedział PAP rzecznik CZD Paweł Trzciński, zapłata za nadwykonania, którą Narodowy Fundusz Zdrowia powinien przekazać Centrum, wynosi ponad 7 mln zł. Dodał, że pracownicy Centrum będą zawiadamiać telefonicznie pacjentów o tym, że świadczenia nie zostaną udzielone w tym roku.

NFZ: "Już zapłaciliśmy"

Późnym wieczorem pojawiła się odpowiedź. Według rzecznik prasowej mazowieckiego oddziału NFZ Wandy Pawłowicz informacja rzecznika CZD wprowadza opinię publiczną w błąd. Jak poinformowała PAP Pawłowicz, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Fundusz, przekazał już do Centrum 5,2 mln zł za nadwykonania. Dodała, że jest to kwota wynikająca ze zbilansowania świadczeń niewykonanych i nadwykonań CZD, w I półroczu 2012 r.

Plan ratunkowy

Centrum Zdrowia Dziecka ma poważne kłopoty finansowe. Dyrektor, prof. Janusz Książyk przekazał 21 września do resortu zdrowia plan naprawczy tego instytutu. Jego wdrażanie ma rozpocząć się jesienią, a pierwsze efekty zmian mają być widoczne już na przełomie 2012 i 2013 roku.

Program zakłada, że wynik finansowy CZD będzie miał wartość dodatnią od 2015 r. Przewiduje obniżenie kosztów wynagrodzeń przez m.in. likwidację wybranych stanowisk pracy czy ograniczenie umów cywilno-prawnych. Oszczędności z mają wynieś 6,6 mln złotych w ciągu dwóch lat. Oznaczają jednak likwidację 90 etatów.

PAP/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mama Olgi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 08:40 ~Mama Olgi

  Tydzień temu moja córka opuściła ten fantastyczny szpital. Dziecko po wypadku, nieplanowane, pobyt ponad miesiąc.Zwykli lekarze leczyli dziecko na przeziębienie, nie zauważyli zlamanego kręgosłupa ... Dziękuje wszystkim wspaniałym pracownikom neurochirurgii za opiekę :-)

 • solidarna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 19:44 ~solidarna

  Co to znaczy NADWYKONANIA w przypadku leczenia chorych dzieci? To może te "nadwykonane" od razu dusić poduszką i NFZ wyjdzie na swoje, a Arłukowicz dostanie order? Nie o taką Polskę walczyłam!

 • Patryk123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2012 20:00 ~Patryk123

  ja czekam na przyjęcie od lipca ciekawe czy zostanę przyjęta ?

 • ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 23:10 ~ojciec

  To teraz gdzie my bedziemy leczyc nasze dzieci jak oni nam zamkna czd?

 • bia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 19:23 ~bia

  a dla więźniów to jest

 • batman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 11:55 ~batman

  Nie ma co biadolić - wszyscy zachłysneliśmy sie kapitalizmem - ale każdy powie a czemu nie przecież w komunie nic nie było
  A no było - w każdej podstawówce był stomatolog i pielęgniarka - do przychodni szło sie z marszu bez zapisów do lekarza dowolnej specjalizacji
  A teraz nie dośc że i państwowa służba zdrowia to i prywatna , płacicie ZUS i prywatnie sie ubezpieczacie i nadal jest problem - pomyślcie w czym rzecz może odgadniecie prawde.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 11:46 ~jan

  podatnik~podatnik

  Proszę podać stawkę kontraktów lekarzy w CZD i info czy szpital zmniejszy z powodu przyjęć chorych wypłaty!! Wypisuje się wynagrodzenia etatowych pracowników ale pomija się kontrakty. 20-30 tyś za pracę w godzinach i normach miesięcznych przeciętnego pracownika to stawka lekarska.

  lekarz ma zarabiać za to co robi ! to złodzieje i mordercy z NFZ powinni ponieść konsekwencje nie zapłącenia za usługi z które wziąli od nas pieniądze ! a nie płacą szpitalom bo sobie najpierw wypłacają pensje premie i nagrody

 • Bródno rulezz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 11:36 ~Bródno rulezz

  Dajcie spokój z tym leczeniem - niech nam wybudują skocznie narciarską na stadionie narodowym - po co leczyć dzieci jak jest tyle bzdur na które można wywalać kase.
  W przyszłym roku bedziemy mieli deptak nad Wisłą czyli bulwary za 120 milionów złotych i tym powinniśmy żyć.
  A jak nie To Jarek nam pomoże albo ojciec dyrektor zrobi zrzutkę może

 • pacjentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 11:11 ~pacjentka

  Minister "uśrednił" koszt leczenia pacjenta, czy to dużego czy to małego. Ale leczenie małego kosztuje więcej bo przecież maluch potrzebuje dodatkowych rzeczy np pieluch czy specjalnej aparatury. Poza tym w CZD są leczone bardzo rzadkie przypadki, które często wymagają kilku operacj a nie jednej. A "uśredniony" pacjent przechodzi jedną operację. Więc NFZ płaci za 1 a kto ma zapłacić za pozostałe przeprowadzone operacje??? Leczenie ciężkich chorób kosztuje. Nie bez powodu przyjeżdżazją tu dzieci z całej Polski a nie lądują w swoich lokalnych umieralniach.

 • tuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 10:50 ~tuba

  podatnik~podatnik

  Proszę podać stawkę kontraktów lekarzy w CZD i info czy szpital zmniejszy z powodu przyjęć chorych wypłaty!! Wypisuje się wynagrodzenia etatowych pracowników ale pomija się kontrakty. 20-30 tyś za pracę w godzinach i normach miesięcznych przeciętnego pracownika to stawka lekarska.


  No, to właśnie dlatego, że dobrzy lekarze tam pracują, to CZD jest droższe w utrzymaniu niż standardowy szpital powiatowy.
  Dzięki temu, że ci dobrzy lekarze dostają tam dużą kasę (i słusznie! Jesli mają takie umiejętnosci mogliby wyechać na zachód i dostawac 2-3 razy więcej niż te 20-30 tys. miesięcznie - znam takich, co tak własnie zrobili) to nasze dzieci mogą być skuteczne zdiagnozowane i leczone w Polsce. W wielu trudnych przypadkach jest to jedyne miejsce, gdzie w Polsce te dzieci moga byc leczone.
  Jestem za podniesieniem płacy dla dobrzych lekarzy! I niech Państwo na to daje kase, bo to jest przyszłość naszych dzieci!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »