Informacje

07.12.2011 20:08 Autorzy projektu remontu Dworca centralnego krytykują reklamę

"Cena sweterka ważniejsza od estetyki"

SERWISY:

Od reklam, które 2 grudnia niemalże całkowicie zasłoniły Dworzec Centralny zdecydowanie odcinają się autorzy projektu remontu dworca.

Architekci w liście otwartym skierowanym do władz miasta i PKP, pytają jak to możliwe, ż

e zapadła decyzja o umieszczeniu na odświeżonych elewacjach ogromnych reklam.

- Celem remontu było przywrócenie pierwotnego charakteru Dworca po 30 latach dewastacji i zaniedbań, przy jednoczesnym dostosowaniu, na ile to było możliwe, do współczesnych standardów i potrzeb – przypominają członkowie Towarzystwa Projektowego.

Nie było reklam

Warszawiakom nie dane było nacieszyć się

widokiem czystego Dworca Centralnego. Ten jakże charakterystyczny warszawski budynek zginał za reklamami wbrew projektowi – pisze Towarzystwo. - Bez zgody odpowiednich służb miejskich, konsultacji, niezgodnie z zatwierdzonym projektem, w sposób arbitralny, nie można podejmować decyzji co do wyglądu i charakteru takiego budynku, w tym zasłonięcia go w całości reklamami. Projekt nie przewidywał reklamy na elewacji, jedynie „galerię sztuki" na jej fragmencie i TYLKO w wypadku, gdyby nie udało się jej wyremontować. Ale udało się i właśnie została zniszczona przy zawieszaniu reklam, w związku z czym jest duże prawdopodobieństwo, że inwestor utraci gwarancje.

"Pojawiły się komentarze i nieprawdziwe informacje pochodzące od rzecznika PKP, iż Towarzystwo Projektowe jest autorem projektu nośników zewnętrznych. Jeszcze raz podkreślamy, że w projekcie nie było reklam na elewacji, a w naszym najgłębszym przekonaniu niedopuszczalne jest, aby o charakterze centrum stolicy decydowała cena sweterka jakiejś firmy odzieżowej. Ogromna podkonstrukcja na reklamy bynajmniej nie wygląda na czasową i wykracza poza zakres zgłoszonego remontu – czytamy w liście otwartym.

Zaburzona koncepcja

Kolejny zarzut dotyczy zmian na peronach. Spółka Dworzec Polski zorganizowała akcję „graffiti na peronach" bez wcześniejszych konsultacji. - Doprowadziła ona do trwałego zniszczenia ścian odremontowanych za dziesiątki tysięcy złotych – ocenia Towarzystwo. - Propozycje malarskich aranżacji uznanego artysty Jarosława Flicińskiego nie zostały wzięte pod uwagę. Zamiast tego pozwolono na wandalizm.

"To nie koniec zmian na peronach. W tym samym czasie co elewacje Dworca, ściany północna i południowa zasłonięte zostały przez wielkoformatową reklamę. Pomimo propozycji niestandardowego rozwiązania uwzględniającego charakterystyczne podziały ścian i zachowanie prześwitów/otwarć z galerii, które ujawniają całą koncepcję przestrzenną dworca, oglądamy dziś konfekcję damską i męską gigantycznych rozmiarów. Niezależnie od tej kwestii, opinia specjalisty do spraw p-poż. dołączona do projektu nie przewidywała zasłonięcia tych prześwitów"  – przypominają autorzy projektu

Droga na skróty

Towarzystwo Projektowe obala też argumentację, że reklama musi wisieć, gdyż w ten sposób Dworzec zarabia na sprzątanie. Projektanci wskazują, że wiele z

przestrzeni komercyjnych wciąż stoi pustych, a wieszanie reklamy to droga na skróty.

List kończy pytanie jak to jest możliwe, aby zapadały podobne decyzje w stosunku do Dworca, stanowiącego wspólne dziedzictwo i będącego znakiem rozpoznawczym Warszawy.

Jak zapowiadają kolejarze, zarządca dworca dwa razy w roku, w grudniu i w czerwcu, w formie aukcji będzie sprzedawać prawo do ekspozycji jednej marki na wszystkich dostępnych nośnikach zewnętrznych i wewnętrznych. W pozostałych miesiącach pod reklamy używana będzie tylko część powierzchni.

Juz w piątek Jacek Prześluga, szef spółki Dworzec Polski, na swoim blogu tłumaczył, dlaczego reklama została zawieszona.

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KM1982

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 10:58 ~KM1982

  WIDOCZNIE MODERNIZACJA ZA 90MLN ZŁ SIĘ NIE POWIODŁA, WIĘC TRZEBA BYŁO ZASŁONIĆ NIEDOCIĄGNIĘCIA.... GRATULUJĘ "WŁADZOM PKP" WYJĄTKOWEGO POCZUCIA ESTETYKI, NO I GRUBYCH PORTFELI ZA PRZEKRĘT...

 • jedras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 21:25 ~jedras

  Tylko dlaczego mają pretensje do graficiarzy? Czym bazgroł na ścianie jest gorszy od reklamy równie skutecznie zapaskudzającej przestrzeń publiczną?

 • DAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 19:17 ~DAREK

  FAKTYCZNIE UMIESZCZENIE ZEWNĘTRZNYCH REKLAM CAŁKOWICIE KRYJĄCYCH BRYŁĘ ODREMONTOWANEGO BUDYNKU DWORCA CAŁKOWICIE MIJA SIĘ Z POCZUCIEM ESTETYKI.

 • ELS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 16:22 ~ELS

  Decyzja władz Centralnego to jedno, ale nie rozumiem kompletnie dlaczego H&M mając w świadomości, jaki będzie społeczny odbiór tej reklamy zdecydował się na taką właśnie formę promocji!??

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 14:32 ~marta2

  Chcę bardzo podziękować protestującym Architektom . Ten protest to taki promyczek nadziei , że jeszcze nie wszystkim jest wszystko jedno , że nie wszystkim zależy tylko i wyłącznie na szmalu . Władze na czym tylko mogą chcą zrobić dobry interesik . Jest to już obrzydliwe i wulgarne. Czy ciągle musimy żyć w tej zaściankowości ? Właściwie nic nie działa dobrze , nikt za nic nie odpowiada . Nawet idea wejścia do Unii okazała się tylko fasadą i kolejnym biznesem { np. "rolnicy z Marszałkowskiej" , czy 500tyś armia urzędasów}. Oby takich protestów było więcej . Jestem przekonana , że pieniądze na konkretne cele były ale rozpłynęły się bo zawsze najważniejsze są premie i nagrody a nie dobro społeczeństwa.

 • Pablito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 14:20 ~Pablito

  jesli właściciele lub najemcy wyrażą na to zgodę... w Polsce mamy coś takiego własność "prywatną" i jeśli ktoś chce na swoim budynku umieścić reklamę to nikt nie może mu tego zabronić!

  To tak jakby przechodnie decydowali o kolorze twoich firanek - zupełnie jak kiedyś:
  Ja jestem gospodarzem tego domu i wymagam społecznego podejścia; pani powiesiła brązowe, a ja zielone. I jak to wygląda? Jak gówno w lesie! I ja się na to nie zgadzam!
  St. Anioł

 • E_P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 14:20 ~E_P

  Przydałby się w końcu porządny, ładny budynek, dobrze odremontowany i bez reklam.

  a swoją drogą to ciekawe skąd mają zdjęcie dworca bo wg. polskiego prawa zabronione jest robienie zdjęć dworcom kolejowym.

 • glosZoliboza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 14:10 ~glosZoliboza

  reklamy przykrywające dworzec to skandal. Polska przestrzeń publiczna jest zasypywana reklamami, pora na publiczna debatę odnosnie obecnosci reklam w centrach wielkich miast. Moim zdaniem jej szczesliwe zakonczenie wiazaloby sie z przyjeciem regulacji ograniczajacej lub zakazujacej umieszczania wielkoformatowych reklam/bilbordow w niektorych obszarach przestrzeni miejskiej.

 • Wdp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 13:51 ~Wdp

  Nikt tego nie napisze, ale te 'ramy pod reklamy' które niby coś niszczą zostały też zaprojektowane przez to 'towarzystwo'

 • Wpd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 13:49 ~Wpd

  To całe 'towarzystwo' niech się lepiej zamknie w tych pokracznych ice-cubach które wstawili na sam środek dworca, nie dając im ani ogrzewania ani wody. brawo. jak oni wszyscy takie rzeczy projektują, to nie chciałbym żeby mi garaż projektowali.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »