Informacje

06.12.2011 20:42 seria pożarów na pradze

Celowe podpalenia? "Nie badaliśmy takiej hipotezy"

SERWISY:

Komitet Obrony Lokatorów nie wierzy, że przypadki kamienic na Pradze są przypadkowe i sugeruje, że może być to sposób na pozbycie się niechcianych lokatorów. - Nikt do tej pory nie badał hipotezy celowych podpaleń kamienic, żeby pozbyć się z nich mieszkańców. Nie było i nie ma podstaw do stawiania takiej hipotezy – odpowiada Renata Mazur, rzeczniczka prokuratury okręgowej Warszawa-Praga.

Prokuratura Okręgowa badała w tym roku kilka przypadków celowego podpalenia na Pradze. – Były to jednak pojedyncze sprawy, nie związane ze sobą – tłumaczy Mazur. – Sprawa pożaru w kamienica przy ul. Targowej 36 została umorzona, bo nie udało się znaleźć sprawcy. Podobnie było ze sprawą pożaru przy ul. /ecBrzeskiej 5 i Zamoyskiego 25 – dodaje rzeczniczka i podkreśla, że tych spraw nie można ze sobą łączyć.

Policja uspokaja

Podobnego zdanie jest policja. – Tych wszystkich pożarów nie należy łączyć, to działo się w różnych kamienicach. W niektórych przypadkach dochodziło do zwarcia instalacji elektrycznej, są też takie sprawy, gdzie nie ustalono przyczyn. W przypadku pożaru z Targowej 19 i 63 śledztwo trwa – wyjaśnia mł. asp. Monika Brodowska z komisariatu na Pradze Północ.

Lokatorzy biją na alarm

Jednak według Komitetu Obrony Lokatorów, pożary to nie dzieło przypadku. - Na Targowej 19 dwa razy w tym samym miejscu wybuchały pożary. Już w roku ubiegłym byli stąd zabierani lokatorzy. Teraz powtórzyła się sytuacja. To nie są pożary przypadkowe - przekonuje Marek Jasiński z KOL.

- Chcemy aby dzielnica zaczęła dbać o stan techniczny budynków. Chcemy o tym rozmawiać i zwrócić uwagę urzędnikom, że to oni powinni pomagać ludziom – dodaje. Dlatego lokatorzy 10 grudnia chcą się zebrać w samo południe na placyku obok kamienicy przy ulicy Floriańskiej 8. Protestujący chcą odwiedzić wszystkie budynki, gdzie wybuchały pożary.

Fatalny stan kamienic

O tym, że część kamienic wymaga natychmiastowych inwestycji świadczą informacje z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wynika z nich, że PINB w tym roku wydał decyzje o opróżnieniu budynków przy ul. Targowej 36 i 19. W obu w tym roku straż gasiła pożary. W kilku innych kamienicach na ul.: Targowej, Okrzei i Jagiellońskiej PINB zalecił przeprowadzenie robót.

Co się stało z wytycznymi? Wciąż czekamy na odpowiedź z urzędu dzielnicy. Na razie urzędnicy tłumaczą, że nie wszystkie kamienice kontrolowane przez PINB są ich własnością, a więc nie zawsze otrzymują wytyczne inspektorów budowlanych.

Straż gasi i podlicza

- Od 6 grudnia 2010 roku do dziś mieliśmy 26 pożarów na ul. Targowej. Oprócz tego mieliśmy także interwencje na ul. Jagiellońskiej, Zamoyskiego, Brzeskiej, Kłopotowskiego i kilku innych praskich ulic – wymienia Grzegorz Mszyca, rzecznik straży pożarnej w Warszawie. W nocy z poniedziałku na wtorek paliło się aż w trzech kamienicach przy ulicach: Targowej, Jagiellońskiej i Kłopotowskiego.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Daria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 18:10 ~Daria

  ~brudny

  ale się chłopie mylisz.

  kamienica: Targowa 63 jest wpisana do krajowego rejestru zabytków, nic nie dadzą podpalenia bo nie można tej kamienicy zburzyć.

  kamienica: Jagiellońska 27 to kanienica prowatna, i to włąściciel decyduje czy bedzie stała czy pójdzie do rozbiórki.

 • brudny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 12:23 ~brudny

  Moim zdaniem przyczyny pożarów są dwie:
  1 - celowe podpalenia, aby zniszczyć i tak walące się rudery i zakwalifikować do zburzenia, czytaj sprzedać działkę developerowi
  2 - nie oszukujmy się, sporo marginesu tu mieszka i wariatów piromanów nie brakuje. U mnie na podwórku conajmniej raz na miesiąc gówniarze podpalają smietniki.

 • antypraga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 11:58 ~antypraga

  normalnych ludzi tam jak na lekarstwo..
  kupa dresów, pijaków i cpunów..
  PATOLOGIA

 • praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 10:39 ~praga

  Celowo podpalaja człowieku co ty piszesz

 • hi hi ha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 10:15 ~hi hi ha

  racja to sa ruiny i mieszkańcy celowo podpalaja zyby ich wysiedlic na wieksze i lepsze mieszkania niz te w których obecne mieszkaja

 • damisia13

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 07:35 ~damisia13

  Jestem mieszkanką Zamoyskiego-mieszkają tu normalni ludzie.Budynki podpalają celowo by były do rozbiórki.Bo to zabytki co wiąże się z ogromnymi kosztami-więc lepiej je spalić.Tylko czemu kosztem naszego życia?

 • PPPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 01:51 ~PPPP

  Wiadomo że podpalenie przez osoby które chcą zakwalifikować budynki do rozbiórki lub poprzez tamtejszy margines (zamoyskiego itd...)

  Gdzie Wy ludzie macie oczy....

 • Yo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2011 22:24 ~Yo

  Ale jakie podejrzane podpalenia? Prokuratura nie ma czasu na takie bzdety. Trzeba przecież zwołać komisję śledczą i rozwikłać zagadkę śmierci niedołężnej Violetty...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »