Informacje

24.04.2018 19:35 z poparciem SLD

Celiński może kandydować
na prezydenta stolicy

SERWISY:


Andrzej Celiński będzie kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta Warszawy. Jego start ma zostać ogłoszony w maju - poinformowała Polska Agencja Prasowa powołując się na źródła w partii. W rozmowie z tvnwarszawa.pl polityk przyznał, że propozycję dostał, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął.

Dotychczas swojego kandydata w stolicy zaprezentowały Platforma Obywatelska i Nowoczesna - będzie nim poseł Platformy Rafał Trzaskowski (polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać jego zastępcą w ratuszu). Niedługo swego kandydata ma przedstawić też Prawo i Sprawiedliwości. Według doniesień medialnych ma to być wiceminister sprawiedliwości i szef komisji do spraw reprywatyzacji Patryk Jaki. Ale mówi się też Michale Dworczyku, byłym wiceministrze obrony narodowej, dziś szefie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Liczą na 12 procent poparcia

Jak podała PAP, SLD planuje ogłosić start Andrzeja Celińskiego po 1 maja. Ugrupowanie liczy, że były minister kultury zdobędzie przynajmniej 10 procent głosów warszawiaków i dzięki temu pomoże Sojuszowi wprowadzić kilku radnych do rady miasta.

- Celiński to dobry kandydat. Myślę, że przy tej wojnie PiS z Platformą i między dwoma młodymi kandydatami - Jakim i Trzaskowskim część ludzi może szukać alternatywy i głosować właśnie na Celińskiego - podkreśla w rozmowie z PAP polityk z władz SLD.

Jak dodaje, partia zamówiła sondaż, z którego wynika, że na Celińskiego chce głosować 8 procent wyborców. - 8 procent na starcie to naprawdę dobry wynik. Jeśli w kampanii uda nam się dodać do tego jeszcze 4 procent, to będziemy już mieli 12, a to da nam 7-8 mandatów w radzie miasta - podkreśla rozmówca PAP. I przyznaje, że celem SLD jest ewentualna koalicja z PO w Radzie Warszawy, dlatego też nie wyklucza, że Sojusz mógłby w drugiej turze wyborów poprzeć Trzaskowskiego.

"Muszę przeanalizować"

Portal tvnwarszawa.pl zapytał o sprawę samego zainteresowanego. - Dostałem propozycję kandydowania z poparciem SLD. Dla mnie to było bardzo nieoczekiwane i powiedziałem, że muszę porozmawiać z wieloma osobami i przeanalizować sytuację, żeby odpowiedzieć - mówi nam Andrzej Celiński.

I dodaje, że z jego strony decyzja o kandydowaniu nie zapadła. - Nie powiedziałem "nie", ale też nie powiedziałem "tak". Potrzebuję przynajmniej dwóch-trzech tygodni na przeanalizowanie tej propozycji. Powiedziałem również, że jeżeli postanowią inaczej, to nie będę rozpychał się w tej sprawie - zdradza Celiński.

Z rozmów PAP z politykami SLD wynika, że ugrupowanie poważnie rozważało pójście do wyborów w stolicy razem z Platformą i Nowoczesną, które 14 kwietnia ogłosiły wspólny start (m.in. do sejmiku Mazowsza, Rady Warszawy i rad dzielnic) pod szyldem: "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". "Gazeta Wyborcza" pisała również, że wówczas wiceprezydentem mógłby być Sebastian Wierzbicki. - W głosowaniu na zarządzie przeważyła jednak opcja samodzielnego startu - mówi PAP ważny polityk Sojuszu.

SLD planuje też wystawienie własnych list w wyborach do sejmików województw. W niektórych miastach jednak partia ma zamiar popierać kandydatów Platformy. Tak jest np. w Łodzi, gdzie Sojusz wesprze reelekcję obecnej prezydent tego miasta Hanny Zdanowskiej.

Były działacz opozycji

Andrzej Celiński (ur. w 1950 r.) to były działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, sygnatariusz listu w obronie robotników z Radomia i Ursusa, także współpracownik Komitetu Obrony Robotników. W latach 1989–1990 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Po 1989 roku był m.in. senatorem (1989-1993), później posłem (1993-1997), wybranym z listy Unii Demokratycznej.

W 1999 r. Celiński związał się z SLD; w latach 2001-2002 był ministrem kultury w rządzie Leszka Millera, także posłem III kadencji (2001-2005). W 2004 r. odszedł z Sojuszu i wraz z m.in. Markiem Borowskim założył Socjaldemokrację Polską (SdPl). W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz kolejny uzyskał mandat poselski z listy koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, Unia Pracy, Partia Demokratyczna). Później związał się z Partią Demokratyczną, której był szefem w latach 2012-2015. Obecnie Celiński pozostaje bezpartyjny.

Pierwsza tura wyborów samorządowych powinna się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

ZOBACZ TEŻ KONFERENCJĘ TRZASKOWSKIEGO I RABIEJA:

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • och

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 12:06 ~och

  PANIE ANDRZEJ LID TOŚMY JUZ MIELI. SZKODA GŁOSU

 • chore sld

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 11:03 ~chore sld

  antypis się w całej warszawie potrafi zjednoczyć a nie w warszawie???????

 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 10:56 ~oli

  Czarzasty widać z pis gra przecie trzaskoskiemu i po. hahaha ale czub

 • maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 10:52 ~maria

  sld idzie wiec na samozabicie. ktoś chce dobic te upadające srodowisko taka kandydaturą

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 10:51 ~ola

  Postsolidarnosciowy beton. nigdy

 • olga z mokotowa lat 67

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 10:50 ~olga z…

  LID BIS. jako członkini SLD nie zagłosuje nigdy na tego zdrajcę ze styropianu

 • jp3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 10:06 ~jp3

  bez jaj...styropianowym panom dziękujemy, poparcie w granicach ZERO KOMA PRZECINEK...

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 09:28 ~Xavery

  Mietek~Mietek

  Lewacki pomiot solidarnosciowy. Towarzyszu Celinski, pora przejsc w stan spoczynku. Wieczna warta czeka. Wyklety powstan ludu ziemi...

  Trudno o bardziej jaskrawy przykład kompletnej porażki edukacyjnej wolnej Polski. Pomieszanie pojęć, faktów z mitami i propagandą. Żałosny bełkot.
  Takich wyborców wychowano i właśnie takie rezultaty ich wyborów można obecnie oglądać.

 • klasyk po prostu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 08:33 ~klasyk po prostu


  kubat~kubat

  I to może być "czarny koń".
  Po co~Po co

  Raczej stary koń.

  "Nasza szkapa"
  Maria Konopnicka

 • ta sama kasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 08:31 ~ta sama kasa

  waws~waws

  Bardzo dobry kandydat - nie z mojej bajki. Ale szacunek mój ma. W końcu może zostanie rozwalony pat PO-PIS.

  "I przyznaje, że celem SLD jest ewentualna koalicja z PO w Radzie Warszawy, dlatego też nie wyklucza, że Sojusz mógłby w drugiej turze wyborów poprzeć Trzaskowskiego."

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Wyborczy uścisk dłoni nad błędem ortograficznym

Wyborczy uścisk dłoni nad błędem ortograficznym

Język polski - wiadomo - do łatwych nie należy. Nie dość, że te wszystkie deklinacje i koniugacje, to jeszcze ortografia. W brzmieniu się nie różni, a zapis... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »