Informacje

22.06.2018 17:42 "Fakty po Faktach"

Celiński: kluczowa w kampanii będzie kwestia wolnego czasu

SERWISY:

- Obecne podziały na lewicy są spowodowane ambicjami. Jest mnóstwo generałów, bardzo mało starszych sierżantów i zero szeregowców - powiedział Andrzej Celiński, kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta Warszawy, który był gościem Grzegorza Kajdanowicza w "Faktach po Faktach".

Celiński w czwartek został przedstawiony przez koalicję SLD-Lewica Razem jako oficjalny kandydat na prezydenta Warszawy. Tego samego dnia gościł w TVN24. Pytany, czy "jest czego gratulować" odpowiedział, że "zaufanie istotnego środowiska to zawsze sama przyjemność". Nie ukrywał jednak, że wolałby aby kampania (czy też prekampania) samorządowa wyglądała zupełnie inaczej.

"Potrzebny wspólny blok"

- To jest bardzo trudna sytuacja. Jeżeli poważnie się traktuje te zagrożenia dla polskiej demokracji, o których wielkie partie polityczne na co dzień opowiadają, to wobec kandydata Prawa i Sprawiedliwości w największych miastach polskich i w sejmikach powinien być wystawiony jeden wspólny blok demokratyczny - mówił. Dodał, że odpowiedzialna za jego założenie powinna być Platforma Obywatelska - jako najsilniejsza "finansowo, organizacyjnie i politycznie".

Kiedy Grzegorz Kajdanowicz zwrócił uwagę, że do porozumienia nie są w stanie dojść nawet przedstawiciele lewicy, Celiński odparł, że jest to kwestia pokoleniowa i ambicjonalna.

- Pokolenie, które dzisiaj tak przebiera nogami w kwestii odpowiedzialności za kraj, w elementarnych sprawach wykazuje infantylizm - stwierdził polityk. - Albo się mówi poważnie, że sytuacja jest nadzwyczajna i podejmuje środki adekwatne do tego, co się mówi, albo nic nie powinno się mówić. Obecne podziały na lewicy są powodowane ambicjami. Jest mnóstwo generałów, bardzo mało starszych sierżantów i zero szeregowców - ocenił.

Kampania: zbyt długa i niepoważna

O samej Warszawie kandydat nie mówił zbyt wiele. Pytany, co ze żłobkami, komunikacją, metrem czy cenami biletów powiedział, że "w kampanii będzie czas i na to". Dodał też, że cała kampania rozpoczęła się zdecydowanie zbyt wcześnie i przytoczył przykład Francji, gdzie - jak wskazał - kampania parlamentarna trwa ledwie trzy tygodnie.

Przekonywał, że każda kampania powinna się odbyć, ale im jest krótsza tym lepiej. - Bo kampanie ze swojej natury dzielą społeczeństwo - powiedział Celiński.

Uznał też, że to co do tej pory przedstawiają zadeklarowani kandydaci na fotel prezydenta nie jest poważne. - Jeśli występuje jeden kandydat i mówi "wybuduję dziesięć przedszkoli", jakby był murarzem albo nie wiadomo kim, a drugi następnego dnia odpowiada: "wybuduję 50", to czy w tym jest jakakolwiek poważna dyskusja? - zastanawiał się kandydat.

Więcej wolnego czasu

Na koniec dodał, że jego zdaniem jedną z fundamentalnych spraw w kampanii warszawskiej powinna być "kwestia wolnego czasu".

- Warszawa jest miastem niesamowitym, jeśli chodzi o tradycję i miejsce w Polsce. To jedyne miasto, które rośnie i będzie rosnąć, a prognozy mówią, że do 2030 roku będzie liczyć od 2,8 do 3 milionów mieszkańców. Jest coraz więcej przyjezdnych, którzy mogą czuć się trochę obco - powiedział i podkreślił, że władze miasta powinny robić wszystko, by ułatwić im życie.

Pytany, w czym upatruje swoje szanse na wejście do drugiej tury, Celiński odparł krótko: w obywatelach. - W ludziach, którzy czują się obywatelami, a nie chcą czuć się pionkami na wielkiej szachownicy gry partyjnej - podsumował.

>>>Zobacz całe "Fakty po Faktach"<<<

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2018 10:44 ~Tutejszy

  Pan Celiński ma jedną, za to niepodważalną zaletę : Jest rdzennym mieszkańcem Warszawy. Nawet swój samochód, jeżeli zostawia bez opieki na wiadukcie, to w Warszawie.

 • ro5idy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2018 09:42 ~ro5idy

  Kandydat SLD to śmiech na sali !
  Pustej sali !

 • Baby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 19:29 ~Baby

  No to mamy już pięciu kandydatów płci męskiej. Chciałoby się chociaż jedną babeczkę, jednakże biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, to chyba lepiej nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »