Informacje

13.04.2013 09:52 akcja rozlicz pit w warszawie

Celebryci zachęcają:
"Płaćcie podatki w Warszawie"

SERWISY:

Twarze znane z pierwszych stron gazet zachęcają do rozliczania się z podatków w Warszawie. Jest o co walczyć. Według szacunków ratusza, nawet kilkaset tysięcy osób rozlicza się z podatków w swoim rodzinnym mieście, choć mieszka w stolicy.

- Każdy PIT rozliczony w naszym mieście, to trzy tysiące złotych. Jeśli pomnożymy to przez kilkaset tysięcy osób nie zameldowanych, choć mieszkających w stolicy, to wychodzi nam kwota kilkuset milionów złotych. To są dodatkowe pieniądze, które miasto mogłoby inwestować – zauważa Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy warszawskiego ratusza.

Celebryci zachęcają

Dlatego miasto wszelkimi możliwymi sposobami próbuje zachęcić do rozliczania się w stolicy. W tym roku po raz pierwszy do akcji zaproszono znane osoby. Spoty z udziałem Macieja Dowbora, Elżbiety Jędrzejewskiej, Michała Piróga oraz Marzeny Sienkiewicz emitowane są w komunikacji miejskiej oraz w internecie.

Bohaterowie, choć pochodzą m.in. z Kielc i Gdyni, PIT rozliczają z Warszawie, gdzie na co dzień mieszkają i pracują.

- Urodziłem się w Kielcach, ale od wielu lat mieszkam i pracuję w Warszawie, i użytkuje najbardziej to miasto, i uważam, że moje pieniądze powinny iść do kasy tego miasta – mówi Michał Piróg, tancerz.

Jak dodaje, akcja informacyjna ma uświadomić wielu osobom, że jest możliwość rozliczania się w miejscu zamieszkania oraz, że jest to bardzo łatwe.

Wystarczy wpisać: Warszawa

Okazuje się, że podczas wypełniania zeznania podatkowego za 2012 rok, na pierwszej stronie, w części B wystarczy wpisać aktualne miejsce zamieszkania. I nie chodzi tu o miejsce zameldowania, które mamy wpisane w dowodzie osobistym, ale o miejsce, w którym faktycznie mieszkamy.

A jeśli rozliczenie PIT za ten rok zostało już wysłane, wówczas można wypełnić dodatkowy, jednostronicowy dokument ZAP-3 i przesłać go do urzędu skarbowego.

Na szkoły, autobusy, most

Od jednej osoby płacącej podatek w Warszawie do kasy miasta wpływa średnio 3 tys. zł, a podatki dochodowe to 1/3 całego dochodu miasta.

Urzędnicy przekonują, że dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki. Jeżdżą autobusy, tramwaje, metro oraz Szybka Kolej Miejska.

- Pieniądze z podatków pomogły wybudować Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, a teraz wspierają budowę II linii metra oraz wiele innych inwestycji – wylicza Milczarczyk.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 15:13 ~Monika

  Co prawda od niedawna nie mieszkam w Warszawie, ale nigdy nie płaciłam tu podatków. Dlaczego? Bo jeśli przychodzi do jakiś ulg i korzyści 9np. bezpłatna szkoła rodzenia) to mogą z nich skorzystać tylko osoby zameldowane w Warszawie. W takim razie po co miałabym płacić tu podatki jak nikt na to nie zwraca uwagi?

 • miłośnik_motyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2013 09:02 ~miłośnik_motyk


  warszawianka~warszawianka

  to wyprowadzcie się słoiki do siebie,skoro wam tu tak niedobrze & tak tu dla was drogo.SIO!!!
  dydus~dydus

  zacznijcie płacić podatki od wynajmowanych mieszkań warsiawiacy,a później możecie wymagać od innych

  Najgłupszy argument świata. Przecież to Ty chcesz mieć tanio mieszkanie i to ty się zgodziłeś na taką cichą umowę, to o co masz teraz pretensje ? Trzeba było dołożyc parę stówek i byś miął umowę z podatkiem. Tylko czy byłoby Cię na niego stać ?

 • ByćNieMoże

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 20:44 ~ByćNieMoże

  ByłyWawiak~ByłyWawiak

  a propo płacenia podatków: przeprowadziłem się kilka lat temu do Ząbek w gminie Wołomin i z lenistwa do tej pory płaciłem podatki dalej w Warszawie ale teraz mam zamiar zmienić miejsce płacenia podatków do siebie! Skoro podatki chcecie by płacono tam gdzie się pracuje i mieszka to tak samo ja zrobię!


  I słusznie, o to właśnie chodzi.

 • ByćNieMoże

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 20:43 ~ByćNieMoże
  jar~jar

  Wyciągać wnioski słoje.
  teos~teos

  Wiesz co, ja myślę że nie można szanować miasta jeśli nie szanuje się ludzi.Więc nie udawaj że się tak tym miastem przejmujesz. Nie jestem cieciu dla ciebie żadnym słoikiem tylko może twoim kolega w pracy albo może tylko naprawiam auto w twoim warsztacie lub robię zakupy w biedronce gdzie rozkładasz towar. Daję ci chleb być może .

  ByćNieMoże~ByćNieMoże


  "Swoi ludzie" będą jak staną się pełnoprawnymi mieszkańcami tego miasta. Jak przychodzisz do kogoś w gości to zadecydować możesz jedynie czy chcesz poruszać palcem w bucie. Jak staniesz się najemcą/właścicielem lokalu i bedziesz na niego łożyć, wtedy możesz decydować.
  teos~teos

  Ale ja tu nie przyjechałem w gości bo ja tu mieszkam- to raz. A dwa- czuję się u siebie bo Warszawa to stolica MOJEGO kraju. Mam prawo tu mieszkać bo to jest mój kraj- o tym nie zdecydował jeden czy drugi taki jak Ty , tylko my Polacy. Absolutnie nie czułem i będę się czuć tu gościem.Chciałbyś:)


  Kierując się twoją logiką, wejdź do kogoś do ogródka i powiedz mu, że ty tu nie jesteś gościem tylko jest to polska ziemia, więc jesteś u siebie. Jeżeli jesteś u siebie to powinieneś łożyć na swoje utrzymanie (jezdnie, chodniki, sprzątanie, komunikacja itp.)

 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 16:36 ~kamil

  ikarus~ikarus

  jeśli pracujesz w wa-wie to się tu zamelduj wyrób nowt dowód osobisty zapłać kasę masz samochód zarejestuj kasa ubezpieczenie za samochód warszawa a nie słoikowo kasa ile niech ztm złapie tego cwaniaka który nabija karty miejskie za 120 pln za 3 miesiące tym co tak zerują 3 razy po 176 plnplus mandat za brak biletu plus prokurator plus pracę społeczną dla wa=wy za butelkę wody .Słoiki się wystaszą odstawią samochody do stodoły dziadka o 20% spadnie natężenie ruchu w mojej wa-wie

  beż koło i rąbnij się w czoło z tymi pomysłami

 • dydus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 16:34 ~dydus

  warszawianka~warszawianka

  to wyprowadzcie się słoiki do siebie,skoro wam tu tak niedobrze & tak tu dla was drogo.SIO!!!

  zacznijcie płacić podatki od wynajmowanych mieszkań warsiawiacy,a później możecie wymagać od innych

 • zgredek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 16:22 ~zgredek

  dymi jak ta ifrastrukrura jest taka zła ,śmierdząca,zapchana to się z tąd wynieś na pachnącą wieś.

  Podatki powinny być uzależnione od miejsca pracy nie zameldowania. Warszawa daje słoikom możliwość zarobić więcej niż na ich wiochah więc powinni zrekąpensować się podatkami zwłaszcza że zużywaja Nasze chodniki,tramwaje,autobusy,metro etc.

  Dobrym rozwiązaniem jest nie tylko poszerzenie płatnej strefy parkowania ale i wprowadzenie rogatek jak w innych dużych miastach w UE. Najlepiej takich żeby naliczać nie tylko za wjazd ale i za pobyt w mieście.
  Ewentualnie pakowanie podatków do jednego worka i rozdzielania pomiędzy gminy biorąc pod uwage ilość zatrudnionych w danym miejscu.

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 15:06 ~słoik

  Inne miasta (mniejsze - bez wszędobyslkich dofinansowań) też się rozwijają za podatki. Poza tym korzystam z miasta - płace opłaty licznikowe wg cen warszawskich. Kupuję w sklepach po cenach warszawskich. Wynajmuję mieszkanie - również po cenach warszawskich. Bilety ztm też za free mi nie spływają tylko musze na nie wyskoczyć z kabzy.

 • Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 14:44 ~Warszawski

  Wszystko do czego zachęca Michał Piróg, programowo odrzucam. Półgłówek, który przez to że jest homoseksualistą został z litości wpuszczony na pseudo-salony. Taki mentor jest dobry dla idiotów.

 • dymi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 13:37 ~dymi

  Jakbym był takim celebrytą i zarabiał min. 50 tys. miesięcznie i miał wille gdzieś na Mokotowie, to też bym płacił tu podatki bez żadnego gadania. A tak to se możecie... Poza tym ta marna infrastruktura (śmierdzące tramwaje, ciasne metro, zapchane autobusy, obsrane i śmierdzące parki, zakorkowane ulice, zapchane parkingi- i ja mam za to płacić?) Wystarczy, że płace 100zł za miesięczny i to jest za dużo. Z czego tu korzystać??? z fontann, gdzie woda w wisle chyba czyściejsza i pachnąca, z muzeum, gdzie i tak za bilety trzeba bulić....Wole płacić w mojej gminie, a tu korzystać za free jak to się mówi :D:D. A i jeszcze jedno..mam do oddania z 50 słoików, bo już mi się nie mieszczą w piwnicy hehe
  Pozdrawia Muranów :D:D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »