Informacje

05.02.2015 14:22 NOWY BIUROWIEC POWSTAJE NA POWIŚLU

Cegły i styropian zamiast okien.
"Nikt się z nami nie liczył"

Okna w bocznej ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 23 zostały zamurowane. Na działce przylegającej do tego budynku ma powstać 5-piętrowy biurowiec. - Nikt się z nami nie liczył - skarżą się przed kamerą tvnwarszawa.pl mieszkańcy, u których jest teraz ciemniej. Jak pisze "Gazeta Stołeczna", zgodę na zlikwidowanie okien wydał m.in. konserwator zabytków. Architekt zaś tłumaczy, że zostały one wcześniej bezprawnie wybite.

- Dowiedzieliśmy się, że są plany wybudowania tu biurowca, więc od tego momentu próbowaliśmy coś z tym zrobić. Niestety, okno jest zamurowane od 2 tygodni - żali się w rozmowie z tvnwarszawa.pl jedna z mieszkanek kamienicy. Podkreśla, że z mężem żyje tu od ponad 40 lat. Okna, które zamurowano, były kilka lat temu wymieniane.

Małżeństwo zaznacza, że teraz w ich kuchni oraz łazience jest dużo ciemniej.

Inwestycja oceniona pozytywnie

Likwidacja okien związana jest z budową małego biurowca. 5-piętrowy budynek ma powstać do końca 2015 roku. Ma bezpośrednio przylegać do kamienicy, stąd konieczne było zabicie okien. Sprawą od dawna zajmowała się "Gazeta Stołeczna".

Jak pisała gazeta, zgodę na wybudowanie biurowca kosztem okien w kamienicy wydał śródmiejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Inwestycję pozytywnie ocenili także stołeczny, wojewódzki i generalny konserwator zabytków. W ich opinii zamurowanie okien nie wpływa na wartość kamienicy.

- Pisaliśmy listy, natomiast, jak widać, bezskutecznie. Ktoś odzyskał ten kawałek ziemi, miasto najwyraźniej na to wyraziło zgodę, natomiast nam się to zupełnie nie podobało - skarży się mieszkanka kamienicy. Dodaje, że w zamian zaoferowano im niewiele. - Jedyne, co udało nam się wywalczyć, to żeby okna nie wyrywać i nie robić bałaganu w mieszkaniu. Każdy na swój sposób próbuje sobie teraz to miejsce zorganizować. Tak to teraz wygląda: jest okno, a go nie ma - mówi i pokazuje miejsce, gdzie kiedyś było okno, obecnie zamurowane i zasłonięte styropianem.

"To się nie opłaci"

Decyzji o budowie biurowca kosztem zamurowania okien broni w "Stołecznej" architekt Jakub Wacławek, były prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Sąsiedzi muszą się pogodzić z utratą okien, które sami wybili. Przepisy nie pozwalają na funkcjonowanie okien w ostrej granicy. Inwestor wcale nie ma obowiązku dokonywać jakiejkolwiek rekompensaty. To nie on pogarsza warunki w tym budynku, tylko jego lokatorzy kiedyś sami na własną rękę je polepszyli, wybijając okna - stwierdził w rozmowie ze "Stołeczną".

Mieszkańcy chcieliby nadal zatrzymać inwestycję, ale już nie mają na to nadziei. - Ona się nie opłaci - przewiduje Aleksander Faner, jeden z lokatorów. Dodaje, że ocenia to na podstawie innych biurowców z okolicy, w których zauważył niewynajęte powierzchnie.

ep/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2015 09:44 ~ewa

  okna to nie żadna samowolka, bo powstały w 1946, kiedy odbudowano te kamienice, odwalcie się od mieszkańców, wiekszosc sprowadziła sie do istniejącego lokalu z oknem, płaci b. duzo, kupili te mieszkania a teraz im zamurowali okna. Ciekawa jestem, jakbyscie sie czuli, jesli w kupionym przez was mieszkaniu nagle ktos zamuruje okna, bo sobie dobudowuje obok.
  Ale jest wazniejsza sprawa - CZY KTOS W OGOLE SPRAWDZIŁ, CZY TE MIEJSCE NADAJE SIE NA TAKĄ BUDOWE? jest to skarpa, juz nadwyrezona metrem, kamienice mają rysy, a tu jeszcze taki grzmot cięzki. To grozi katastrofą budowlaną, bo wszystkie budynki w tym miejscu były budowane na palach żelaznych b. głeboko w ziemię, a ja tu widzę tylko wykopki.

 • aasds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2015 19:14 ~aasds

  -Wybij samowolnie okno bez konsultacji z kimkolwiej
  -Narzekaj, że ci je zabudowali

  Ech, logika...

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2015 06:18 ~ola

  patologia [polski kraj!

 • Michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 21:43 ~Michal

  Jak dla mnie to dziwne. Jest budynek to są i plany elewacji budynku oraz rzuty lokalu. Jak to możliwe, ze mieszkańcy sami wyburzyli ścianę i wstawiło okna. Widać jasno ze jest to zaplanowane. Kompletnie tego nie kumam. Urzędnicy co robią wizje lokalne raz na jakiś czas w lokalach komunalnych nie zauważyli samowoli budowlanej?

 • albert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 20:48 ~albert

  To wybijcie sobie spowrotem to okno. Ja bym młotek wziął i zaraz by było po styropianie ...

 • laguna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 19:10 ~laguna

  Take mamy klymaty!!!

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 14:45 ~bolo

  ja pierdylam, jak oni tam zmieszczą jeszcze biurowiec???

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 14:42 ~bolo

  kaby tam mieszkał aktor M.K. z banku to nikt by okien nie zamurował

 • wwarszawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 12:27 ~wwarszawie

  Kili~Kili


  Ale działa to również w drugą stronę. Jeśli biurowiec będzie stał mniej niż 4m od granicy to w nim też nie będzie mogło być okien. Ciekaw jestem jak będzie wyglądał biurowiec bez okien?


  Biurowiec nie będzie miał okien na tylko jednej ścianie, bez przesady. Umieszczą tam pewnie szyb windy i klatkę schodową. A jak jesteś ciekaw jak będzie wyglądał budynek, to są dostępne wizualizacje.

 • wwarszawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 12:26 ~wwarszawie

  Kili~Kili


  Ale działa to również w drugą stronę. Jeśli biurowiec będzie stał mniej niż 4m od granicy to w nim też nie będzie mogło być okien. Ciekaw jestem jak będzie wyglądał biurowiec bez okien?


  Biurowiec nie będzie miał okien na tylko jednej ścianie, bez przesady. Umieszczą tam pewnie szyb windy i klatkę schodową. A jak jesteś ciekaw jak będzie wyglądał budynek, to są dostępne wizualizacje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »