Informacje

19.04.2011 12:45 Podejrzani będą przesłuchiwani

CBŚ zajmie się aferą
w praskim sądzie

Centralne Biuro Śledcze będzie badać aferę finansową w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga - poinformował we wtorek PAP prok. Andrzej Rycharski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. O sprawie pisaliśmy pierwsi na tvnwarszawa.pl w połowie marca.

Wyłudzanie pożyczek od pracowników, fałszowanie list płac i zawyżanie pensji - o podejrzeniach w stousnku do pracowników sądu pisaliśmy 14 marca.

Będą przesłuchania

Kilka dni temu prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie, a czynności śledcze powierzono policjantom z CBŚ. - Będą oni prowadzić przesłuchania i analizować dokumenty - powiedział Rycharski PAP.

Wcześniej odbyła się ministerialna kontrola - wykazała, że chodzi o oszustwa, wyłudzenia i zawyżania pensji. W kręgu podejrzeń są pracownicy sądu. Proceder miał polegać na tym, że kierowniczka zachęcała pracowników do brania kredytów i pożyczek, które potem sobie przywłaszczała, a zadłużonym podwyższała pobory, aby nie ponieśli strat.

Dwa doniesienia o przestępstwie złożył minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Dotyczą one kompetencji dyrektora finansowego sądu oraz kierownika oddziału kadr. Jest mowa m.in. mowa o możliwości wyłudzeń kredytów bankowych "na skutek namowy i w interesie osoby pełniącej funkcję kierownika oddziału kadr", w czego wyniku mogło dojść do wykorzystywania pozycji służbowej dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Podkreślono, że kredyty pobrane przez pracowników sądu przewyższały ich możliwości spłaty i były udzielane bez zgody współmałżonków - co uzasadnia podejrzenia o współdziałaniu pracownika banku. 

Prezes sądu zrezygnowała

Ponadto w doniesieniu napisano, że lista płac w sądzie była sporządzana niezgodnie z teczkami osobowymi pracowników. Figurowały też na niej osoby niezatrudnione, co może uzasadniać podejrzenie przestępstwa poświadczenia nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. Stwierdzono także przekroczenie etatowych limitów płacowych, poważne różnice średnich wynagrodzeń w poszczególnych komórkach oraz znaczny przerost zatrudnienia.

Odwołano już dyrektor finansową sądu oraz prezes sądu Lidię Malik (sama złożyła rezygnację). Dla uniknięcia zarzutu braku bezstronności Prokuratura Okręgowa Warszawie wniosła by to inna prokuratura zajęła się doniesieniami ministra. Trafiły one do Ostrołęki.

pap/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • OI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2011 22:36 ~OI

  Krycha wraca do pracy, choć już nie jako dyrektor. Jak widać, można nabruździć jako dyrektor i mimo to dostać w tej samej instytucji ciepłą posadkę z niezłą pensją. Bo jeśli nie nabruździła, to dlaczego nie wraca na stanowisko dyrektora??? Brawo, panie ministrze Kwiatkowski!

 • SRP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 22:04 ~SRP

  Coś Wam powiem w tajemnicy: 3 osoby napisały pisma do Eurobanku w niewygodnych dla niego sprawach i tym trzem osobom bank zakwestionował wiarygodość ich podpisów i odmówił udzielenia odpowiedzi. Grają na zwłokę bo mają u siebie aferę.

 • SRP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 23:10 ~SRP

  - noname - mylisz się. Nawet z Sądu Apelacyjnego 2 sędziów wpakowało się w kredyty dla Łabędzkiej. I to nie są marne grosze.
  Po diabła w ogóle piszecie bzdury jak guzik wiecie.

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 23:06 ~ciekawy

  - drugi ciekawy - chciałbyś zapłacić 140 000 (sto czterdzieści tysięcy) za to, że masz pracę? I przez 4 lata przekazywać całą pensję bankowi?

 • Noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 11:44 ~Noname

  Proszę zauważyć, że chodzi o pracowników administracyjnych sądu. Sędziowie, referendarze i asystenci sędziów nie będą się wdawać w głupawe pożyczki na kilka złotych, bo mają dużo do stracenia. Co do sekretariatów sądów i innych pracowników administracyjnych, to szkoda w ogóle słów... Pozdrawiam.

 • qwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 08:15 ~qwe

  Co tam dochodzenie. Sędziowie mają przecież imunitet. Żeby takiego skazać, trzeba mu imunitet najpierw uchylić, a przecież kolega sędzia, koledze sędziemu krzyw nie da zrobić.

 • mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 08:01 ~mika

  właściwym Sądem Okręgowym dla Wołomina jest wółaśnie Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi

 • ofiara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 06:59 ~ofiara

  Jedno co wiem , to to , że jest to sąd okręgowy dla Wołomina. A tam się dzieją dziwne rzeczy . Niektórzy sędziowie nie czytają akt sprawy , proces jest tendencyjny , prowadzony bałaganiarsko , oskarżyciele posiłkowi nie mają prawa głosu a sędzia ma stwierdzenia typu "ziemia jest płaska".

 • zainteresowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 00:12 ~zainteresowany

  A co z Panią Prezes? Przecież zatrudnia, przyznaje wynagrodzenia i ustala ich wysokość, a także ustala limity etatów właśnie Prezes Sądu. Jakoś nic nie słychać o krokach podjętych wobec Prezesa?

 • drugi ciekawy :(

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 21:50 ~drugi ciekawy :(

  a czy to nie jest przypadkiem ten sam sąd co wypuszcza na wolność wszystkich oskarżonych w tym tych co mieli być odpowiedzialni za wybuch bomby w NDMaz.i wielu innych "niewinnych"

  a do "ciekawy" to jeśli weźmiesz kredyt i kasę dasz mi a Ty go będziesz spłacał to jak nie liczyć ja jestem do przodu a Ty cieszysz się,że masz prace ba i jeszcze podwyżkę dostałeś-bynajmniej tak sobie zinterpretowałem ten artykuł

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »