Informacje

13.12.2016 15:42 w związku z korupcją

CBA zatrzymało byłego szefa warszawskiej straży pożarnej

SERWISY:

CBA zatrzymało dwie osoby w śledztwie dotyczącym korupcji przy organizacji meczu otwarcia siatkarskich mistrzostw świata na Stadionie Narodowym dwa lata temu. Jak podało radio RMF FM, zatrzymany został były szef warszawskiej straży pożarnej. Razem z nim zatrzymano drugiego funkcjonariusza straży pożarnej.

Zatrzymań dokonali katowiccy agenci CBA. Mają one związek ze sprawą dotyczącą wydania pozytywnej opinii przeciwpożarowej i uzyskaniem decyzji na zorganizowanie meczu na Stadionie Narodowym w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej.

W 2014 r. na Narodowym zorganizowano mecz otwarcia siatkarskich mistrzostw świata. Pieniądze, które przekazano w zamian za opinię, trafiły na fundusz wsparcia przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w postaci darowizny.

Darowizn było więcej

"Wiemy, że takich umów jest więcej. Apelujemy o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie" - czytamy w komunikacie zamieszczonym we wtorek.

W trakcie śledztwa ujawniono szereg umów darowizn, które warunkowały uzyskanie pozytywnej opinii przeciwpożarowej odnośnie imprez organizowanych na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby organizatorzy imprez, którzy wręczyli taką korzyść majątkową w postaci darowizny, zgłaszali się do CBA i skorzystali z klauzuli niekaralności wynikającego z art. 229 § 6 kodeksu karnego: "Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział"

md/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2016 16:55 ~Tol

  Totalne bezprawie. Koszty zabezpieczenia imprezy przez strażaków były wpłacane na fundusz wsparcia przy Komendzie Wojewódzkiej. Oficjalnie, przelewem bankowych. Dla dobra PSP. Gdzie tu jest powód do zatrzymania. Jeśli tylko taki jest efekt śledztwa prowadzonego przez 2 lata, to raczej CBA powinno zwrócić pieniądze które sobie wypłacali jako wynagrodzenia za pracę (a ostatnio PIS dał im jeszcze wielkie podwyżki). W mojej ocenie, jeśli ci ludzie popełnili jakieś wykroczenia lub przekroczyli swoje kompetencje to tylko w takim bardziej moralnym niż przestępczym zakresie. Z całą pewnością działali na rzecz PSP.

 • ogien

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2016 00:30 ~ogien

  Ciekawe, nawet imion tych strazaków nie podają?

 • Toady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2016 00:10 ~Toady

  sikawkowy~sikawkowy

  Mariusz, cała Warszawa tańczy z radości!!!


  Mowa o Mariuszu W?

 • strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 23:37 ~strażak

  Darowizny z funduszy państwowych, społecznych i od firm prywatnych dopuszczalne są tylko na cele kultu religijnego, zwłaszcza katolickiego. Wiadomo, że to nie jest korupcja, bo i tak darczyńcy do nieba nie pójdą.

 • Zbyszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 22:46 ~Zbyszek

  Część piszących nie rozumie lub udaje że nie rozumie że to były wymuszone darowizny,w zamian za pozytywne zaopiniowanie warunków p-poż.Zeby naszym (czytaj druchom strażakom )żyło się w pracy lepiej.

 • the pisend

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 22:15 ~the pisend

  Jakaś nowa definicja korupcji: DAROWIZNA NA CEL PUBLICZNY. Kto tu komu szyje powrozem ?

 • krzyhoo1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 22:02 ~krzyhoo1

  Szkoda tej całej CBA - jak nie kosztująca z milion zł roczna tajna operacja specjalna pk. "Kuszenie Piniora na 6 tys. zeta", to łapówka, której nie było

 • kerim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 21:47 ~kerim

  Mietek~Mietek

  W tym chorym kraju wszystko tak funkcjonuje.
  Od takich straży po po rzez samorządy w miastach i sądy
  Niech w końcu PIS powyłapuje tą bandę PO/Psl z tym cudakiem Ikoną Solidarności z Wrocławia na czele i powsadza do wiezień.Same czystosci nieskazitelne i ikony walki.Złodzieje.


  Mnietek teraz kraj jest już zdrowy. Zgadzamy się z Tobą do więzień trzeba wsadzić wszystkich. Tylko nie wiemy co zrobić z tobą.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 21:33 SEBBAX

  Hahaha - jak było głośno o uruchomieniu stadionu - wszyscy udawali ze nic sie nie dzieje. Ten stadion powinien byc zamkniety bo grozi katastrofą - kto zaprojektował aby nadmiar wody lał sie na schody dla widzów - kiedyś był filmik - niagara na narodowym... Niech podczas ewakuacji ktoś się poślizgnie i wszyscy lecą po wodzie na schodachbna łeb na szyję - ofiar by były setki...

 • ABC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 20:04 ~ABC

  Jaka to korupcja jak pieniądze nie trafiały do prywatnych kieszeni tylko na fundusz wsparcia czyli na nowszy i lepszy sprzęt dla mazowieckiej PSP i OSP.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »